Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Projekt „Archiwa Rodzinne Niepodległej”. Przyjdź w poniedziałek do Archiwum Państwowego w Radomiu

Barbara Koś
Archiwum Państwowe w Radomiu przygotowało warsztaty konserwatorsko-archiwalne, które odbędą się w siedzibie placówki przy ul. Wernera 7 w godzinach 17-19.
Archiwum Państwowe w Radomiu przygotowało warsztaty konserwatorsko-archiwalne, które odbędą się w siedzibie placówki przy ul. Wernera 7 w godzinach 17-19.
Archiwa Państwowe rozpoczynają projekt „Archiwa Rodzinne Niepodległej”, którego celem jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na unikalną wartość rodzinnych pamiątek i aktywne zaangażowanie w świętowanie setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W poniedziałek, 30 września, Archiwum Państwowe w Radomiu przygotowało warsztaty konserwatorsko-archiwalne, które odbędą się w siedzibie placówki przy ul. Wernera 7 w godzinach 17-19.

W programie: wykłady na temat sporządzania opisów archiwalnych i warunków przechowywania i konserwacji archiwów rodzinnych, praktyczne warsztaty dotyczące opisu i zabezpieczania archiwaliów w oparciu o materiały uczestników. Archiwiści pokażą sposoby porządkowania i opisywania archiwów rodzinnych, techniki samodzielnej konserwacji i digitalizacji materiałów archiwalnych, metody prowadzenia badań genealogicznych i odczytywania dawnego pisma.

Archiwum zaprasza też z własnymi zbiorami. Fachowcy podpowiedzą, jak je opisywać, jak dbać o ich dobrą kondycję i właściwie przechowywać. Dla zainteresowanych przygotowano zestawy bezpiecznych i profesjonalnych opakowań do przechowywania materiałów archiwalnych.

Wybrane pamiątki z domowego archiwum wraz z opisem historii rodzin zaprezentowane zostaną, za zgodą uczestników projektu, na stronie internetowej Archiwa Rodzinne Niepodległej. W wyniku realizacji przedsięwzięcia powstanie narodowa kolekcja niepodległościowa, której współtwórcą będzie mógł zostać każdy Rodzinny Archiwista.

– Przechowywane w domowych zbiorach dokumenty, fotografie, albumy, pamiętniki, rękopisy, afisze, odznaczenia, militaria i inne pamiątki stanowią wyjątkowe świadectwo historii poszczególnych ludzi, rodzin i lokalnych społeczności- mówi Kazimierz Jaroszek, dyrektor Archiwum Państwowego w Radomiu.

- Nieraz zapomniane i podniszczone czekają na ponowne odkrycie, na poszukiwaczy rodzinnej historii – rodzinnych archiwistów, którzy otoczą je opieką i przywrócą im dawną świetność. Do nich i do wszystkich tych, którzy pamiętają o śladach pozostawionych przez przodków i troszczą się o nie – a chcieliby robić to jeszcze lepiej, skierowany jest projekt Archiwa Rodzinne Niepodległej.

We wszystkich 33 archiwach państwowych, w tym w radomskim, które swoim zasięgiem działania obejmują całą Polskę, uruchomione zostały punkty konsultacyjne, gdzie można uzyskać pomoc i fachową poradę na temat sposobów prowadzenia archiwum rodzinnego, w tym zabezpieczenia starych rodzinnych dokumentów i fotografii.

Od 24 września działa specjalna strona internetowa www.archiwarodzinne.gov.pl na której udostępniony jest poradnik traktujący o tym, jak opisywać, zabezpieczać, a także tworzyć cyfrowe kopie rodzinnych pamiątek. Na radomskie warsztaty w poniedziałek, 30 września, mile widziane będzie wcześniejsze zgłoszenie swojego udziału pod adresem e-mail: [email protected].

MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA [email protected] lub Facebook

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie