Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Iwaszkiewiczowskie" forum w Resursie. Naukowcy przybliżają postać i twórczość wielkiego pisarza (zdjęcia)

Barbara Koś
W imieniu organizatorów gości przywitała doktor Ewa Kołodziejczyk z Wydziału Filologiczno - Pedagogicznego Politechniki Radomskiej. Od lewej – Marcin Kępa – RTN, doktor Anna Spólna, Wydział Filologiczno- Pedagogiczny, rektor Politechniki Radomskiej, profesor Mirosław Luft i profesor Dariusz Trześniowski, dziekan Wydziału Filologiczno- Pedagogicznego.
W imieniu organizatorów gości przywitała doktor Ewa Kołodziejczyk z Wydziału Filologiczno - Pedagogicznego Politechniki Radomskiej. Od lewej – Marcin Kępa – RTN, doktor Anna Spólna, Wydział Filologiczno- Pedagogiczny, rektor Politechniki Radomskiej, profesor Mirosław Luft i profesor Dariusz Trześniowski, dziekan Wydziału Filologiczno- Pedagogicznego. Barbara Koś
"Iwaszkiewicz w podróży" to tytuł Międzynarodowej Konferencji naukowej, którą zorganizował Wydział Filologiczno-Pedagogiczny Politechniki Radomskiej.
Profesor Nikolaj Jeż z wydziału filologii polskiej Uniwersytetu w Ljubljanie w Słowenii (z lewej)podzielił się swoimi refleksjami na temat recepcji twórczości
Profesor Nikolaj Jeż z wydziału filologii polskiej Uniwersytetu w Ljubljanie w Słowenii (z lewej)
podzielił się swoimi refleksjami na temat recepcji twórczości Jarosława Iwaszkiewicza w Słowenii.
Z prawej - dziekan Dariusz Trześniowski. Barbara Koś

Profesor Nikolaj Jeż z wydziału filologii polskiej Uniwersytetu w Ljubljanie w Słowenii (z lewej)
podzielił się swoimi refleksjami na temat recepcji twórczości Jarosława Iwaszkiewicza w Słowenii.
Z prawej - dziekan Dariusz Trześniowski.
(fot. Barbara Koś)

Otwarcie konferencji odbyło się w czwartek w Resursie Obywatelskiej. Gości z ośrodków naukowych z Polski i Słowenii powitał rektor Politechniki Radomskiej, profesor Mirosław Luft.

- Cieszymy się, że nasz młody wydział przybliży postać tak wybitnego pisarza - powiedział rektor Luft. - A także podkreśli związki Jarosława Iwaszkiewicza z ziemią radomską, bo jest takich wiele. To ważne, że efektem konferencji będzie wydawnictwo zawierające teksty referatów i głosy w dyskusji.

Będzie to, jak uzupełnił profesor Dariusz Trześniowski, dziekan Wydziału Filologiczno - Pedagogicznego już czwarta duża publikacja i wraz z wydawnictwami poświęconymi twórczości Bolesława Leśmiana i Stanisława Brzozowskiego będącymi pokłosiem podobnych konferencji układają się w cykl "Radomskie spotkania humanistów".

Jako pierwszy głos zabrał profesor Nikolaj Jeż z wydziału filologii polskiej Uniwersytetu w Ljubljanie w Słowenii.

Zanim jeszcze wygłosił wykład :"Podróż Iwaszkiewicza w historię na przykładzie opowiadania "Heydenreich" podzielił się swoimi refleksjami na temat recepcji twórczości Jarosława Iwaszkiewicza w Słowenii.'

- Twórczość tego pisarza nie jest szeroko znana w moim kraju - powiedział gość. -A przecież literatura polska jest chętnie czytana w Słowenii. Od Sienkiewicza i Prusa po Dorotę Masłowską i Olgę Tokarczuk. Iwaszkiewicz wymyka się jednak spod jednoznacznej oceny. Jego spojrzenie na historie Polski, pełne dystansu, może być nie zawsze zrozumiałe dla czytelników inny krajów.

Fascynacja twórczością Iwaszkiewicza u gościa rozpoczęło opowiadanie "Psyche". Zrozumiał literaturę tego pisarza podczas swoich studiów w Polsce w latach 70 - tych, kiedy zapoznał się ze wszystkimi zawiłościami politycznymi towarzyszącymi pisarzom tego okresu.

Kolejny referat "Literacka geografia Jarosława Iwaszkiewicza wygłosił doktor Jan Zięba z Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Przemyślu.

W czwartek o Iwaszkiewiczu mówili także goście z uczelni Krakowie, Warszawie, Gdańsku i Bielsku Białej.

W piątek obrady przeniosą się do auli Wydziału Filologiczno- Pedagogicznego Politechniki Radomskiej przy ulicy Chrobrego 31.

Oprócz pracownic naukowych Wydziału Filologii Polskiej Anny Spólnej i Ewy Kołodziejczyk podczas konferencji wystąpią też Dominika Świtkowska z Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli i Marcin Kępa prezes Radomskiego Towarzystwa Naukowego.

Dziekan Dariusz Trześniowski (z prawej) zapowiedział wydanie referatów z sesji w formie książkowej.
Dziekan Dariusz Trześniowski (z prawej) zapowiedział wydanie referatów z sesji w formie książkowej. Barbara Koś

Dziekan Dariusz Trześniowski (z prawej) zapowiedział wydanie referatów z sesji w formie książkowej.
(fot. Barbara Koś)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie