Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Waldemar Grochowski, burmistrz Rudnika nad Sanem Samorządowcem Roku 2017

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Waldemar Grochowski, burmistrz Rudnika nad Sanem, Samorządowcem Roku 2017
Waldemar Grochowski, burmistrz Rudnika nad Sanem, Samorządowcem Roku 2017 Zdzisłąw Surowaniec
Burmistrz Rudnika nad Sanem Waldemar Grochowski został Samorządowcem Roku 2017. W plebiscycie Echa Dnia „Mała ojczyzna - duża sprawa” otrzymał 1 762 głosy na plus - najwięcej wśród włodarzy gmin w powiatach niżańskim, stalowowolskim i tarnobrzeskim.

Burmistrz Waldemar Grochowski należy do najbardziej doświadczonych samorządowców w naszym regionie. To jego piąta kadencja. Od dwudziestu lat z burmistrzowskiego fotela wpływa na losy miasta i gminy, która słynie w Polsce i w świecie z wiklinowych wyrobów.

ZOBACZ: WYNIKI OCENY WŁODARZY W REGIONIE

Laureat naszego plebiscytu ma 59 lat, jest gorącym fanem szachów i ta umiejętność królewskiej gry przydaje mu się w rządzeniu i zwyciężaniu. A to drugie nie jest takie łatwe, bo łaska wyborców na pstrym koniu jeździ. Jeśli w 2010 roku w wyborach na burmistrza Rudnika nie miał rywali i mógł spokojnie czekać, aż komisja wyborcza ogłosi jego ponowny wybór, to podczas ostatnich wyborów omal nie stracił stanowiska. W pierwszej turze miał dwóch rywali i nie zyskał przewagi, choć dostał najwięcej głosów. W drugiej turze zwyciężył zaledwie 74 głosami!

- Powoli zbliżająca się do finału kadencja 2014-2018 wypadła dla Gminy Rudnik nad Sanem dobrze. Była, jak zawsze w samorządach, pracowita i przyniosła poprawę życia mieszkańców - ocenia burmistrz trzy lata pracy samorządu.

Jak przypomina, od początku kadencji udało się wyasfaltować i urządzić pobocza kilka ulic w mieście: Leśną, Szpitalną, Moniuszki, Dąbrowskiego, Armii Krajowej, Szymanowskiego, Wyszyńskiego, Zieloną, Kosynierów, Pułaskiego, „Sekretarską”, chodniki na ulicy Górka. - W Przędzelu wyremontowaliśmy ulicę Słowackiego, Karasia, Piaskową, 3 Maja, Błonie i drogi poscaleniowe. W Kopkach zmodernizowaliśmy ulicę Zakościele - wylicza.

Jak zapewnia bardzo dużo uwagi przykłada do współpracy ze starostwem powiatowym w Nisku. Rudnik współfinansował ze starostwem inwestycje: remont ulicy Kilińskiego, remont ulicy Nowowiejskiej w Przędzelu, przebudowę drogi Rudnik-Jeżowe, budowę boiska wielofunkcyjnego, placu zabaw i siłowni plenerowej przy ulicy Piłsudskiego, remont ulicy Chopina, remont ulicy Ulanowskiej.

- Wiem, że mieszkańcy oczekują nowego i nowoczesnego przedszkola. Dlatego zamówiliśmy projekt pięknego czterooddziałowego budynku dla przedszkolaków. W nowym obiekcie przewidziano miejsca dla 100 przedszkolaków i dla ponad 40 maluszków w żłobku. Chcę pokazać, że bardzo zależy mi na zadowoleniu i spełnianiu oczekiwań mieszkańców. Dodatkowo zaprojektowaliśmy żłobek i nowość: całoroczny kryty plac zabaw i plenerowy plac zabaw. Na budowę żłobka już zdobyliśmy pieniądze, a oczekujemy na liście rezerwowej na pieniądze na budowę przedszkola - zapewnia.

Burmistrz dodaje: - Znam oczekiwania mieszkańców i wiem, że traktują jako bardzo ważne inwestycje w obiekty sportowe. Trwa budowa hali sportowej przy Publicznej Szkole Podstawowej w Przędzelu. Rozpoczęliśmy budowę boiska wielofunkcyjnego, placu zabaw i siłowni plenerowej przy Publicznej Szkole Podstawowej numer 1. Na podobną wspólną inwestycję przy ulicy Piłsudskiego namówiłem starostę powiatu niżańskiego. Obiekt został wykonany za 770 tysięcy złotych. Powiat przyjął na siebie obowiązki inwestora i przeznaczył 150 tysięcy złotych, a nasza gmina zapłaciła 250 tysięcy. Dokupywane są nowe zabawki na place zabaw.

Burmistrz jest dumny z rozwoju Centrum Caritas w Rudniku nad Sanem. Tak nazywany jest kompleks placówek prowadzonych przez Caritas Diecezji Sandomierskiej. Ksiądz infułat Czesław Wala przystąpił do budowy pierwszego w Polsce Domu dla Osób Głuchoniemych - cieszy się burmistrz. A burmistrz otrzymał przed miesiącem przyznany po raz pierwszy medal Ubi Caritas (“Tam gdzie dobro”) za wieloletnie niesienie pomocy tym, którzy najbardziej jej potrzebują. “Dzięki współpracy burmistrza z Caritas diecezji sandomierskiej powstało wiele placówek o charakterze pomocowym i wspierającym osoby samotne, starsze i niepełnosprawne” - czytamy w uzasadnieniu.

Wiele działo się ostatnio wokół rudnickiego Zakładu Konstrukcji Stalowych Polimex - Mostostal. - Cieszę się, że kierownictwu, załodze i naszej społeczności powiodło się i zakład mimo zawirowań funkcjonuje i rozwija się - usłyszałem od burmistrza. Za duży sukces uznaje włączenie 4 hektarów terenów przy Mostostalu do specjalnej strefy ekonomicznej. - Spodziewam się z tego powodu ożywienia gospodarczego w gminie i w mieście. Podjęliśmy działania, aby tereny przy Mostostalu uatrakcyjnić dla inwestorów i projektujemy kanalizację sanitarną oraz zabiegamy o tereny od PKP na poszerzenie drogi dojazdowej. Po wielu latach zabiegów jest ułatwiony dostęp do zakładu i do terenów podstrefy ekonomicznej dzięki przebudowie przejazdu kolejowego przy ulicy Kordeckiego. Oprócz tego przejazdu zostały przebudowane przejazdy przy ulicy Rzeszowskiej, Kościuszki i Kończyckiej - wspomina.

Za duży sukces uznaje doprowadzenie do przebiegu przez Rudnik nad Sanem Trasy Rowerowej Polski Wschodniej. Cieszy cały czas rozwijające się Centrum Wikliniarstwa - promujące wikliniarstwo i markę „Wiklina z Rudnika nad Sanem”. Trafionym okazało się przeniesienie corocznej imprezy „Wiklina” na rudnicki rynek ze względu na podniesienie poziomu bezpieczeństwa. - Jestem dumny z sukcesów sportowych dzieci i młodzieży. Szczególnie znaczące są sukcesy w szachach. Tu bardzo procentują prowadzone szkółki szachowe i zajęcia w Uczniowskim Klubie Sportowym przy MOSiR. Mam też wrażenie, że moją otwartością na inicjatywy społeczne w Rudniku nad Sanem, organizacje pozarządowe, stowarzyszenia, członkowie Klubu Seniora i wolontariusze organizują w różnych konfiguracjach ze sobą sporo wydarzeń kulturalnych, patriotycznych, sportowych, rekreacyjnych i hobbystycznych - wylicza.

Obecnie wiele czasu burmistrz poświęca ze swoimi współpracownikami na przygotowanie projektu i wniosku na remont i modernizację targowiska miejskiego. Okazuje się, że Rudnik nad Sanem jest przyjaznym miastem na zakupy. Dobre sklepy, wygodny dojazd, duża liczba miejsc parkingowych i różnorodność placówek handlowych i usługowych przyciągają kupujących z gminy i okolicy. Nowoczesne targowisko poszerzy ofertę handlową, ułatwi dostęp do produktów rolniczych, zwiększy obroty również w sklepach i uczyni zakupy przyjemniejszymi.

Miasto przygotowuje się do zdobycia dofinansowania na montaż instalacji odnawialnych źródeł energii na domach mieszkańców. Burmistrz zabiega o poprawienie bezpieczeństwa na drodze krajowej od Kopek do Przędzela poprzez budowę chodników od Rudnika do Kopek, budowę ronda w Kopkach i prawo- i lewoskrętów na zjazdach do Przędzela z drogi krajowej 77

Gmina pozyskała już pieniądze na plan rewitalizacji miasta. Dba o ochronę środowiska i zabiega o rozbudowę Oczyszczalni Ścieków w Rudniku nad Sanem i uczestniczy w programach utylizacji azbestu. W ubiegłym roku unieszkodliwionych zostało ponad 75 ton azbestu.

ZOBACZ TAKŻE:
Horti - Tech. Konkurs operatora wózków widłowych w Targach Kielce

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie