MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Podział województwa mazowieckiego. W Radomiu już działa nieformalny ruch „Wojewódzki Radom”

Janusz Petz
Janusz Petz
Pikieta przed budynkiem Urzędu Wojewódzkiego w Radomiu. Tak w latach 90-tych wyglądała nieudana próba ratowania województwa radomskiego.
Pikieta przed budynkiem Urzędu Wojewódzkiego w Radomiu. Tak w latach 90-tych wyglądała nieudana próba ratowania województwa radomskiego. Radom - miasto wojewódzkie/facebook
W Radomiu utworzył się już nieformalny ruch na rzecz przywrócenia wojewódzkiego statusu dla miasta. Staje się to możliwe w związku z pracami w Sejmie dotyczącymi podziału województwa mazowieckiego na dwie odrębne jednostki administracyjne.

Grupa inicjatywna ruchu „Wojewódzki Radom” zaprasza wszystkich na spotkanie, które odbędzie się we wtorek 15 września o godzinie 17.30 przed historycznym gmachem Komisji Wojewódzwa Sandomierskiego - radomskim Urzędem Wojewódzkim.

„Status miasta wojewódzkiego to być albo nie być dla Radomia. Dlatego powstał nieformalny ruch społeczny Wojewódzki Radom. Są wśród nas osoby z różnych środowisk i o różnych poglądach; nie jesteśmy związani z żadną partią polityczną. Łączy nas jedyny cel: status wojewódzki Radomia. Jesteśmy przekonani, że dla rozwoju naszego miasta nie ma nic ważniejszego. Ta sprawa powinna jednoczyć wszystkich radomian.” - czytamy w zaproszeniu na spotkanie.

Walkę o przywrócenie wojewódzkiego statusu Radomia zajęła się grupa osób, która od wielu miesięcy aktywnie działa w sieci. Ze wsparciem merytorycznym Radomskiego Towarzystwa Naukowego stworzono stronę "Wojewódzki Radom" (www.wojewodzkiradom.pl/), zawierającą wszechstronną argumentację, dlaczego i jak Radom powinien odzyskać rangę miasta wojewódzkiego. Na bieżąco prowadzony jest też facebookowy profil „Radom - miasto wojewódzkie”.

„Ostatnie działania obozu rządzącego zmierzające do podziału województwa mazowieckiego budzą nadzieję na rychłe osiągnięcie naszego celu. Niezależnie od osobistych sympatii politycznych jako radomianie powinniśmy wspierać ten proces. Dlatego postanowiliśmy rozszerzyć nasze działania poprzez bezpośrednie wyjście do mediów, a za ich pośrednictwem - do wszystkich ludzi dobrej woli” - czytamy w zaproszeniu na spotkanie z grupą inicjatywną „Wojewódzki Radom”.

Przypomnijmy, dobiegają końca prace nad projektem ustawy przewidującej podział Mazowsza na dwie odrębne jednostki administracyjne – Warszawę i 8 sąsiadujących ze stolicą powiatów oraz pozostałą część województwa. Najbardziej prawdopodobne jest to, że Radom będzie siedzibą wojewody, nie ma natomiast jasno sprecyzowanej koncepcji, gdzie będzie siedziba Urzędu Marszałkowskiego. O to, aby Radom był siedzibą wojewody zabiegają radomscy politycy Prawa i Sprawiedliwości. Jeśli projekt ustawy przejdzie proces legislacyjny w Parlamencie i ustawa zostanie podpisana przez prezydenta wybory do nowych jednostek administracyjnych odbędą się w grudniu, a dwa nowe województwa zaczną funkcjonować od 1 stycznia.

Radom przestał być miastem wojewódzkim od 1 stycznia 1999 roku, kiedy to weszła w życia ustawa zmieniająca podział administracyjny kraju. Stworzono 16 województw 314 powiatów oraz 66 miast na prawach powiatu. Reformę wprowadzono głównie głosami ugrupowania Akcja Wyborcza Solidarność.

od 12 lat
Wideo

Nowy pistolet MPS z Fabryki Broni "Łucznik"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie