MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W handlu liczy się operatywność i kontakt z klientem

Grzegorz LIPIEC
Praca handlowca w dzisiejszych czasach nie jest łatwa, bo Polacy oglądają każdą "złotówkę” dwa razy zanim ją wydadzą. W pracy handlowca liczy się uśmiech oraz wiedza o oferowanych produktach.
Praca handlowca w dzisiejszych czasach nie jest łatwa, bo Polacy oglądają każdą "złotówkę” dwa razy zanim ją wydadzą. W pracy handlowca liczy się uśmiech oraz wiedza o oferowanych produktach. Grzegorz Lipiec
W zależności, czym się zajmują mają, albo normowany czas pracy, albo wręcz przeciwnie, tyrają godzinami, po to aby jak najwięcej zarobić. W tym zawodzie wykształcenie nie odgrywa wielkiej roli, bardziej liczy się operatywność, kreatywność oraz wiedza o oferowanych produktach. 2 lutego w całej Polsce świętują handlowcy.

SPRAWDZILIŚMY

SPRAWDZILIŚMY

Dzień Handlowca: święto obchodzone jest w Polsce 2 lutego. Za czasów PRL-u pracownicy handlu świętowali w pierwszą niedzielę po 29 stycznia.

KIM JEST HANDLOWIEC?

Handlowiec to osoba, która sprzedaje produkty lub usługi firmy. W zależności od rodzaju, branży oraz struktury w firmie może być account managerem, key account managerem, przedstawicielem handlowym lub kierownikiem sprzedaży. Zazwyczaj pracuje w terenie, prowadząc spotkania z klientami, negocjując warunki handlowe, wyszukując nowych klientów i pozyskując ich, a następnie nimi administrując. Za handlowca można uznać nawet ekspedienta w sklepie.

Należy zauważyć, że handlowiec powinien być osobą uśmiechniętą, która potrafi nawiązać dobry kontakt z klientem. Oprócz tego musi on badać potrzeby nowego klienta, aby proponować mu odpowiednie oferty, które będą spełniały jego oczekiwania.

NIE JEST ŁATWO

Sukces w sprzedaży bezpośredniej może być budowany na posiadanym talencie - wrodzonych predyspozycjach. Znacznie częściej jest jednak osiągany dzięki wykorzystaniu umiejętności dostępnych każdemu. By "diament stał się brylantem", w jednym przypadku trzeba jedynie szlifu, a w innym konieczny jest stały, spory wysiłek. Niezależnie od tego, każdy brylant to efekt pracy.

- Życie kupca nie jest łatwe. Mam tutaj na myśli przede wszystkim właścicieli małych osiedlowych sklepów, którzy muszą w walce o zysk przeciwstawić się supermarketom. Na co dzień spotykam się z wieloma problemami lokalnych przedsiębiorców - wyjaśnia Wacław Golik, prezes Tarnobrzeskiej Izby Przemysłowo-Handlowej.

Obojętnie, czy jest się przedstawicielem handlowym wielkiej firmy ubezpieczeniowej, czy też właścicielem osiedlowego sklepiku trzeba umieć "walczyć o swoje". Bo oprócz zysku, który trzeba wypracować należy doliczyć ponoszone koszty, takie jak choćby podatki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Praca sezonowa. Jaką umowę podpisać?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie