Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W czerwcu wykąpiemy się w zalewie machowskim

Klaudia TAJS [email protected]
Osoby przyjeżdżające nad zalew do Machowa koło Tarnobrzega, obserwując zbiornik pytają, kiedy zalew zostanie udostępniony plażowiczom. Teraz już wiadomo, że na pewno pod koniec czerwca tego roku.
Osoby przyjeżdżające nad zalew do Machowa koło Tarnobrzega, obserwując zbiornik pytają, kiedy zalew zostanie udostępniony plażowiczom. Teraz już wiadomo, że na pewno pod koniec czerwca tego roku. Fot. Klaudia Tajs
Miasto Tarnobrzeg przygotuje miniplażę, zaplecze gastronomiczne, sanitarne i plac zabaw dla najmłodszych.

Najpierw potrzebna była pozytywna opinia ośrodka sportu i rekreacji, który ma zorganizować plażę. Kiedy okazało się, że opinia jest pozytywna, miasto zaczęło szukać pieniędzy na przygotowanie plaży. Po kilkunastu dniach przeszukiwania miejskiego budżetu okazało się, że znaleziono niezbędne 400 tysięcy złotych. Tym samym tegoroczna inauguracja kąpieli w zalewie machowskim jest pewna.

Andrzej Wójtowicz, wiceprezydent Tarnobrzega, odpowiadający w mieście za inwestycje, nie kryje zadowolenia z faktu, że dopiął temat. Jeszcze kilka dni temu, na konferencji w Urzędzie Miasta, mówiąc o uruchomieniu tymczasowej plaży nad zalewem w Machowie, był bardziej powściągliwy. Twierdził, że wszystko zależy od pieniędzy, których szukają służby finansowe w miejskim budżecie. Ostatecznie pieniądze "znaleziono" i w przyszłym tygodniu prezydent Tarnobrzega podpisze z dyrekcją Kopalni Machów porozumienie w sprawie uruchomienia tymczasowej plaży.

OPINIA TO NIE WSZYSTKO

Kąpielisko będzie się mieścić na terenach należących do Tarnobrzega. Dlatego pierwszym krokiem do jej uruchomienia było opracowanie analizy dostępności terenu i przygotowania na potrzeby przyszłych użytkowników przez dyrektora Ośrodka Sportu i Rekreacji. Opinia była gotowa pod koniec kwietnia i wynika z niej, że ośrodek rekreacji poradzi sobie z przygotowaniem terenu na potrzeby tymczasowej plaży. - Analiza zawiera wszystkie niezbędne elementy przygotowania tymczasowej plaży - mówił na konferencji wiceprezydent Wójtowicz. - To zarówno przygotowanie bazy sanitarnej, jak i samej plaży. To także miejsce na niewielkie zaplecze socjalne i plac zabaw dla dzieci. Analiza zawiera także rozwiązania w kwestii zapewnienia bezpieczeństwa tych, którzy będą chcieli przyjść na plażę.

Ale Andrzej Wójtowicz nie krył wówczas, że pozytywna opinia dyrektora Ośrodka Sportu i Rekreacji Wisła, nie wystarczy do uruchomienia tymczasowej plaży. Drugim, i znacznie ważniejszym czynnikiem były pieniądze, których na tamtą chwilę miasto jeszcze nie miało.

PRZESZUKALI BUDŻET

Na przygotowanie tymczasowej plaży w Machowie potrzeba 400 tysięcy złotych. Dziś już wiadomo, że 200 tysięcy złotych służby finansowe "znalazły" w miejskim budżecie. - Kolejne 200 tysięcy mieliśmy przeznaczyć na budowę placu zabaw na osiedlu Nadole i właśnie te pieniądze przerzucimy na potrzeby uruchomienia plaży - tłumaczy Andrzej Wójtowicz. - Pozostanie tylko kwestia jej utrzymania, ale tu już podpiszemy umowę z Ośrodkiem Sportu i Rekreacji.

Plaża tymczasowa, jak zapewnia tarnobrzeski samorząd, to tylko doraźne rozwiązanie. Miasto opracowuje konkretny plan rozwoju infrastruktury nad zbiornikiem w kolejnych latach. Ponadto prezydent miasta upoważniony przez radnych, wspólnie z dyrekcją Kopalni Machów przygotowuje się do powołania spółki, która będzie zarządzała zbiornikiem w Machowie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie