Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Huczne Imieniny Brandta w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku

Barbara Koś
"Mecenas Roku”2013” Wojciecho Kwiatkowsk, z lewej ,i Mariusz Fogiel,laureat Medalu Józefa Brandta.
"Mecenas Roku”2013” Wojciecho Kwiatkowsk, z lewej ,i Mariusz Fogiel,laureat Medalu Józefa Brandta. Jan Gaworski
Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku uczciło pamięć patrona i nagrodziło swoich mecenasów.
Śpiewa Katarzyna Suska, przy fortepianie  Michał Zagiorski.
Śpiewa Katarzyna Suska, przy fortepianie Michał Zagiorski. Jan Gaworski

Śpiewa Katarzyna Suska, przy fortepianie Michał Zagiorski.
(fot. Jan Gaworski)

Wieczór rozpoczął się edukacyjnie - krótką prelekcją na temat jednego z najbardziej znanych obrazów Brandta - "Czarniecki pod Koldyngą". Goście mogli podziwiać to dzieło jedynie na ekranie, gdyż oryginał jest w posiadaniu Muzeum Narodowego w Warszawie.

Część artystyczną wieczoru rozpoczęli wybitni artyści: Katarzyna Suska - mezzosopran i Michał Zagórski - fortepian. Już tytuł koncertu "Romantyczny salon pana Brandta" wprowadził publiczność w atmosferę towarzyskich spotkań tamtej epoki w dworku, w którym stale podejmowano gości, przedstawiano programy artystyczne, bawiono się i ucztowano.

Program sobotniego koncertu wypełniły głównie polskie pieśni epoki romantyzmu. Do utworów Adama Mickiewicza, Bohdana Zaleskiego czy Józefa Ignacego Kraszewskiego skomponowali je Fryderyk Chopin, Stanisław Moniuszko i Michał Kleofas Ogiński.

W drugiej części wieczoru nastąpiła uroczystość wręczenia nagród najbardziej zasłużonym mecenasom Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku.

Kapituła Konkursu "Mecenas Roku" przyznała tytuł "Mecenasa Roku 2013" i brązową statuetkę Atamana, autorstwa Jarosława Pajka, Wojciechowi Kwiatkowskiemu, dyrektorowi Departamentu Finansowego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Zasługą "Meceansa" jest pomoc w pozyskaniu dla instytucji dodatkowych pieniędzy na realizację dużych projektów wystawienniczych, dotacji celowych na inwestycje i zakupy do kolekcji.

Medal Józefa Brandta, autorstwa profesora Jerzego Nowakowskiego, przyznano tym razem Piekarni Fogiel & Fogiel, a nagrodę odebrał właściciel - Mariusz Fogiel. Firma od lat wspiera działalność CRP zarówno finansowo, jak i towarowo, wzbogacając swoimi wyrobami imprezy plenerowe i kameralne.

Uroczystość zakończył wykwintny bankiet w pałacowej jadalni oraz tort dedykowany Józefowi Brandtowi i jego gościom.

Przedstawiciele świata kultury, nauki i samorządów oraz mecenasi spotkali się w Centrum Rzeźby Polskiej już po raz szesnasty, Zwyczaj wyróżniania darczyńców CRP statuetką Atamana narodził się w roku 2004. Pierwszym laureatem nagrody został Bank Spółdzielczy Rzemiosła w Radomiu. W roku 2005 tytuł otrzymała firma PZU Życie SA Oddział w Radomiu, w 2006 HUMANSOFT Sp. z o.o. z Radomia, w 2007 Zakłady Automatyki KOMBUD S.A. z Radomia, w 2008 firma Chmielna Inwestycje Sp. z o.o. z Warszawy, w 2009 r. Firma "Artpol" Artur Popławski z Radomia, w 2010 Mazowiecka Spółka Gazownictwa Zakład Gazowniczy Radom, w 2011 DORBUD S.A. Tomasz Tworek z Kielc, w 2012 PKO Bank Polski z Warszawy, w 2013 firma MAR-ROM z Dobrutu.

Uroczysty wieczór zakończył rownie uroczysty bankiet.
Uroczysty wieczór zakończył rownie uroczysty bankiet. Jan Gaworski

Uroczysty wieczór zakończył rownie uroczysty bankiet.
(fot. Jan Gaworski)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie