Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wójt Radomyśla chce od PKP odszkodowania za zniszczenia dróg

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Wójt Radomyśla chce od PKP odszkodowania za zniszczenia
Wójt Radomyśla chce od PKP odszkodowania za zniszczenia Urząd Gminy
W związku z modernizacją linii kolejowej i remontem mostu kolejowego na Sanie w Kępie Rzeczyckiej, na wniosek wójta Jana Pyrkosza miało miejsce spotkanie z udziałem dyrektora projektu, przedstawicieli PKP PLK i wykonawcy robót – firmy Track Tec Construction oraz sołtysów sołectw: Rzeczyca Okrągła, Dąbrowa Rzeczycka i Kępa Rzeczycka.

Celem spotkania – rekonesansu w obrębie linii kolejowej było wstępne ustalenie zakresu szkód powstałych na drogach gminnych w wyniku ciężkich transportów sprzętu i materiałów na remont mostu kolejowego na Sanie w Kępie Rzeczyckiej.

Ustalenie całkowitych szkód będzie możliwe po zakończeniu remontu mostu (planowane na wrzesień), niemniej jednak stanowisko gminy jest jednoznaczne: gmina bezwzględnie domaga się naprawy dróg w tych trzech sołectwach, gdyż bezspornym jest, że konstrukcja dróg została na kliku odcinkach istotnie naruszona.

Przebiegająca przez gminę Radomyśl nad Sanem linia kolejowa Lublin – Stalowa Wola o łącznej długości 105 kilometrów obecnie jest w trakcie realizacji. Inwestycja, której inwestorem jest PKP PLK modernizowana jest przez firmę Track Tec Construction. Roboty obejmują wymianę szyn, elektryfikację tej linii oraz przebudowę mostu kolejowego na Sanie w Kępie Rzeczyckiej. Długość obecnie modernizowanej linii od Zaklikowa do Stalowej Woli wynosi 22 kilometry.

W gminie Radomyśl nad Sanem zostaną zmodernizowane trzy przejazdy kolejowe: na drodze wojewódzkiej na granicy Woli Rzeczyckiej i Dąbrowy Rzeczyckiej oraz na drogach gminnych: - pomiędzy Wolą Rzeczycką a Kępa Rzeczycka i w Kępie Rzeczyckiej na”Zatorzu”.

Wszystkie przejazdy zostały przebudowane, z wykonaniem dojazdów oraz oznakowane sygnalizacją świetlną. Ponadto, zgodnie z otrzymanym na wniosek wójta pismem od „PKP Nieruchomości” nastąpi rozbiórka będącego w opłakanym stanie budynku dawnej nastawni obok przejazdu na drodze wojewódzkiej.

Po zakończeniu całej inwestycji pociągi będą mogły jeździć tą trasą z prędkością do 120 km na godzinę. Czas podróży z Lublina do Rzeszowa ma się skrócić o 20 minut. Koszty prac to 367 mln zł, a dofinansowanie z unijnego Programu Operacyjnego Polska Wschodnia - 311,9 miliona złotych. Wraz z kosztami zapewnienia zasilania elektrycznego, cała inwestycja będzie kosztować ponad pół miliarda złotych.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Największy aquapark w regionie już na finiszu


Czy mógłbyś zostać handlowcem? Test

Ruszyła budowa wielkiej tężni solankowej w Busku


Najbardziej absurdalne i najśmieszniejsze podatki


Ile zarabiają Polacy? Sprawdź, czy wiesz!


ZOBACZ TAKŻE: Flesz – zerowy PIT dla młodych

Źródło: vivi24

od 12 lat
Wideo

Niedzielne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie