Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Reżyser Krzysztof Magowski opowiadał o filmach w Mariówce pod Przysuchą

Antoni Sokołowski
Tydzień Twórczości Filmowej Krzysztofa Magowskiego odbył się w Mariówce pod Przysuchą w Zakładzie „Promień”.
Tydzień Twórczości Filmowej Krzysztofa Magowskiego odbył się w Mariówce pod Przysuchą w Zakładzie „Promień”. Nadesłane przez organizatorów
W Niepublicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej Promień w Mariówce pod Przysuchą gościł niedawno znany polski reżyser, dokumentalista Krzysztof Magowski.

Uczestnicy spotkania noszącego tytuł „Film moja pasja”, które odbyło się w NZOZ Promień, zapoznali się z drogą twórczą Krzysztofa Magowskiego. Skończył on studia prawnicze w Poznaniu, potem wybrał Wydział Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego. Tam, między innymi pod kierunkiem Krzysztofa Kieślowskiego, uczył się reżyserii. Po studiach został przyjęty do „Zespołu Filmowego X” Andrzeja Wajdy i był asystentem reżysera Ryszarda Bugajskiego w filmie „Przesłuchanie”.

Wielką przygodą, ale także niezmiernie trudnym zadaniem w warunkach utrudnień komunistycznych władz polskiej telewizji, była dla Krzysztofa Magowskiego praca przy filmie „Odwagi ja jestem”. W 1987 roku był on współpracownikiem reżysera Andrzeja Jurgi w przygotowaniu dla Episkopatu Polski pełnometrażowego filmu dokumentalnego, ukazującego wizytę papieża Jana Pawła II w Polsce. Mimo niszczenia przez nieznanych sprawców zebranego materiału i nakazu wycinania scen niekorzystnych dla sprawujących władzę, powstał film, który oddał ducha tej niezwykłej pielgrzymki papieża Polaka.

Podsumowaniem spotkania, podczas którego Krzysztof Magowski mówił także o swoim warsztacie twórczym, odbyła się także projekcja filmu dokumentalnego „Świat moich wujków”. Reżyser wprowadził nim widzów w klimat radosnych, serdecznych relacji rodziny swoich wujków w okresie poprzedzającym wybuch II wojny światowej. Utrwalony na amatorskiej kamerze obraz codziennego życia w poznańskim majątku wiejskim, przeplatany wspomnieniami oraz współczesnymi zdjęciami, będącymi powrotem do miejsc związanych z doświadczeniem szczęścia - był przepiękną ilustracją tego, co polskie.

To właśnie wierność Polsce, wyrażona udziałem w powstaniu wielkopolskim w 1918 r., była powodem śmierci ojca rodziny, której codzienność została utrwalona w tym filmie. Niemcy, gdy tylko wkroczyli w granice Polski w 1939 r., wyszukiwali polską inteligencję zaangażowaną w odzyskanie niepodległości Polski. Utrwalone na taśmie filmowej świadectwo syna, który był świadkiem egzekucji wykonanej przez Niemców na swym ojcu i innych polskich patriotach, poruszyło głęboko wszystkich uczestników spotkania.

Taką moc przekonywania o tym, że warto jest walczyć o wolność Polski nawet wtedy, gdy traci ona swą autonomię, miały także pozostałe filmy Krzysztofa Magowskiego prezentowane w Mariówce. O Poznaniakach, którzy z wielkim poświęceniem, inteligencją, zapobiegliwością i wytrwałością zwycięsko walczyli o niepodległość Polski, opowiadał film dokumentalny „Zapomniane powstanie”.

Wielkość ducha polskiego, pielęgnowanego przez wielkie rody magnackie, ukazywał teatr telewizji „Ostatni Hrabia. Edward Bernard Raczyński”. Siłę przelanej krwi w nierównej walce z komunistami w 1956 r. przypomniał film „Poznańskie powstanie”.

MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA [email protected] lub Facebook.

Masters i De De Negra w Explosion. Zobacz zdjęcia z soboty!

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Zobacz też: Ścięcie Śmierci w Jedlińsku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie