Zmarł Karol Strug – pierwszy redaktor naczelny „Echa Dnia”

  Zmarł Karol Strug – pierwszy redaktor naczelny „Echa Dnia”

  R

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Zmarł Karol Strug – pierwszy redaktor naczelny „Echa Dnia”
  W poniedziałek rano zmarł Karol Strug, pierwszy redaktor naczelny „Echa Dnia”. Miał 92 lata. Ostatnie lata życia spędził w Domu Pomocy Społecznej imienia Florentyny Malskiej w Kielcach. Uroczystości pogrzebowe odbędą się w sobotę, 2 czerwca, o godzinie 13, w Domu Pogrzebowym Eden na cmentarzu w Cedzynie
  Zmarł Karol Strug – pierwszy redaktor naczelny „Echa Dnia”
  Karol Strug pracę w dziennikarstwie rozpoczął w 1948 roku we wrocławskim „Kurierze Ilustrowanym”. Do Kielc trafił w 1960 roku. Był kierownikiem magazynu „Słowa Ludu”, sekretarzem „Przemian”. W latach 1971-1980 twórcą i redaktorem naczelnym „Echa Dnia”. Autor ciekawych reportaży, wychowawca kilku pokoleń dziennikarzy. Hobby: filatelistyka, podróże, muzyka. Przez wiele lat Kierował również Klubem Dziennikarza.

  Był wulkanem pomysłów i redakcyjnych akcji, które konsekwentnie wcielał w życie - między innymi „Pluszowego Misia”, który w okresie świąt Bożego Narodzenia do dzisiaj wspiera potrzebujące dzieci.
  Wieloletni aktywny członek Oddziału Kieleckiego Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej. Wspaniały, życzliwy człowiek, zawsze służący dobrą radą i pomocą. Był ciekawy świata. Kochał podróże, autor między innymi cyklu reportaży z Brazylii, Urugwaju i Argentyny. Kochał muzykę, między innymi twórczość kompozytora wiedeńskiego Roberta Stolza. To z Jego inicjatywy i pomocy w kieleckiej filharmonii zorganizowano koncert poświęcony temu kompozytorowi. Także ceniony działacz filatelistyczny, prezes Zarządu Okręgu Polskiego Związku Filatelistów, komisarz krajowy Światowych Wystaw Filatelistycznych w Szwecji, Niemczech, Austrii, Turcji, Bułgarii i na Węgrzech.

  Aktywny do ostatnich dni życia
  Wiadomość o śmieci Karola Struga przyjęto z wielkim żalem. Oto jak przyjaciele i dziennikarze wspominają swojego mistrza i wspaniałego człowieka:

  Stanisław Wróbel, redaktor naczelny „Echa Dnia”: - Życzliwy, wielki przyjaciel gazety, wzór terminowości i zasad pracy dziennikarskiej. Regularnie spotykaliśmy się, często odwiedzał „Echo Dnia”, do końca był jego czytelnikiem. Nawet podczas kilkuletniego pobytu w Niemczech korzystał z internetowego wydania. Aż do 2013 roku pisał horoskopy, które miały ogromne grono czytelników. Także inicjator różnych akcji, między innymi Telefonu Interwencyjnego, które kontynuujemy do dzisiaj. Zawsze można było liczyć na Jego rady, mądre słowa.

  Jerzy Chrobot, były redaktor naczelny „Echa Dnia”: - Redaktora Karola Struga poznałem w okresie tworzenia „Echa Dnia”, którego był pomysłodawcą i założycielem. Popołudniówka od początku zdobyła mnóstwo czytelników, bo była to gazeta niezwykła, przystępna w czytaniu. Od początku miała stałe rubryki, kąciki. W pierwszym numerze ukazał się mój wywiad z Markiem Grechutą. Karol Strug był znakomitym organizatorem, wspaniałym wychowawcą i opiekunem młodych dziennikarzy, poprawiał cierpliwie teksty, miał ojcowskie podejście.

  Józef Machnik, były sekretarz redakcji „Echa Dnia”: - W ostatnich miesiącach redaktora Karola Struga spotkałem kilka razy. Jeszcze w grudniu ubiegłego roku był w dobrej formie, planował wyjazd do Niemiec, wycieczkę Dunajem. Jednak po kilku tygodniach już nie wracał do tych planów, zajęty był badaniami i konsultacjami lekarskimi. Był dzielny, nigdy nie roztkliwiał się nad swoim zdrowiem i nie tracił pogody ducha. Niemal do końca korzystał z dobroci współczesnej telekomunikacji, jednak w ostatnich tygodniach problemy ze wzrokiem uniemożliwiły mu korzystanie z komputera i kontakty z gronem najbliższych i przyjaciół.

  Danuta Parol, emerytowana dziennikarka „Echa Dnia”: - Praca z redaktorem Karolem Strugiem to lata nauki, zdobywania doświadczeń, które przydały się w mojej 45-letniej pracy w „Echu Dnia”. W ostatnich latach spotykaliśmy się na posiedzeniach Zarządu Oddziału Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej, którego redaktor Strug był wieloletnim członkiem. Wspierał nas mądrymi radami, doceniał naszą pomoc i zaangażowanie w troskę o dziennikarzy seniorów. Cenię to, że zawsze żył sprawami gazety, miał poczucie humoru. Wspaniale opowiadał o swoich podróżach, młodych zadziwiał swoją aktywnością.

  Iwona Rojek, dziennikarka „Echa Dnia”: - Dziennikarstwo to wielka miłość Karola Struga, miłość na całe życie. Pomimo emerytury dokładnie wiedział, co dzieje się w „Echu Dnia”. Redaktor Strug był człowiekiem o wielkiej kulturze osobistej, bardzo cenił kobiety dziennikarki.  ILE DAJEMY DZIECKU DO KOPERTY NA KOMUNIĘ ŚWIĘTĄ?
  POLECAMY RÓWNIEŻ:  Chętnie oglądasz teleturnieje? Sprawdź się! [QUIZ]
  Jak zmieniły się gwiazdy na przestrzeni lat? [ZDJĘCIA]


  Dzień Matki 2018 - prezenty na Dzień Matki? TOP 10
  Drogie paliwo w Polsce? Zobacz ile za paliwo zapłacisz na świecie!

  Czy umiesz ochronić się przed kleszczem?
  Sprawdź się, czy dobrze znasz polskie seriale! (QUIZ)


  ZOBACZ TAKŻE: Info z Polski - Opiekunka ze żłobka nagrana jak znęca się nad dziećmi. Szaleniec z piłą łańcuchową chodził po mieście. Taksówka powietrzna przetransportuje w każde miejsce w Polsce

  Źródło: vivi24

  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Podkarpackim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (5)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (5) forum.echodnia.eu

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Zobacz koniecznie:

  Wideo