Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Imię Andrzeja Wajdy dla trasy N-S w Radomiu - to propozycja działaczy Komitetu Obrony Demokracji

Sok
Andrzej  Łuczycki (z lewej) i Waldemar Bukalski, liderzy Komitetu Obrony Demokracji w Radomiu, apelują o nadanie ulicy w mieście imienia Andrzeja Wajdy.
Andrzej Łuczycki (z lewej) i Waldemar Bukalski, liderzy Komitetu Obrony Demokracji w Radomiu, apelują o nadanie ulicy w mieście imienia Andrzeja Wajdy. Szymon Wykrota
Przyszła trasa Północ - Południe powinna mieć imię reżysera Andrzeja Wajdy - twierdzi Komitet Obrony Demokracji w Radomiu.

Od razu trzeba wyjaśnić, że jeszcze nie ma tej ulicy w mieście, ale od lat planowana jest jego budowa. To radomski odcinek trasy Północ - Południe, czyli N-S. Przebiegać ma od ronda Stanisława Mikołajczyka do ulicy Szklanej.

- To będzie ważna ulica w Radomiu i na pewno godna uczczenia imieniem wielkiego reżysera, a trasa N-S jest w centrum miasta. Jej budowa rozpocznie się w przyszłym roku - powiedział Andrzej Łuczycki, działacz Komitetu Obrony Demokracji w Radomiu.

Jak dodał Andrzej Łuczycki, Andrzej Wajda był mocno związany z Radomiem, był honorowym obywatelem miasta. Działacz KOD-u przypomniał, że Wajda tu chodził do szkoły, tu zdawał maturę. Z inicjatywy Andrzeja Wajdy powstało Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia”. Zmarły niedawno reżyser był także darczyńcą radomskiego muzeum, które ma w swych zbiorach także prace malarskie artysty.

Na razie pod wnioskiem o nadanie ulicy imienia Andrzeja Wajdy podpisało się 40 osób.

- Nasza inicjatywa spotkała się z dużym poparciem. Ludzie cały czas się podpisują pod petycją w Internet. Wśród popierających są także przedstawiciele z USA, czy Wielkiej Brytanii, bo i tam są radomianie - mówi Waldemar Bukalski, koordynator radomskich struktur KOD.

Zgodnie z uchwałą Rady Miasta w sprawie nadawania nazw ulicom, placom i innym obiektom publicznym w Radomiu, pod wnioskiem powinno się podpisać minimum 20 osób. Jednocześnie samorząd ustalił, że imienia patronów ulic nie mogą być nadawane wcześniej niż po upływie pięciu lat od śmierci zasłużonej osoby.

- Samorząd jednak może skrócić ten czas i będziemy o to apelować u prezydenta - dodaje Andrzej Łuczycki.

Przypomnijmy, że Andrzej Wajda zmarł 9 października i wkrótce po tym Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia” zaproponowało, by ta placówka także nosiła imię Andrzeja Wajdy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie