Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rozpoczynają się "Okna”, czyli Radomski Festiwal Filozofii imienia profesora Leszka Kołakowskiego. Zobaczcie program imprezy

Barbara Koś
Okna” – Radomski Festiwal Filozofii imienia profesora Leszka Kołakowskiego, organizowany przez Resursę Obywatelską, otworzą się w tym roku po raz czternasty
Okna” – Radomski Festiwal Filozofii imienia profesora Leszka Kołakowskiego, organizowany przez Resursę Obywatelską, otworzą się w tym roku po raz czternasty Archiwum
Okna” – Radomski Festiwal Filozofii imienia profesora Leszka Kołakowskiego, organizowany przez Resursę Obywatelską, otworzą się w tym roku po raz czternasty. Hasło przewodnie nawiązuje do „Mini-wykładów o maksi-sprawach”, trzyczęściowej serii esejów filozoficznych profesora. "Okna" trwać będą od 10 do 12 czerwca.

- W tych esejach poruszał – w przystępnej formie i nie rzadko z dużą dozą poczucia humoru – ważne i zwykle ponadczasowe problemy - przypomina Maciej Zwierzyński z Resursy. - Wśród tematów, którymi się zajął, znalazły się choćby władza, równość, tolerancja, młodość i wolność. Ta ostatnia wartość wiąże się także z ideą Free(Ra)dom Festiwal – wydarzenia organizowanego przez Urząd Miejski i radomskie instytucje kultury. Nawiązuje ono do Radomskiego Protestu Robotniczego Czerwiec ‘76 oraz szeroko pojętej wolności - mówi Maciej Zwierzyński.

XIV Radomski Festiwal Filozofii „Okna” imienia profesora Leszka Kołakowskiego stał się w tym roku prologiem drugiej edycji Free(Ra)dom Festiwal.

Przypomnijmy, pierwsza edycja „Okien” odbyła się w 2009 roku, jeszcze za życia Leszka Kołakowskiego, jednego z najwybitniejszych filozofów drugiej połowy XX w. Festiwal został zainicjowany, aby propagować filozofię w Radomiu, w którym Profesor się urodził i do którego czuł zawsze wielki sentyment, oraz aby upamiętnić jego osobę. Każdego roku na
program „Okien” składają się wykłady, dyskusje, filmy, spektakle, czy wystawy o tematyce filozoficznej. Wręczana jest także Nagroda imienia profesora Leszka Kołakowskiego oraz Miasta Radomia dla zwycięzcy Olimpiady Filozoficznej.

Program XIV Radomskiego Festiwalu Filozofii „Okna” imienia profesora Leszka Kołakowskiego - 10 - 12 czerwca 2022- „O maxi-sprawach: wolność i okolice”

Piątek, 10 czerwca, godzina 12 - wręczenie Nagród imienia Profesora Leszka Kołakowskiego oraz Miasta Radomia laureatom XXXIV Olimpiady Filozoficznej. Potem debata "Warto być… niekonsekwentnym? – wokół „Pochwały niekonsekwencji” Leszka Kołakowskiego z udziałem dr Andrzeja F. Ziółkowskiego (Uniwersytet Warszawski, Polskie Towarzystwo Filozoficzne) oraz laureatów Olimpiady.
- „Panie profesorze, czym jest wolność? – rozmowa z Leszkiem Kołakowskim” – spektakl przygotowany przez Grupę Teatralną z II LO im. Marii Konopnickiej w Radomiu, reżyseria Anna Bednarczyk i Anna Szczerbińska

godz. 18 - „Małecki szczeka” Sebastiana Równego – premiera spektaklu Teatru Resursa.

Tekst „Małecki szczeka” powstał na przełomie grudnia 2021 i stycznia 2022 specjalnie na potrzeby Teatru Resursa. Jest na poły publicystyczną, na poły metaforyczną próbą zdiagnozowania granic wolności jednostki na tle wydarzeń i zmian społeczno-politycznych, zachodzących w Polsce i na świecie w ostatnim czasie. Reżyseria – Robert Stępniewski.

Sebastian Równy (ur. w 1974 r. w Krakowie) – przez większość życia mieszka w Radomiu, ukończył filologię klasyczną na Uniwersytecie Warszawskim. Pracował jako dziennikarz, redaktor, copywriter, nauczyciel, ostatnio – urzędnik zajmujący się radomską kulturą. Autor kilkuset felietonów i kilkudziesięciu opowiadań, które ukazywały się głównie w radomskich mediach („Miesięcznik Prowincjonalny”, „7 Dni”, „Słowo Ludu”, „Passa Radomska”, „Modelina”, cozadzien.pl). Jedno z nich – „Boguś” – zdobyło Grand Prix VI edycji Konkursu Literackiego Uniwersytetu Gdańskiego na Prozę. Napisał też kilka utworów na scenę (m. in. „Noc żywych trupów”, „Diabły”, „Tego nie ma w tekście!”, „Straszna Marysia”). Większość z nich była nagradzana na ogólnopolskich konkursach dramaturgicznych, wszystkie były wystawiane przez teatry amatorskie w Polsce i nie tylko.

Niedziela, 12 czerwca, godzina 11 - „O Pięknej i Bestii” – spektakl Objazdowego Teatru Vaška z Torunia.

„Pamiętaj, kochasz nie tylko dla zalet, ale pomimo wad” – właśnie takie jest motto spektaklu Teatru Vaška. Fabuła bajki „Piękna i Bestia” znana jest prawie wszystkim, zresztą utwór ten należy do kanonu tekstów dramatycznych adresowanych do dzieci. Kupiec jedzie po zamówiony towar, pozostawiając w domu dwie córki. Jedna z nich zażyczyła sobie, aby ojciec kupił jej błękitne róże. I to właśnie one przyczyniły się do tragedii Kupca, który zerwał jedną z róż z klombu w ogrodzie Bestii. Za ten czyn miał oddać swoje życie lub przyprowadzić do zamku jedną ze swoich córek, a ta miała mieszkać z potworem przez rok i dwie niedziele. Wolę Bestii wypełniła najmłodsza córka Kupca – Rózia, twierdząc że ojciec nie może zapłacić życiem za jej zachcianki. Jaki los spotkał Rózię u Bestii, dowiecie się oglądając spektakl.

„O Pięknej i Bestii” to opowieść o miłości, która staje się istotą życia, o miłości, która nie zna granic i przeszkód, to także historia o dokonywaniu wyborów, o tęsknocie i poświęceniu. W spektaklu grają klasyczne lalki – marionetki sycylijskie, ale reżyser Wiesław Kusa wplótł również działania aktorów lalkarzy w żywym planie, którzy mają zasłonięte twarze maskami teatralnymi na wzór Bestii.

Scenografię i lalki zaprojektował i wykonał czeski scenograf z Ostrawy Josef Homolka. Spektakl nie tylko zaciekawia, wzrusza, i poucza, ale też bawi, a stylowa muzyka – autorstwa Artura Forkasiewicza – dodaje swoisty nastrój pełen poezji i wzruszających wyznań. Mimo że spektakl adresowany jest do dzieci nieco starszych, twórcy zadbali o to, by najmłodsi widzowie mogli również ze zrozumieniem obejrzeć piękną bajkę.

Wstęp wolny, ale obowiązują wejściówki. Można je odbierać w kasie Resursy Obywatelskiej do piątku, 11 czerwca, w godzinach 8 - 16.
Wszystkie festiwalowe wydarzenia odbędą się w Resursie Obywatelskiej przy ulicy Malczewskiego 16. Wstęp wolny.

Patronat Honorowy nad Festiwalem objął Prezydent Miasta Radomia Radosław Witkowski.

Współorganizatorzy: Polskie Towarzystwo Filozoficzne, II Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej w Radomiu

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie