Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koronawirus. Żołnierze Obrony Terytorialnej z Radomia i Grójca wspierają mieszkańców w czasie zagrożenia epidemią

Piotr Stańczak
Piotr Stańczak
Terytorialsi w różny sposób pomagają w czasie zagrożenia epidemicznego.
Terytorialsi w różny sposób pomagają w czasie zagrożenia epidemicznego. Wojska Obrony Terytorialnej
Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej z Radomia oraz Grójca pomagają mieszkańcom w czasie zagrożenia epidemią koronawirusa. Zadania wykonują już ochotnicy z obu naszych batalionów.

Żołnierze z 6. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej współpracują ze służbą lotniskową, wspierają wojewodów i władze samorządowe. Organizują pomoc dla kombatantów, dostarczają żywność, pomagają przy rozładunku i dystrybucji materiałów aptecznych, mogą także oddać krew.

Pomoc na lotnisku

W gotowości do pomocy na terenie Portu Lotniczego imienia Fryderyka Chopina Warszawa-Okęcie cały czas pozostają żołnierze 61 batalionu lekkiej piechoty z Grójca. W grupie tej znajdują się osoby z uprawnieniami kwalifikowanej pierwszej pomocy oraz ratownicy medyczni, którzy w miarę zapotrzebowania będą wspierać służbę lotniskową. Z kolei pierwsza grupa żołnierzy z 62 batalionu lekkiej piechoty z Radomia została skierowana na lotnisko w czwartek 12 marca, gdzie wykonywała pomiar temperatury oraz gromadziła i segregowała karty lokalizacyjne pasażerów przylatujących do Polski. Aktualnie żołnierze z 61 batalionu z Grójca pełnią zmianę i pozostają w dyspozycji do obsługi lotów czarterowych.

Wspierają kombatantów

Terytorialsi 6 Mazowieckiej Brygady objęli opieką blisko trzydziestu kombatantów Armii Krajowej oraz innych organizacji niepodległościowych z terenu naszego województwa. Żołnierze telefonicznie monitorują ich sytuację. W tym zakresie terytorialsi współpracują z lokalnymi organizacjami i stowarzyszeniami zrzeszającymi te osoby.

ZOBACZ KONIECZNIE: Koronawirus. Dramatyczna sytuacja powiecie grójeckim. 16 przypadków koronawirusa. Brakuje sprzętu i rąk do pracy

Terytorialsi z Mazowsza utrzymują stały kontakt z dwoma organizacjami kombatanckimi: Związkiem Powstańców Warszawskich (organizacja liczy około 600 członków) oraz Światowym Związkiem Żołnierzy Armii Krajowej (ok. 200 członków posiadających uprawnienia kombatanckie) na terenie m.st. Warszawy.

Dostarczają żywność i ciepłe posiłki

Żołnierze z 62 batalionu lekkiej piechoty z Radomia dostarczają w swoim stałym rejonie odpowiedzialności żywność oraz leki dla seniorów. Terytorialsi z Płocka wspólnie z pracownikami Miejskiego Magazynu Żywności w Sierpcu rozwieźli około 400 paczek, po 10 kilogramów żywności dla osób potrzebujących oraz starszych z powiatu sierpeckiego. Terytorialsi od dziś wspierają także stowarzyszenia w dostarczaniu ciepłych posiłków do domów Powstańców Warszawskich mieszkających na terenie

Warszawy. Akcja ma na celu ograniczenie do minimum możliwości zarażenia się wirusem przez kombatantów, gdyż znajdują się oni w grupie podwyższonego ryzyka.

Żołnierze–ochotnicy pomagają przy rozładunku oraz dystrybucji materiałów aptecznych na terenie Warszawy. Terytorialsi z 65 batalionu lekkiej piechoty z Pomiechówka wspierają Wojskowy Instytut Medyczny. W związku z zagrożeniem epidemiologicznym spada ilość krwi w magazynach. Stąd też terytorialsi mają oddać ją w tak zwanych swoich rejonach odpowiedzialności. Około 50 żołnierzy z 61 batalionu w Grójcu oraz z 65 batalionu w Pomiechówka odda krew w poniedziałek 23 marca w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Warszawie. W sumie w walkę z koronawirusem w Polsce zaangażowanych jest 1900 żołnierzy.

- Od środy, 18 marca dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej uruchomiło zdalny punkt bezpłatnej całodobowej infolinii wsparcia psychologicznego. Jest ogólnopolska infolinia dla osób samotnych, starszych, źle znoszących izolację, czy odczuwających stan wzmożonego zagrożenia związanego z epidemią koronawirusa. Pod bezpłatnym numerem telefonu 800-100-102 wszystkie osoby, które potrzebują wsparcia psychologicznego mogą uzyskać pomoc doświadczonych psychologów. Pomoc psychologiczna jest też dostępna w formie wideo czatu przez SKYPE pod nazwą: „Wsparcie Psychologiczne WOT” - informuje podporucznik Jolanta Maciaszek, oficer prasowy 6. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej imienia rotmistrza Witolda Pileckiego.

🔔🔔🔔

Pobierz bezpłatną aplikację Echa Dnia i bądź na bieżąco!
Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy do niej zakładkę, w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią koronawirusa.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Giganci zatruwają świat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie