MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Radomski Czerwiec 76 już na ulicy Reja 16. Ambitne plany stowarzyszenia

Piotr KUTKOWSKI [email protected]
Inwencji nam nie brakuje, brakuje natomiast pieniędzy, by to wszystko przygotować i urządzić – twierdzi Stanisław Kowalski, prezes Stowarzyszenia Radomski Czerwiec 76
Inwencji nam nie brakuje, brakuje natomiast pieniędzy, by to wszystko przygotować i urządzić – twierdzi Stanisław Kowalski, prezes Stowarzyszenia Radomski Czerwiec 76 Piotr Kutkowski
Adres Stowarzyszenia Radomski Czerwiec 76 na ulicy Słowackiego w Radomiu jest już nieaktualny. Nowy to Reja 16, a plany przewidują tam stworzenie Izby Pamięci o tamtych wydarzeniach.

Stowarzyszenie Radomski Czerwiec 76, które zrzesza uczestników protestu robotniczego i ofiary represji powstało przed niespełna dwoma laty. Tuż po uroczystym otwarciu lokalu na ulicy Słowackiego przyszła wiadomość, że budynek, w którym się on mieści przeznaczony jest do rozbiórki. Protest członków stowarzyszenia nie doprowadził do zmiany decyzji o eksmisji, jednak po długich staraniach ma ono znowu siedzibę.

- Otrzymaliśmy od władz Radomia dwie propozycje - mówi Stanisław Kowalski, prezes stowarzyszenia - jedna dotyczyła pomieszczenia na trzecim piętrze w części administracyjnej teatru. Była to świetna lokalizacja na samo biuro, ale nasze ambicje są znacznie większe. Dlatego przystaliśmy na kolejną propozycję dotyczącą lokalu na ulicy Reja. Znajduje się on na parterze, wejście prowadzi do niego z ulicy, a kilka pomieszczeń ma w sumie powierzchnię blisko 100 metrów kwadratowych. Lokal dostaliśmy od prezydenta Radomia w użytkowanie, za co jesteśmy wdzięczni, ale jest też jeden minus. Oprócz opłat za media musimy też ponosić opłatę w kwocie 300 złotych miesięcznie na rzecz wspólnoty mieszkaniowej. To dla naszego skromnego budżetu znaczne obciążenie.

Zdaniem prezesa lokal wymaga drobnego remontu, w tym pomalowania. Na razie przygotowane zostało jedne pomieszczenie, w którym odbywają się już spotkania członków. Plany są jednak znacznie większe.

- Chcemy stworzyć stałą ekspozycję dotyczącą Czerwca 76 - podkreśla Stanisław Kowalski - Zgromadzimy na niej nasze dokumenty, fotografie, będzie też tam stała wystawa przygotowana kilka lat temu przez radomską delegaturę Instytutu Pamięci Narodowej i przekazana "Solidarności". Byłaby to taka mała Izba Pamięci, a jednocześnie miejsce do prowadzenia spotkań z młodzieżą, prelekcji, prezentacji filmów i publikacji. Również do pokazywania tej cząstki historii Radomia odwiedzającym miasto gościom. Pomysłów, by odbywało się to w ciekawej scenerii i atrakcyjnej formie jest mnóstwo, inwencji nam nie brakuje, brakuje natomiast pieniędzy, by to wszystko przygotować i urządzić.

Według Stanisława Kowalskiego w nowym lokalu będą pełnione stałe dyżury, a jego członkom ma być też oferowana pomoc w różnej formie.

- Jeżeli ktoś chciałby już dzisiaj nam pomóc, może się z nami kontaktować dzwoniąc na numer 600 850 526 lub 509 725 294 -dodał Stanisław Kowalski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie