MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Woda w Nisku poprawiła się tylko optycznie. Wciąż znajdują się w niej szkodliwe pierwiastki

Konrad SINICA
Mimo poprawy wyglądu niżańskiej "kranówki", wciąż nie brakuje w niej szkodliwych pierwiastków. Czyżby sukces został ogłoszony przedwcześnie?

Chociaż pod koniec roku mieszkańcy Niska mogli usłyszeć od władz gminy i prezesa Miejskiego Zakładu Komunalnego, że z kranów płynie już czysta woda, to jednak wyniki badań wskazują, że wciąż występują w niej szkodliwe pierwiastki. Na oko woda z pewnością jest lepsza, z parametrami wciąż bywa różnie.

- Woda w Nisku faktycznie poprawiła się, ale wygląda na to, że tylko optycznie - mówi radny Błażej Borowiec. - Najbardziej razi wprowadzanie opinii publicznej w błąd. W kwestii wody, która jest podstawą egzystencji człowieka, trzeba być wiarygodnym do końca.

ZANIECZYSZCZENIA WTÓRNE

Niepokój wzbudziły wyniki badań próbki wody pobranej 18 grudnia z prywatnej posesji przy ulicy Okrężnej w Nisku. Według sprawozdania sporządzonego przez laboratorium z Pszczyny, wykazano przekroczoną zawartość manganu.

Badanie wykazało w wodzie 429 mikrogramów na litr, podczas gdy dopuszczalna zawartość tego pierwiastka w wodzie wynosi 50 mikrogramów na litr. Wysoka była również zawartość niklu. Badanie wykazało 48,3 mikrograma na litr. Rozporządzenie ministra zdrowia w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi określa dopuszczalną zawartość tego pierwiastka w ilości 20 mikrogramów na litr. W Nisku obowiązuje jednak odstępstwo od rozporządzenia ministra zdrowia na ten parametr i normy są zwiększone.

Takie wyniki mogą zastanawiać, bo badanie wykonane przez laboratorium z Pszczyny zostało przeprowadzone już po uruchomieniu czterech nowych filtrów na stacji uzdatniania wody w Nisku. Według informacji uzyskanych w Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Nisku przepięcie instalacji na stacji uzdatniania wody na cztery nowe filtry nastąpiło 30 października. Skąd zatem wzięło się zanieczyszczenie, skoro na stacji uzdatniania wody pracują już nowe urządzenia, na które gmina wydała niemałe pieniądze? Prezes niżańskiego Miejskiego Zakładu Komunalnego twierdzi, że było to chwilowe zanieczyszczenie.

- Pojawiają się wtórne zanieczyszczenia - tłumaczy Zbigniew Kuziora, prezes Miejskiego Zakładu Komunalnego w Nisku. - Nie mamy wody do przepłukania instalacji. Woda idzie już po nowych filtrach, ale jeszcze ze starego ujęcia. Woda z filtrów idzie dobra, tylko robi się zanieczyszczenie wtórne. W rurach jest sporo zanieczyszczeń, trzeba to wygonić z sieci, a w tej chwili nie mamy tyle wody, bo chodzą tylko cztery nowe filtry.

Według zapewnień prezesa, będzie znacznie lepiej, kiedy zostaną uruchomione wszystkie filtry. - Sytuacja jest tego rodzaju, że woda zamiast przez osiem filtrów przepływa przez cztery. Woda płynie szybciej i ta zdolność oczyszczania jest mniejsza - dodaje prezes Kuziora.

NIKIEL I MANGAN PRZEKROCZONE

O to, czy po uruchomieniu nowych urządzeń w Nisku jakość wody poprawiła się, zapytaliśmy w Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Nisku, która prowadzi regularne badania niżańskiej kranówki.

- Wyniki badań wody przeprowadzonych po 30 października wskazują na poprawę jakości wody w zakresie żelaza, natomiast nikiel i mangan są w dalszym ciągu przekroczone, a ich wartości ulegają ciągłym wahaniom - informuje Maria Budkowska, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Nisku. - Parametry mikrobiologiczne wody są w normie. Niemniej jednak, na chwilę obecną nie ma podstaw do stwierdzenia, że woda z wodociągu Nisko spełnia wymagania określone w rozporządzeniu Ministra Zdrowia. Nadal obowiązuje decyzja Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Nisku, w której stwierdza się, że woda z wodociągu sieciowego Nisko jest warunkowo przydatna do spożycia oraz decyzja na odstępstwo od ponadnormatywnej zawartości niklu w wodzie do 31 marca.

CHEMICZNE CZYSZCZENIE

Nawet jeżeli Miejski Zakład Komunalny w Nisku uruchomi już wszystkie osiem filtrów i woda popłynie z nowego ujęcia, to wciąż pozostają zanieczyszczenia nagromadzone w sieci wodociągowej. Konieczne jest oczyszczenie rur. W tym celu niekiedy stosuje się preparaty do chemicznego oczyszczania. Czy takie środki przeciwko zanieczyszczeniom wtórnym były stosowane w niżańskiej sieci?

- 22 listopada MZK w Nisku zwrócił się do PPIS w Nisku z wnioskiem o wydanie pozytywnej oceny higienicznej dla zastosowania preparatu SeaQuest stosowanego do czyszczenia sieci wodociągowej - wyjaśnia Maria Budkowska.

Według informacji uzyskanych w niżańskim sanepidzie, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Nisku wydał pozytywną ocenę higieniczną dla zastosowania tego preparatu do 31 marca zastrzegając, że preparat należy stosować zgodnie z zaleceniami producenta i podczas jego stosowania należy z określoną w decyzji, zwiększoną dwukrotnie częstotliwością kontrolować stężenie ustalonych wskaźników mikrobiologicznych i fizykochemicznych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie