Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Znani Polacy zmarli w zeszłym roku

TVN24/x-news
TVN24/x-news
Wspominamy znanych Polaków, którzy odeszli w ostatnim roku.

Kazimierz Świtoń (1931-2014)
Kazimierz Świtoń, działacz PRL-owskiej opozycji, zmarł 4 grudnia 2014 r. w wieku 83 lat. Urodził się i zmarł w Katowicach. Świtoń brał udział w powołaniu pierwszego w kraju komitetu wolnych związków zawodowych. Należał również do "Solidarności". W stanie wojennym był internowany. W 1990 r. prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski odznaczył Kazimierza Świtonia Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. W 1991 r. Świtoń uzyskał mandat posła na Sejm I kadencji z Ruchu Autonomii Śląska. Siedem lat później sprzeciwił się usunięciu ze "żwirowiska" (sąsiedztwa obozu koncentracyjnego KL Auschwitz) krzyża upamiętniającego wizytę Jana Pawła II.

Marian Jurczyk (1935-2014)
Były działacz opozycji w PRL, prezydent Szczecina Marian Jurczyk zmarł 30 stycznia 2014 r. w wieku 79 lat. Jurczyk był pracownikiem Stoczni Szczecińskiej, gdzie w 1980 r. stanął na czele miejscowego Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego. Był jednym z sygnatariuszy porozumień sierpniowych, a w 1981 r. został przewodniczącym zarządu Regionu Pomorze Zachodnie NSZZ "Solidarność". W stanie wojennym został internowany, a w 1982 r. został tymczasowo aresztowany. Z więzienia został zwolniony na mocy amnestii z 1984 r. Jako polityk demokratycznej Polski otwarcie sprzeciwiał się porozumieniom Okrągłego Stołu. W 1997 r. uzyskał mandat senatora, rok później został wybrany na prezydenta Szczecina. Funkcję tę pełnił w latach 1998-2000 i 2002-06. Po przegranych wyborach w 2006 r. wycofał się z polityki i przeszedł na emeryturę. W 2000 r. sąd lustracyjny uznał Jurczyka za kłamcę lustracyjnego. Wyrok ten został jednak uchylony w 2004 r. w drodze kasacji przez Sąd Najwyższy, który uznał, że oświadczenie lustracyjne Jurczyka było prawdziwe. W 1990 r. prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski odznaczył Mariana Jurczyka Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Tadeusz Konwicki (1926-2015)

Pisarz i reżyser Tadeusz Konwicki zmarł 7 stycznia 2015 r. w wieku 88 lat. Należał do najwybitniejszych postaci polskiej powojennej literatury i kinematografii. W czasie wojny żołnierz podziemia niepodległościowego, w 1953 r. został członkiem PZPR. 13 lat później został wyrzucony z partii za podpisanie listu protestacyjnego ws. wyrzucenia z PZPR prof. Leszka Kołakowskiego. Od 1976 r. publikował w drugim obiegu i za granicą. Jedną z jego najważniejszych i najpopularniejszych powieści jest wydana oryginalnie w drugim obiegu "Mała apokalipsa", kreśląca zabarwiony groteską, ponury portret rzeczywistości PRL-u. Do najważniejszych filmów Konwickiego należą "Ostatni dzień lata" i "Kronika wypadków miłosnych".

Józef Oleksy (1946-2015)Były premier Józef Oleksy zmarł 9 stycznia 2015 r. w wieku 68 lat. Był jednym z czołowych polityków lewicy. Karierę polityczną rozpoczął w czasach PRL. Członek Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, pełnił funkcję I sekretarza Komitetu Wojewódzkiego tej partii w Białej Podlaskiej i ministra ds. współpracy ze związkami zawodowymi. Uczestniczył także w obradach Okrągłego Stołu jako przedstawiciel strony rządowej. Sprawował urząd premiera Polski w latach 1995-96. Oleksy był ministrem spraw wewnętrznych w rządzie Leszka Millera, kilkakrotnie zasiadał również na fotelu marszałka Sejmu. W lipcu 2014 r. Józef Oleksy przyznał, że choruje na zakrzepicę i przeszedł skomplikowaną operację. Polityk od wielu lat zmagał się też z chorobą nowotworową.

Władysław Bartoszewski (1922-2015)
Władysław Bartoszewski zmarł w Warszawie 24 kwietnia 2015 r. Miał 93 lata. Bartoszewski był działaczem społecznym, historykiem, dziennikarzem, więźniem Auschwitz, żołnierzem Armii Krajowej, działaczem Polskiego Państwa Podziemnego, uczestnikiem powstania warszawskiego, dwukrotnym ministrem spraw zagranicznych, kawalerem Orderu Orła Białego. Do śmierci pełnił funkcję sekretarza stanu i pełnomocnika premiera do spraw dialogu międzynarodowego w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Jan Kulczyk (1950-2015)
Jan Kulczyk, jeden z największych polskich przedsiębiorców, zmarł 29 lipca 2015 r. w wieku 65 lat. Urodził się w 1950 r., pochodził z Bydgoszczy. Ukończył prawo na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza i handel zagraniczny na Akademii Ekonomicznej w Poznaniu. Miał stopień naukowy doktora prawa międzynarodowego. W świat biznesu wszedł w 1981 r., zakładając firmę handlu zagranicznego Interkulpol. W 1988 r. wszedł do branży motoryzacyjnej, tworząc pierwszą w Polsce sieć dystrybucji samochodów marki Volkswagen. W 1991 r. powstał Kulczyk Holding, który od 2007 r. wchodzi w skład grupy Kulczyk Investment House. Jan Kulczyk był najbardziej aktywnym na arenie międzynarodowej polskim biznesmenem. Działał w Europie, Afryce, Ameryce Południowej.
 

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Znani Polacy zmarli w zeszłym roku - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie