MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W 574 podkarpackich gimnazjach rozpoczął sie egzamin

KaT
W Gimnazjum imienia Małego Księcia w Tarnobrzegu do egzaminu gimnazjalnego przystąpi 21 uczniów. Klasę, w której uczniowie będą pisali testy, przygotowano już wczoraj, po południu.
W Gimnazjum imienia Małego Księcia w Tarnobrzegu do egzaminu gimnazjalnego przystąpi 21 uczniów. Klasę, w której uczniowie będą pisali testy, przygotowano już wczoraj, po południu. fot. Klaudia Tajs
Dziś test humanistyczny. Jutro matematyczno - przyrodniczy. W czwartek uczniowie zmierzą się z językiem nowożytnym. 27 tysięcy 873 podkarpackich gimnazjalistów przez trzy dni będzie pisało testy, których wyniki zadecydują o przyjęciu do szkoły ponadgimnazjalnej.

Arkusz egzaminacyjny z dzisiejszego egzaminu około godziny 12, zaraz potem odpowiedzi do pytań znajdziecie na naszym portalu

Egzamin rozpoczął się o godzinie 9. Młodzież przyszła do szkół odświętnie ubrana. Przyniosła z sobą tylko legitymację i długopis. Szkoły są puste, gdyż uczniowie z młodszych klas gimnazjalnych, zostali zwolnieni z zajęć.

Egzamin gimnazjalny jest powszechny i obowiązkowy. Przystąpienie do niego jest warunkiem ukończenia gimnazjum. Jeśli uczeń nie napisze egzaminu, będzie musiał powtarzać trzecią klasę i przystąpić do egzaminu w następnym roku szkolnym, ponieważ edukacja na poziomie podstawowym jest w Polsce obowiązkowa dla każdej osoby poniżej 18 roku życia.

Każda z części egzaminu trwa tyle samo czyli 120 minut. Uczniowie ze stwierdzoną dysfunkcją np. z dysleksją mogą pisać o 60 minut dłużej. To czas przeznaczony tylko i wyłącznie na rozwiązywanie zadań z arkusza egzaminacyjnego. Do tego czasu nie wlicza się czasu poświęconego na czynności wykonywane przez ucznia przed przystąpieniem do rozwiązywania zadań np. na zakodowanie swojej pracy.
Z każdej części egzaminu można zdobyć po 50 punktów. - Punktacja nie obejmuje egzaminu z języka nowożytnego - przypomina Jacek Wojtas, Podkarpacki Kurator Oświaty. - Tak będzie jeszcze w przyszłym roku. Wyniki egzaminu z języka nowożytnego na razie mają służyć szkole i nauczycielom. Chodzi o wyrównywanie różnic w nauczaniu i jeszcze lepsze przygotowanie do egzaminu, który będzie oceniany już za dwa lata.

Wyników z egzaminu nie umieszcza się na świadectwie ukończenia gimnazjum. Zostaną odnotowane na specjalnej karcie przekazywanej uczniowi lub jego opiekunom przez dyrektora szkoły. Dodatkowy termin testu gimnazjalnego wyznaczono na 8, 9 i 10 czerwca.

Jutro gimnazjaliści piszą test matematyczno - przyrodniczy, W czwartek język nowożytny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie