Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Książka o Iłży wśród nagrodzonych w Warszawie

/inia/
Wydawnictwo "Iłża w literaturze, ilustracji i na starych pocztówkach" Wacława Dąbka zostało wysoko ocenione przez kapitułę Konkursu "Mazowieckie Zdarzenia Muzealne - Wierzba". Publikacja zajęła trzecie miejsce w kategorii - Najlepsze wydawnictwo muzealne.

Kończy się nakład

Kończy się nakład

Wydawnictwo "Iłża w literaturze, ilustracji i na starych pocztówkach" Wacława Dąbka została wydana na początku tego roku. Przy opracowaniu książki autor współpracował z Muzeum Drukarstwa Warszawskiego. Publikacja cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. Wydano 500 egzemplarzy. W warszawskim muzeum nakład już się wyczerpał. Iłżecki Dom Kultury zostały już ostatnie sztuki. Planowany jej dodruk.

Konkurs "Mazowieckie Zdarzenia Muzealne - Wierzba" odbył się już po raz 6. W tym roku nagrody zostały przyznane za rok 2011 w trzech kategoriach: najciekawsza wystawa, najlepsza impreza zorganizowana poza terenem muzeum oraz najciekawsze wydawnictwo muzealne.

Do konkursu zakwalifikowało się 46 projektów z całego Mazowsza. W kategorii najciekawsza wystawa zakwalifikowano 22 propozycje, najlepsza impreza - 10 wydarzeń. Wśród wydawnictw muzealnych wybierano spośród 14 najbardziej interesujących, w tym to o Iłży.

Książkę "Iłża w literaturze, ilustracji i na starych pocztówkach" zgłosiło do konkursu Muzeum Drukarstwa Warszawskiego Oddział Muzeum Historycznego Warszawy, z którym współpracował autor książki Wacław Dąbek.

Autor jest związany z ziemią iłżecką, aktualnie mieszka w Warszawie. Urodził się w 1928 roku w Błazinach. Od 1966 roku kolekcjonuje polonika. Interesowały go również obrazy, książki, grafiki, stare dokumenty i przedmioty. Jego obrazy wypożyczano na wiele prestiżowych wystaw muzeów w Krakowie i Warszawie. Posiada unikalne zbiory pocztówek, w tym również z Ziemi Iłżeckiej i Świętokrzyskiej.

- Bardzo się cieszymy z tej nagrody, to dla nas znakomita promocja również poza terenami Iłży - mówi Krzysztof Kozera, dyrektor iłżeckiego Domu Kultury. - Zostaliśmy wyróżnieni na tle poważnych warszawskich wydawnictw. To pokazuje, że opłaca się współpracować z większymi instytucjami.

Pierwsze miejsce zajął album "Powstanie Listopadowe" wydany przez Muzeum Niepodległości w Warszawie. Drugie wydawnictwo "Deo et Patriae, Bogu i Ojczyźnie. Tradycje duszpasterstwa wojskowego w Polsce" wydane przez Muzeum Ordynariatu Polowego Oddział Muzeum Historycznego Warszawy.

Oprócz Iłży z regionu radomskiego wyróżnione zostały także wystawy: "Dudy - niezwykły instrument muzyczny" zorganizowana przez Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu, "Jacek i Rafał Malczewscy" oraz "Tajemnice Czarnego Lądu". Wystawa na motywach powieści "W pustyni i w puszczy Henryka Sienkiewicza" zorganizowane przez Muzeum imienia Jacka Malczewskiego w Radomiu.

W kategorii "Najlepsza impreza, pokaz, ekspozycja w plenerze - zorganizowana poza terenem muzeum", kapituła przyznała trzecie miejsce Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu za historyczny festyn rodzinny "Rokosz Zebrzydowskiego".

Wręczenie nagród odbędzie się w Warszawie we wrześniu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie