MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Muzeum Wsi Radomskiej ma nowy kombajn w kolekcji maszyn rolniczych

bk
Tomasz Dzikowski
Kolekcję maszyn rolniczych Muzeum Wsi Radomskiej zasilił kombajn Antoniego Sikory.

Kombajn został zbudowany przez Antoniego Sikorę w latach 1974–1975 we wsi Krzykawka w powiecie olkuskim. Powstał w oparciu o analizę konstrukcji kombajnu Vistula, choć maszyna jest znacznie mniejsza, przystosowana do pracy na niewielkich polach.
- Zastosowano w nim tak zwany mechanizm młócący wąskomłotny zębowy, w całości wykonany samodzielnie, wraz z urządzeniami czyszczącymi, podobnie jak heder i przenośnik zboża - wyjaśnia Tomasz Dzikowski z Muzuwem Wsi Radomskiej. - Źródłem mocy jest silnik rolniczy Andoria 1HC102, zwany popularnie „esem”, dodatkowo wyposażony w rozrusznik elektryczny.

Układ transmisji napędu składa się ze sprzęgła znajdującego się bezpośrednio przy silniku, przekładni pasowo-klinowej, przekładni kątowej oraz skrzyni biegów z samochodu ciężarowego Lublin 51 i mostu napędowego z samochodu ciężarowego Star, z 28-calowymi kołami od ciągnika Ursus C328.

Kombajn był użytkowany w latach 1975–1995, we własnym gospodarstwie Antoniego Sikory oraz usługowo. Konstruktor został w roku 1977 uhonorowany dyplomem „za aktywny udział w akcji żniwnej”, nadanym przez Zarząd Izby Rzemieślniczej w Katowicach.

Antoni Sikora był bardzo świadomym konstruktorem i utalentowanym mechanikiem, ukończył Śląskie Techniczne Zakłady Naukowe w Katowicach z tytułem technika-mechanika.
- Jego warsztat w Krzykawce był jednym z najciekawszych wiejskich warsztatów mechanicznych o bogatej i długoletniej działalności, w którym powstało co najmniej kilkadziesiąt traktorów-SAM-ów o wyróżniających rozwiązaniach konstrukcyjnych, i szereg innych maszyn rolniczych - mówi Tomasz Dzikowski. - Kombajn możemy uznać za ukoronowanie działalności pana Antoniego.

Jako dodaje Dzikowski, kombajn Antoniego Sikory jest już drugą samorodną maszyną tego typu w zbiorach Muzeum Wsi Radomskiej (poza typową Vistulą z Płockiej Fabryki Maszyn Żniwnych) i jedną z zaledwie trzech, o jakich udało się dowiedzieć w toku badań prowadzonych na terenie kraju od roku 1979.

- Rok temu naszą kolekcję maszyn rolniczych zasilił kombajn zbudowany przez rolnika w Sanoku, znacznie różniący się rozwiązaniami technicznymi a jeszcze bardziej – wyglądem zewnętrznym. Obie maszyny zademonstrujemy przy pracy podczas przyszłorocznych żniw- zapowiada Tomasz Dzikowski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie