MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jak rządzą w gminie Przyłęk?

Piotr KUTKOWSKI
Marian Wiesław Kuś. Ma 59 lat. Wykształcenie wyższe. Z samorządem związany od 1994 roku. Był radnym i jednocześnie zastępcą wójta, a od 2001 roku pełnił funkcję sekretarza gminy. W 2006 roku został wybrany na wójta w pierwszej turze wyborów, uzyskując 58,11 procent głosów. Żona Barbara. Zainteresowania to historia, wędkarstwo i turystyka. Wydał monografię "Przyłęk – nasza ziemia”.
Marian Wiesław Kuś. Ma 59 lat. Wykształcenie wyższe. Z samorządem związany od 1994 roku. Był radnym i jednocześnie zastępcą wójta, a od 2001 roku pełnił funkcję sekretarza gminy. W 2006 roku został wybrany na wójta w pierwszej turze wyborów, uzyskując 58,11 procent głosów. Żona Barbara. Zainteresowania to historia, wędkarstwo i turystyka. Wydał monografię "Przyłęk – nasza ziemia”. archiwum
Oceniamy trzyletnie dokonania Mariana Kusia, wójta gminy Przyłęk.

Nasza akcja trwa

Nasza akcja trwa

Ocenę burmistrzów i wójtów prowadzimy w ramach akcji "Mała Ojczyzna". Czytelnicy sami ocenili gospodarzy miast i gmin. Na wójta Przyłęka na TAK zagłosowało tylko 38 procent mieszkańców. Za tydzień podsumujemy dokonania Andrzeja Wolszczaka, wójta Tczowa.

Mariana Kusia, wójta Przyłęka w powiecie zwoleńskim doceniono przede wszystkim za inwestycje drogowe.

Marian Kuś jest wójtem gminy Przyłęk od 2006 roku. Do najważniejszych osiągnięć w ciągu trzech lat urzędowania na tym stanowisku wymienia przebudowę dróg gminnych.

- Na terenie gminy znajduje się ich ponad 140 kilometrów. W ciągu trzech lat utwardzono asfaltem ponad 25 kilometrów - - wylicza z dumą.

Za sukces wójt uważa przeprowadzone ocieplenia budynków czterech szkół: w Babinie, Wólce Zamojskiej, Grabowie nad Wisłą i Łaguszowie oraz budynku Urzędu Gminy. Również wybudowanie dwóch boisk sportowych, w Wólce Zamojskiej i Mszadli Starej.

W tej kadencji w gminie wykonano też dwie dodatkowe studnie głębinowe w ujęciach wody Załazy i Lipiny. Strażacy z Mszadli Nowej dostali nowy lekki samochód ratowniczo-gaśniczy, kupiono też aluminiową łódź z silnikiem dla ochotników z Grabowa nad Wisłą. Trzy jednostki dostały zaś zestawy hydrauliczne ratownictwa drogowego. Straż w Łagowie dzięki dofinansowaniu do zakupu nowego ciężkiego samochodu ratowniczo-gaśniczego dla PSP w Zwoleniu przez gminę otrzymała z tej jednostki używanego Jelcza, który jest ciężkim samochodem ratowniczo-gaśniczym.

Z pewnością życie mieszkańcom gminy ułatwiło wybudowanie czterech mostów: na rzece Czerniawce w Mszadli Nowej, na Plewce w Przyłęku i Rudkach, na rzece Zwolence wspólnie z gminą Chotcza, pomiędzy miejscowościami Andrzejów a Kijanka.

Plusem również jest odłączenie się gminy od ujęcia wodnego w Brześcach w lubelskiej gminie Janowiec, które zaopatrywało w wodę miejscowości: Lucimia, Baryczka, Rudki i Szlachecki Las.

- Ze względu na zbyt wysoką cenę za dostarczaną wodę z tego ujęcia, w 2008 roku podłączyliśmy te miejscowości do własnego ujęcia w Lipinach - mówi wójt.

Minusem gminy jest brak kanalizacji, którą samorząd planuje zrobić dopiero po dokończeniu budowy sieci wodociągowej dla rozproszonych przysiółków. Nie udało się również wybudować drogi gminnej Łaguszów - Mszadla Stara - Mszadla Dolna.

- Tak jak w większości gmin naszego regionu wniosek odpadł ze względu na zbyt małą ilość uzyskanych punktów. Złożony wniosek na budowę kompleksu boisk "Orlik" również nie został zakwalifikowany do realizacji - ubolewa Marian Kuś.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie