Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uroczyste obchody Święta Konstytucji 3 Maja w Stalowej Woli i Tarnobrzegu

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Inscenizacja na rozwadowskim rynku z uchwalenia konstytucji
Inscenizacja na rozwadowskim rynku z uchwalenia konstytucji Zdzisław Surowaniec
Pochmurna i niekiedy deszczowa pogoda nie przeszkodziła w uroczystych obchodach Święta Narodowego Trzeciego Maja, a cały region tonął w biało-czerwonych barwach. Uliczne latarnie, balkony i domy odświetnie przystrojone flagami w barwach narodowych - taki obrazek można było zobaczyć w całym regionie.

Kwiaty pod pomnikami naszych bohaterów

W Tarnobrzegu miejskie obchody rozpoczęto uroczystym nabożeństwem w Klasztorze Dominikanów w intencji ojczyzny. Później uczestnicy przeszli na Plac Bartosza Głowackiego, gdzie odbyła się dalsza część obchodów. Wzięła w nich udział spora grupa mieszkańców miasta, przedstawiciele różnych zawodów, między innymi służb mundurowych.

Było też tradycyjne przemówienie prezydenta Tarnobrzega Grzegorza Kiełba a po nim program artystyczny przygotowany przez uczniów Zespołu Szkół imienia Stanisława Staszica w Tarnobrzegu. Przedstawiciele władz miasta i poszczególne delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem Bartosza Głowackiego, po czym barwny pochód przy rytmach orkiestry miejskiej przemaszerował na Plac Antoniego Surowieckiego pod pomnik Hieronima Dekutowskiego pseudonim „Zapora”, by również kwiatami uhonorować tego bohatera.
Władze miasta przygotowały też atrakcje dla dzieci - były dmuchańce, występy artystyczne i koncert zespołu „Grająca Szafa” z przebojami lat 70-tych i 80-tych.

Dni Stalowej Woli

W Stalowej Woli Narodowe Święto 3 Maja zbiegło się ze zrobionymi z rozmachem Dniami Stalowej Woli. Przed południem w auli Politechniki Rzeszowskiej zorganizowane zostało IX Stalowowolskie Dyktando „Gżegżółki”. W południe w bazylice konkatedralnej odprawiona została Msza święta za Ojczyznę i mieszkańców Stalowej Woli.

O godzinie 14 ruszył XXIX Międzynarodowy Bieg Konstytucji 3 Maja. Alejami Jana Pawła II pobiegło tysiąc zawodników. O godzinie 15 na tarasie przy Miejskim Domu Kultury z cyklu „Wniebogłosy” mieszkańcy z chórzystami śpiewali piosenki z Osiedla Fabrycznego. Przez Rozwadów przeszła Trzeciomajowa parada - przemarsz w nawiązującym do dawnych tradycji Rozwadowa korowodzie, z udziałem Orkiestry Dętej Mieczysława Parucha, aktorów w strojach z epoki, mieszkańców, młodzieży szkolnej, harcerzy, strażaków, radomyskich turków i gości).

Na rynku w Rozwadowie wystawiona została inscenizacja „Witaj Majowa Jutrzenko” - widowisko słowno-muzyczne zwieńczone wielobarwnym ożywieniem dzieła Jana Matejki z udziałem młodzieży Liceum. Powstał „Żywy obraz”. Potem w tany do taktu staropolskiego „chodzonego” aktorzy widowiska zaprosili mieszkańców, gości i wszystkich chętnych. Po tańcu otworzony został ogródek kawiarniany, gdzie odbyło się „Wolne śpiewanie z Hanką Ordonówną” w wykonaniu Anny Przybysz z zespołem Triodeon. Prowadzone były warsztaty rodzinne i wykonywanie flag i kotylionów narodowych. Wieczorem zjechały muzyczne gwiazdy Michał Szpak, Piersi. Na finał odbył się laserowy pokaz.

Zobacz także: Bieg Konstytucji 3 Maja w Kielcach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie