MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wystawa sztuki nieprofesjonalnej w stalowowolskim muzeum

Zdzisław Surowaniec
Stanisław Zagajewski, Szopka, 1971 r., płaskorzeźba, glina wypalana, szkliwiona.
Stanisław Zagajewski, Szopka, 1971 r., płaskorzeźba, glina wypalana, szkliwiona. Edward Koprowski
Boże Narodzenie w sztuce nieprofesjonalnej - to nowo otwarta wystawa w Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli. Na ekspozycji została pokazana twórczość czterdziestu uznanych polskich artystów niedyplomowanych, których obrazy i rzeźby znajdują się w wielu polskich kolekcjach muzealnych.
Roman Śledź, Szopka, 1980 r., rzeźba, drewno polichromowane,
Roman Śledź, Szopka, 1980 r., rzeźba, drewno polichromowane, Edward Koprowski

Roman Śledź, Szopka, 1980 r., rzeźba, drewno polichromowane,
(fot. Edward Koprowski)

Na ekspozycji znalazła się jedna z niewielu prac o tematyce bożonarodzeniowej autorstwa Nikifora. Obok niego pokazane zostały prace Stanisława Zagajewskiego, Katarzyny Gaweł, Ludwika Więcka, Marii Wnęk i wielu innych.

- Założeniem wystawy jest zaprezentowanie twórców, pochodzących z różnych środowisk, w tym przedstawicieli niezwykle ciekawego malarstwa śląskiego, m.in. Bronisława i Eugeniusza Krawczuków czy Władysława Lucińskiego. Wśród zaprezentowanych rzeźb znajdują się dzieła Jędrzeja Wawry oraz Jana Lamęckiego i są to najstarsze prace na wystawie, pochodzące jeszcze sprzed 1939 r. Wśród uznanych naiwnych pojawiają się dobrze znani na Podkarpaciu: Jan Kaznecki i Władysław Chajec.

Głównym tematem wystawy jest Boże Narodzenie, które zostało przedstawione w wielu odsłonach. Bogaty wybór interpretacji dotyczy sfery wyobrażeniowej opartej na wydarzeniach biblijnych jak i ilustrujących zapamiętane przez artystów sceny z życia wzięte.

Wyobrażenia wydarzeń biblijnych objęły przedstawienia: Zwiastowania, Bożego Narodzenia, Pokłonu Trzech Króli, Ucieczki do Egiptu. Ważną częścią ekspozycji są również przedstawienia zwyczajów i tradycji świątecznych. Zapamiętane tradycje, dotyczące głównie kolędowania oraz praktyk religijnych, zdradzają często pochodzenie samego twórcy, miejsce w jakim się wychował czy tworzył.

Wśród prac znalazły się też takie, które nawiązują jedynie ogólnie do tematyki bożonarodzeniowej, chcąc przemycić inne, ważne dla artysty zagadnienia. Taka sytuacja pojawia się w metaforycznych kompozycjach szopek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie