Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Radom. Dopalacze wciąż groźne. Nie żyje mężczyzna, dwie młode osoby w szpitalu. Zażywali środki zastępcze?

tnt
ilustracja
ilustracja
Dwoje młodych ludzi przebywa na oddziale intensywnej opieki medycznej Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego na radomskim Józefowie. Ich stan jest określany jako ciężki. Inny mężczyzna zmarł w szpitalu. To najprawdopodobniej efekt działania nieznanej substancji psychoaktywnej, jaką zażywali.

W nocy z soboty na niedzielę dwoje młodych ludzi w wieku 18 i 24 lata pogotowie ratunkowe przewiozło do szpitala na radomskim Józefowie.

ZOBACZ TAKŻE: Radom. Sklep z dopalaczami. Kontrola pracowników sanepidu i policji. Lokal zamknięty

- Te osoby przebywają obecnie na oddziale intensywnej opieki medycznej. Są w stanie ciężkim - mówi Lucyna Wiśniewska, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej. - Prawdopodobnie zażyły jakąś substancję psychoaktywną niewiadomego pochodzenia.

Czy to były faktycznie dopalacze będzie można dowiedzieć się dopiero wtedy, gdy stan hospitalizowanych osób poprawi się na tyle, że będzie możliwa rozmowa z nimi.

Okazuje się, że dwoje młodych ludzi miało wiele szczęścia. - W nocy z soboty na niedzielę zmarł w szpitalu 57-letni mężczyzna przewieziony z ulicy Kozienickiej w Radomiu z podejrzeniem użycia bliżej nieustalonej substancji - mówi Beata Galas, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Radomiu. - W poniedziałek zlecono przeprowadzenie sekcji zwłok. Na razie brak jest ustaleń, czy i jakiego rodzaju substancję zmarły mężczyzna zażywał. W szpitalu mężczyzna nie chciał tego ujawnić.

PRZECZYTAJ: Dopalacze znowu groźne. 15 osób w szpitalu z powodu zatrucia Fu-F

Skuteczna pomoc po zatruciu dopalaczami jest trudna, bo stanowią one mieszankę różnych substancji, a ich skład wciąż jest modyfikowany. Dopalacze wywołują nieprzewidziane reakcje organizmu od skrajnej euforii po agresję, stany depresyjne, ataki szału, czy paniki.

- Okazuje się, że dopalacze zażywają nie tylko bardzo młode osoby, ten problem dotyczy ludzi w różnym wieku. Niestety, sezon wakacyjny w przypadku młodzieży sprzyja zawiązywaniu nowych kontaktów. Często młodzi ludzie ulegają namowom osób, które proponują różne substancje, powołując się na własne pozytywne doświadczenia - mówi Lucyna Wiśniewska. - Tymczasem każdy organizm jest inny, i ta sama substancja w tej samej dawce, która u jednej osoby spowodowała zatrucie, u innej może doprowadzić do trwałego uszkodzenia mózgu, a nawet śmierci. Trzeba także pamiętać, że wiele osób już po jednorazowym zażyciu tak zwanych środków zastępczych staje się uzależniona od tych substancji.

Mimo to, nie maleje liczba zatruć dopalaczami. W tym roku były dwa podejrzenia zatruć dopalaczami, dotyczyły one osób w wieku 16 i 31 lat. W 2016 rok odnotowano 63 takie przypadki, w 2017 roku - już 78, a dotyczyły one osób w wieku od 13 do 42 lat.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie