Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W niedzielę wybory parlamentarne. Jak oddać ważny głos?

Mateusz Kołodziej
Adam Michcik, dyrektor okręgowej komisji wyborczej w Kielcach, prezentuje karty do głosowania.
Adam Michcik, dyrektor okręgowej komisji wyborczej w Kielcach, prezentuje karty do głosowania. Aleksander Piekarski
W niedzielę wybierzemy swoich przedstawicieli w Sejmie i Senacie. Na co wyborcy muszą zwrócić uwagę podczas głosowania?

Na terenie województwa podkarpackiego są dwa okręgi wyborcze: krośnieńsko-przemyski numer 22 oraz rzeszowsko-tarnobrzeski numer 23. My, mieszkańcy północnej części regionu, głosujemy w drugim z tych okręgów. W czasie tych wyborów o 15 poselskich mandatów powalczy ogółem 276 osób, w tym 158 mężczyzn i 118 kobiet. Średnia wieku kandydatów to 40 lat. W okręgu krośnieńsko-przemyskim o 11 mandatów ubiega się 199 kandydatów.

W przypadku wyborów do Senatu, na Podkarpaciu jest pięć okręgów, a my na północy głosujemy w okręgu numer 54. Do wyboru mamy jedną spośród trzech kandydatek. W poprzednich wyborach o mandat senatorski ubiegało się sześcioro kandydatów.

Kto może głosować?

Jakie podstawowe warunki musi spełnić wyborca, żeby móc oddać głos w wyborach? Wyborca musi pamiętać o tym, żeby do lokalu wyborczego zabrać ze sobą dokument z fotografią. Nie musi to być dowód osobisty, dopuszczalny jest też paszport czy prawo jazdy. Kiedy członek komisji wyborczej sprawdzi, że dana osoba znajduje się w rejestrze wyborczym, wydaje takiej osobie karty do głosowania. Wyborca udaje się wtedy z nimi do miejsca, które zagwarantuje mu tajność głosowania.

W wyborach parlamentarnych może głosować osoba, która w dniu głosowania ma skończone bądź kończy w tym dniu 18 lat. Jeśli chodzi natomiast o kandydatów, do Sejmu może startować osoba, która ukończyła 21 lat, a do Senatu - 30.

Dwie karty: biała i żółta

Na co należy jeszcze zwrócić uwagę w komisji wyborczej? Każdy, kto przyjdzie do lokalu wyborczego, otrzyma do głosowania dwie karty. Na jednej, oznaczonej kolorem białym znajdą się kandydaci do Sejmu, natomiast na żółtej widnieć będą nazwiska kandydatów do Senatu. Karta do Sejmu będzie w formie broszurowanej, czyli tak zwanej książeczki. Podobnie było już podczas ostatnich wyborów parlamentarnych w 2011 roku. Na pierwszej jej stronie każdy wyborca znajdzie szczegółowe informacje, jak należy głosować. Na drugiej stronie widnieć będzie natomiast spis treści, czyli nazwy komitetów wyborczych w kolejności, jaka wylosowana została przez Państwową Komisję Wyborczą. Na kolejnych kartkach znajdą się już poszczególne komitety wyborcze razem z listami kandydatów. W każdej obwodowej komisji wyborczej, karty do Sejmu i Senatu będą w specjalnej nakładce. W lokalu wyborczym będą też wisieć pomocne plakaty z techniką głosowania, które krok po kroku objaśniają wyborcy, jak głosować.

Tylko jeden krzyżyk

Co zrobić, żeby głos był ważny? Pamiętajmy, że na każdej z kart, zarówno z kandydatami do Sejmu, jak i Senatu stawiamy krzyżyk tylko przy jednym nazwisku i tylko jednego komitetu wyborczego. Głos uważany będzie za nieważny, kiedy postawimy dwa krzyżyki przy różnych kandydatach lub ten przez nas postawiony będzie nieczytelny.

Cisza wyborcza przez całą dobę

Nad spokojem, ciszą, tajnością głosowania i przestrzeganiem ciszy wyborczej mają obowiązek czuwać członkowie obwodowej komisji wyborczej. Na terenie punktu wyborczego zabroniona jest jakakolwiek agitacja wyborcza. Jeśli któreś z tych przepisów zostaną naruszone, przewodniczący obwodowej komisji wyborczej ma obowiązek poinformować policję, która prowadzi dalsze postępowanie. Przypomnijmy, że cisza wyborcza obowiązuje od północy w przeddzień wyborów, do momentu zakończenia głosowania, czyli do niedzieli do godziny 21.

Noc wyborcza na portalu echodnia.eu

Niedziela, 25 października

O godzinie 21 na naszym portalu echodnia.eu zaprezentujemy sondażowe wyniki wyborów w Polsce i w regionie. W kolejnych dniach w „Echu Dnia” zaprezentujemy relację ze sztabów wyborczych i lokali wyborczych, komentarze, przedstawimy oficjalne wyniki głosowania i zaprezentujemy nowych posłów oraz senatorów.

Okręg wyborczy do Sejmu numer 23 obejmuje miasta na prawach powiatu Rzeszów i Tarnobrzeg, a także tereny powiatów: dębickiego, kolbuszowskiego, leżajskiego, łańcuckiego, mieleckiego, niżańskiego, ropczycko-sędziszowskiego, rzeszowskiego, stalowowolskiego, strzyżowskiego i tarnobrzeskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie