Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ponad 500 uczniów poznaje historię II wojny światowej

Barbara Koś
Patrycję Sołśnię,  Natalię Piorun i Anitę Karsznię ze szkoły podstawowej numer  17, zastaliśmy przy stanowisku "Westerplatte". Jego animatorem jest Jakub Mitek.
Patrycję Sołśnię, Natalię Piorun i Anitę Karsznię ze szkoły podstawowej numer 17, zastaliśmy przy stanowisku "Westerplatte". Jego animatorem jest Jakub Mitek. Fot. Barbara Koś
Obrona Westerplatte, bojowe loty, tragedia Katynia, tajemnica Enigmy, Powstanie Warszawskie - historia II wojny światowej ożyła we wtorek i środę w Resursie Obywatelskiej. Mogą ją przywołać uczniowie radomskich szkół.

Bojowy szlak rozpoczyna się już w holu budynku, w którym wiszą plakaty wojenne uzupełnione elementami uzbrojenia żołnierzy Września.
Potem jest Westerplatte, a major Sucharski wysyła komunikaty walczącym. Idący szlakiem żołnierze muszą rozwiązać hasła majora nadawane alfabetem Morse'a. Potem jest stolik przypominający - co to była Enigma. Inny stolik nosi krótkie hasło:Katyń. W Sali Powstania Warszawskiego trwa nauka bandażowania ran.

Każdy z uczestników ma też okazję do wirtualnego pilotowania samolotu wojskowego z czasów II wojny światowej zrekonstruowanego w technologii 3D. Gwoździem programu jest ekscytująca gra multimedialna, w której uczestnicy w ciekawy i nowoczesny sposób mogą sobie przyswoić wiedzę dotyczącą najważniejszych wydarzeń z historii.
Całość uzupełniają pokazy archiwalnych filmów oraz możliwość wysłuchania audycji radiowych z pierwszych dni wojny.

Dzieci były podekscytowane bojowym szlakiem

- To naprawdę bardzo interesujące - stwierdziły we wtorek Patrycja Sołśnia, Natalia Piorun i Anita Karsznia ze szkoły podstawowej numer 17, które zastaliśmy przy stanowisko Westerplatte.
- A my oglądamy teraz filmy wojenne - potwierdziła niema cala szosta a ze szkoły podstawowej numer 21.
Bandażowania ran uczyła powstańców warszawskich Ewa Czyż, pielęgniarka z oddziału ratunkowego szpitala na Józefowie.
-Oby tylko takich ran nie było naprawdę! - zastrzegła nam pani Ewa owijając dłonie Mateuszowi i Witkowi.

Zainteresowanie przerosło oczekiwania

- Projekt "Żołnierze historii" jest skierowany do całej młodzieży - powiedział nam Maciej Zwierzyński, autor imprezy . - Chcemy pokazać co działo się w Polsce w latach 1939 - 45 i to w atrakcyjnej formie. -Nasi "Żołnierze" mogą wziąć udział w ciekawej grze edukacyjnej, w której wcielają się w role żołnierzy z 39 roku.
Zainteresowanie projektem przerosło oczekiwania organizatorów. Szkoły zgłosiły około pięciuset uczniów. We wtorek przyszło do Resursy trzystu, w środę - zapisanych jest ponad dwustu.
- Taka lekcja jest naprawdę doskonałym pomysłem - powiedziała nam Zofia Tarchalla, nauczycielka szkoły numer 17.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie