Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zakończona modernizacja wału przeciwpowodziowego przy ujściu Sanu do Wisły w Radomyślu nad Sanem

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Modernizacja wału przy Sanie poprawi bezpieczeństwo mieszkańców i przyczyni się do ograniczenia skutków powodzi
Modernizacja wału przy Sanie poprawi bezpieczeństwo mieszkańców i przyczyni się do ograniczenia skutków powodzi Dawid Wąsikowski
Zakończyły się prace związane z rozbudową prawego wału Sanu realizowane w ramach zadania, którego inwestorem jest Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie i Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Rzeszowie.

Roboty prowadzone były na długości 2,193 kilometra od Pniowa do ujścia Sanu do Wisły w Dąbrówce Pniowskiej.

Jest to kontynuacja przebudowy obwałowań tej rzeki przeprowadzonej w latach 2014-2015. Wówczas zmodernizowano wał Sanu na odcinku 7,2 kilometra od Radomyśla do Pniowa za 22 miliony złotych.

W zakres wykonanych prac weszło nie tylko podwyższenie wału Sanu średnio o 1,25 metra (w niektórych miejscach nawet o 2 metry), ich poszerzenie o około 4 metry, ale także wyłożenie od strony rzeki specjalnej osłony - geomembrany, która ma zapobiec przesiąkaniu korpusu wału przez wody powodziowe. Oprócz tego wykonana została pionowa przesłona przeciwfiltracyjna (u podstawy wałów na głębokości 8 metrów), a na całej długości wyłożona została siatka przeciwko bobrom. Ponadto przebudowano drogi przywałowe i rampy wałowe. Dodatkowo wyremontowano drogę dojazdową do wału na „Niwie” w Pniowie, którą odbywał się transport ziemi potrzebnej do modernizacji.

Wykonana rozbudowa stanowi część zadania pod nazwą „Wisła etap II” obejmującego także przebudowę prawego wału Wisły o długości 7,205 kilometra na terenie radomyskiej gminy na odcinku od ujścia Sanu do granicy z województwem lubelskim. To zadanie jeszcze trwa, a ma być zrealizowane do końca bieżącego roku.

Inwestycję można bez wahania określić mianem historycznej. Jest to bowiem największe przedsięwzięcie na terenie radomyskiej gminy realizowane w ostatnim czasie, o czym świadczy zakres rzeczowy i finansowy. Jak ważna i konieczna dla całej społeczności gminnej jest realizacja tej dużej inwestycji przekonują zagrożenia powodziowe mające miejsca w przeszłości. Wisła i San, w dorzeczu których leży radomyska gmina, już nieraz pokazały jak potrafią być niezwykle groźne dla ludzi.

Modernizacja wałów przeciwpowodziowych wpłynie na poprawę i zwiększenie bezpieczeństwa mieszkańców i w znaczącym zakresie przyczyni się do ograniczenia nieprzewidywalności i skutków powodzi. Zadanie to świadczy o priorytetowym traktowaniu przez władze gminy spraw związanych ze zwiększeniem bezpieczeństwa przeciwpowodziowego mieszkańców.

Należy jeszcze nadmienić, że prowadzone są przez wójta Jan Pyrkosza starania o objęcie rozbudową prawego walu Sanu na odcinku od Radomyśla do Brandwicy, który również wymaga modernizacji.

Modernizacja wałów (wliczając w to również równocześnie realizowane zadanie na terenie gminy Gorzyce) będzie kosztować ogółem 79 milionów złotych. Środki pochodzą z budżetu państwa, pożyczek z Banku Światowego oraz Banku Rozwoju Rady Europy. Wykonawcami inwestycji, zarówno na Sanie jak i Wiśle na terenie gminy, jest konsorcjum firm, którego liderem jest Ekomel z Janowa Lubelskiego, a partnerami: Zakład Usług Wodno - Melioracyjnych i Rekultywacji z Sandomierza oraz Dab SW Budny z Ligoty.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie