Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wotum zaufania i absolutorium dla prezydenta Stalowej Woli Lucjusza Nadbereżnego

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny miał po sesji absolutoryjnej powody do zadowolenia
Prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny miał po sesji absolutoryjnej powody do zadowolenia Zdzisław Surowaniec
W piątek, 29 lipca w Urzędzie Miasta w Stalowej Woli odbyła się sesja absolutoryjna. Radni ocenili działania prezydenta Stalowej Woli Lucjusza Nadbereżnego za rok 2021.

Po debacie nad raportem udzielono wotum zaufania stosunkiem głosów: 15 za (Jerzy Augustyn, Maria Chojnacka, Łukasz Durek, Ilona Kaczmarek, Andrzej Kochan, Agata Krzek, Elżbieta Kulpa, Paweł Madej, Lucjan Małek, Paulina Miśko, Karolina Paleń, Piotr Rut, Jan Sibiga, Stanisław Sobieraj, Franciszek Zaborowski), 4 przeciw (Leszek Brzeziński, Renata Butryn, Dariusz Przytuła, Andrzej Szymonik) przy 2 głosach wstrzymujących (Damian Marczak, Łukasz Warchoł).

Absolutorium dla prezydenta

Za udzieleniem prezydentowi absolutorium z wykonania budżetu głos na tak oddało 16 radnych (Jerzy Augustyn, Maria Chojnacka, Łukasz Durek, Ilona Kaczmarek, Andrzej Kochan, Agata Krzek, Elżbieta Kulpa, Paweł Madej, Lucjan Małek, Paulina Miśko, Karolina Paleń, Piotr Rut, Jan Sibiga, Stanisław Sobieraj, Łukasz Warchoł, Franciszek Zaborowski) przy 3 głosach wstrzymujących (Leszek Brzeziński, Damian Marczak, Andrzej Szymonik) i 2 przeciw (Renata Butryn, Dariusz Przytuła).

- Chciałbym bardzo serdecznie podziękować za udzielenie absolutorium i współdziałanie przy tworzeniu i realizacji budżetu - powiedział prezydent Lucjusz Nadbereżny.

Dochody budżetu za 2021 rok wykonano w kwocie 377 miliona 710 tysięcy 724,40 złotych, co stanowi 93,70 procent planu w wysokości 403 milionów 107 tysięcy 49,12 złotych, zaś wydatki określone na 438 milionów 537 tysięcy 392,74 złotych zrealizowano na poziomie 90,03 procent w kwocie 394 milionów 822 tysięcy 870,55 złotych. Deficyt planowany na 35 milionów 430 tysięcy 343,62 złotych, nie został zrealizowany i nie osiągnięto nadwyżki. Wolne środki wyniosły 18 milionów 318 tysięcy 197,47 złotych.

Trudny rok dla miasta

Absolutorium i wotum zaufania udzielane jest na podstawie "Raportu o stanie miasta" za poszczególny rok. Jak rekomenduje prezydent znajdują się w nim obiektywne informacje o tym co zrobiono oraz jaki jest potencjał miasta na tle miast podobnych. Prezydent przypomniał, że rok 2021 nie był dla miasta łatwy, między innymi przez pandemię koronawirusa i wszystkie konsekwencje z tym związane. Mimo to udało się zrealizować wiele zadań inwestycyjnych, pozyskać 70 milionów złotych dotacji rządowych i europejskich jak również rozpocząć wiele nowych inwestycji. Tą najważniejszą, strategiczną ma być powstający park inwestycyjny do pozyskiwania nowych inwestorów:

- Możemy napisać na nowo historię gospodarczą Stalowej Woli. Pierwszy inwestor, koreańska firma SK Nexilis już jest - stwierdził Lucjusz Nadbereżny.

Równie ważny ma być rozwój budownictwa mieszkaniowego, oświaty, sportu, kultury, wsparcia osób starszych aby życie tu było szczęśliwe. Podkreślano także dobrą atmosferę współpracy z Agencją Rozwoju Przemysłu i innymi instytucjami dzięki którym Stalowa Wola może rosnąć w siłę.

Dyskusja trwała wiele godzin

Podczas wielogodzinnej dyskusji doszło do mieszania spraw samorządowych z ogólnopolską polityką. Jedyny opozycyjny klub radnych pod nazwą Stalowowolskie Porozumienie Samorządowe reprezentował Damian Marczak. Przez kilkanaście minut wymieniał co było dla miasta w roku minionym dobre, nie szczędząc słów krytyki dla niektórych działań: hucznego „roczka” Stalowowolskiej Inicjatywy Mieszkaniowej, coraz większej awaryjności sieci ciepłowniczej, spadku przychodów z tytułu gospodarki komunalnej, fatalnych wyników finansowych i sportowych Piłkarskiej Spółki Akcyjnej, zwiększenia zadłużenia, w tym zadłużenia na jednego mieszkańca.

Prezydent odpowiadając mówił o strategii niskich opłat komunalnych, wyliczając, że dla przeciętnego gospodarstwa domowego to oszczędność rzędu 1600 złotych rocznie. Stwierdził też, że miasto mogłoby mieć wielomilionowe wpływy z tytułu podwyżek za usługi, mogłoby wprowadzić nowe daniny, ale to wszystko miałoby swoje konsekwencje w portfelach mieszkańców.

Szef klubu radych PiS Piotr Rut stwierdził, że dużo się dzieje w mieście ale też dużo jest jeszcze do zrobienia, zwłaszcza w kwestii mieszkaniowej. Cieszy niskie bezrobocie oraz profesjonalnie świadczone usługi na rzecz mieszkańców.

Piłka nożna nie przynosi chluby

Radna Renata Butryn (SPS) przypomniała, że nie zawsze racjonalnie wydawane były pieniądze. Skrytykowała błonia, skarpę, kanalizację przy MOSiR, działalność Miejskiego Zakładu Komunalnego i piłkę nożną, nie przynoszącą chluby. Wytknięto, że przy powstawaniu Centrum Aktywności Seniora poniesiono milionowe nakłady na lokal, który nie należy do miasta, nie starając się go odkupić, nie podejmując też próby obniżenia czynszu. Prezydent ma też źle traktować stowarzyszenia, bo zamiast udzielać informacji na temat kosztów imprez, podwyżek dla pracowników, organizacje podają go do sądu. W końcu uchwały radnych są im "wrzucane" w ostatniej chwili, bez możliwości debatowania, czy to na komisjach czy to na sesji. Lucjusz Nadbereżny jest dla niej najpierw funkcjonariuszem partyjnym a dopiero później prezydentem.

Prezydent tłumaczy się z funkcjonariusza

W odpowiedzi włodarz zarzucił radnej Butryn, że jej wystąpienia opierają się na błędnych danych a on jako "funkcjonariusz partyjny" i to że jest prezydentem, potrafi to w odpowiedni sposób wykorzystać. Życzył byłej posłance aby mogła pochwalić się tyloma sukcesami na rzecz Stalowej Woli.

Inną filozofię niż prezydent miasta przedstawia radny Andrzej Szymonik (SPS). Dla niego strategia nie podnoszenia opłat komunalnych i przejmowania tego ciężaru przez miasto jest utopią. Jego zdaniem dla miasta powinno być dobrze i tanio.

Prezydent zachęcał radnych by składali swoje projekty uchwał, jeżeli do tych prezentowanych przez niego mają zastrzeżenia. Dotyczy to między innymi wysokości opłat za śmieci.

Zdaniem przewodniczącego to był dobry rok

Przewodniczący Rady Miasta Stanisław Sobieraj podkreślił, że miniony rok dla miasta był bardzo dobry w kontekście inwestycji majątkowych: obwodnica, łącznik do obwodnicy, tunel pod torami na Przemysłowej, zakup nowych autobusów, Park Zimnej Wody, budowa żłobko-przedszkola, sal gimnastycznych, w końcu pozyskanie koreańskiego inwestora o którego zabiegały między innymi Węgry czy inne miasta w Polsce. - W imieniu klubu PiS prezydent ma pełne zaufanie - zapewnił przewodniczący.

ZOBACZCIE ZAPIS TRANSMISJI Z SESJI

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie