Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomnik Żołnierzy Niezłomnych w Zwoleniu został odsłonięty. Uroczystość patriotyczna na zwoleńskim cmentarzu zgromadziła wielu mieszkańców

Marcin Genca
Marcin Genca
Pomnik Żołnierzy Niezłomnych w Zwoleniu już odsłonięty.
Pomnik Żołnierzy Niezłomnych w Zwoleniu już odsłonięty. Waldemar Gołdziński
„Prawdy nie da się zakopać” - te słowa towarzyszyły uroczystości odsłonięcia i poświęcenia pomnika Żołnierzy Niezłomnych w Zwoleniu. Wzięło w nich udział kilkaset osób, w tym wielu gości oraz rodziny żołnierzy poległych w bitwie z sowietami w 1946 roku.

Wydarzenie miało miejsce w niedzielę, 14 października 2018 roku na cmentarzu parafialnym w Zwoleniu. Stanął tam pomnik Żołnierzy Niezłomnych, który stał się też jednocześnie grobem żołnierza o pseudonimie „Promyk”. Jego ciało ekshumowano w maju tego roku z pierwotnego miejsca pochówku.

Na niedzielną uroczystość przybyli miedzy innymi Marek Suski, szef gabinetu politycznego Prezesa Rady Ministrów, Adam Bielan, wicemarszałek Senatu, Jakub Kowalski, szef gabinetu Marszałka Senatu, posłowie Anna Kwiecień i Dariusz Bąk, rodziny żołnierzy poległych w bitwie pod Zwoleniem, a rozpoczął ją koncert Roberta Grudnia „Niepodległa”, w którym autor akompaniował tenorowi Jakubowi Gąsce.

W tematykę bitwy stoczonej 15 czerwca 1946 roku pod Zwoleniem z sowietami wprowadził wszystkich prof. Marek Wierzbicki z radomskiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej, potem wmaszerowały poczty sztandarowe, kompania honorowa oraz orkiestra Wojska Polskiego i rozpoczęła się Msza Święta pod przewodnictwem biskupa Piotra Turzyńskiego.

W swojej homilii mówił on o bohaterstwie Żołnierzy Niezłomnych i o działaniach władz komunistycznych, które nazywały ich bandytami i jednocześnie próbowały skazać na niepamięć. Również o haniebnych pochówkach w dołach i bezimiennych mogiłach. - Prawdy nie da się zakopać – podkreślał biskup Turzyński.

W czasie mszy zostały odczytane również listy biskupa polowego Wojska Polskiego Józefa Guzdka, a także księdza majora Kryspina Raka, kapelana wojskowego.

Podziękowania dla instytucji i osób, które szczególnie zaangażowały się w budowę pomnika, w tym Dariusza Krawczyka, złożył ksiądz dziekan Bernard Kasprzycki, proboszcz parafii pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego w Zwoleniu, główny inicjator budowy i organizator wydarzenia.

Scenografią dalszej części uroczystości stała się 100-metrowa biało-czerwona flaga niesiona przez kilkadziesiąt osób i zapalone znicze. Przemawiali Marek Suski i Jakub Kowalski, a przedstawiciel IPN w Warszawie odczytał list prezesa tej instytucji Jarosława Szarka.

Potem nastąpiło odsłonięcie pomnika, jego poświęcenie, apel poległych oraz salwa honorowa i składanie wieńców i kwiatów. Tego dnia można było także oglądać wystawę Cezarego Imańskiego „Bitwa pod Zwoleniem – 15 czerwca 1946”.

Do bitwy żołnierzy Niezłomnych z Sowietami doszło w czerwcu 1946 r. Sześciu poległych partyzantów pogrzebano pod cmentarnym murem obok żołnierzy Wehrmachtu, zabraniając okazywania im jakiejkolwiek czci. Mimo szykan i represji w 1989 r. koledzy poległych ze Związku Zbrojnej Konspiracji wybudowali grobowiec na miejscu złożenia ich doczesnych szczątków.

Z upływem lat narosło przekonanie, że ci bohaterowie zasługują na godniejsze miejsce pochówku i bardziej okazałe upamiętnienie. Pod koniec 2017 r. w Zwoleniu ukonstytuował się komitet, który postawił sobie za cel wybudowanie nowego grobowca wraz z pomnikiem. Jego działania uzyskały organizacyjne i finansowe wsparcie Instytutu Pamięci Narodowej oraz prywatnych i instytucjonalnych sponsorów. Mogiłę Żołnierzy Niezłomnych w Zwoleniu sfinansował Instytut Pamięci Narodowej - Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu.

Współorganizatorzy i sponsorzy Uroczystości to: rodziny Żołnierzy Niezłomnych, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej w Zwoleniu, parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Zwoleniu, Akcja Katolicka, Rycerze Kolumba, Ochotnicza Straż Pożarna w Zwoleniu, Przystanek Historia IPN, Lasy Państwowe, Fabryka Broni „Łucznik” Radom oraz Fundacja Enea.

ZOBACZ TEŻ: Rekonstrukcja historyczna bitwy pod Zwoleniem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie