Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prezydent Radomia Radosław Witkowski o zerwanym kontrakcie śmigłowcowym z Airbus Helicopters

jp
Prezydent Radosław Witkowski obwieścił koniec Wyżyny Lotniczej z ważną rolę w niej Radomia.
Prezydent Radosław Witkowski obwieścił koniec Wyżyny Lotniczej z ważną rolę w niej Radomia.
- To bardzo zła wiadomość dla Radomia. Obecność firmy Airbus Helicopters w Radomiu miała być impulsem rozwojowym dla miasta. Myślę jednak, że potencjał miasta dostrzeżony przez francuzów może być dostrzeżony przez inne firmy - powiedział Radosław Witkowski, prezydent Radomia komentując decyzję Ministerstwa Rozwoju o zerwaniu rozmów z Airbus Helicopters w sprawie dostaw śmigłowców Caracal dla polskiej armii.

O fiasku rozmów z francuskim koncernem poinformowano we wtorek po południu. Decyzja o wskazaniu śmigłowca H225M Caracal została ogłoszona przez poprzednie kierownictwo MON w kwietniu ubiegłego roku. Był to jedyny śmigłowiec, który przeszedł pierwszy etap przetargu, testy przeprowadzone przez wojsko i został dopuszczony do ostatniego etapu przetargu - rozmów offsetowych. Zakup 50 helikopterów miał kosztować 13,3 miliarda złotych.

CZYTAJ TEŻ: Śmigłowce Caracal nie dla Radomia. Negocjacje z Airbus Helicopters zakończone bez porozumienia

Francuzi zapowiedzieli, że maszyny będą montowane w Wojskowych Zakładach Lotniczych w Łodzi, silniki miały być składane w Dęblinie, a w Radomiu miały być ulokowane przez Airbus Helicopters inne zlecenia produkcyjne, dające w sumie 200 nowych miejsc pracy.

W oparciu o Łódź, Radom, Dęblin, jednostki wojskowe i lotniska w tych miastach oraz uczelnie w Łodzi i Radomiu miała być stworzona Wyżyna Lotnicza - nowe centrum nowoczesnego przemysłu lotniczego. - Teraz projekt Wyżyny Lotniczej możemy już odłożyć na półkę - powiedział Radosław Witkowski.

Nie wiadomo jak będzie wyglądała dalsza ewentualna współpraca firmy Airbus Helicopters z Uniwersytetem Technologiczno - Humanistycznym w Radomiu. Radomska uczelnia wykonywała na rzecz Francuzów opracowania techniczne i projektowe.

Umowa UTH z Airbus Helicopters została podpisana na 5 lat, ale Francuzi w wielu rozmowach podkreślali, że rozwój współpracy francuskiej firmy z polskimi uczelniami uzależniony jest od umowy dostaw śmigłowców dla polskiego wojska.

ZOBACZ TEŻ: Caracale nie dla Polski. Ministerstwo Rozwoju zerwało negocjacje wielomiliardowej umowy / TVN 24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie