MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Szansa dla gimnazjum numer 9. Powstanie specjalny ośrodek?

ik
Miasto rozważa nową propozycję dla szkoły, która ma być wygaszana.

Wiceprezydent Ryszard Fałek potwierdza - w Urzędzie Miejskim trwają ustalenia i rozmowy na temat utworzenia przy ulicy Wierzbickiej Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapeutycznego. To nowy pomysł, który zrodził się podczas spotkania prezydenta z pracownikami Zespołu Szkół Gimnazjalnych numer 9.

Zespół Szkół Gimnazjalnych numer 9 miałby być wygaszany. Co oznacza, że przez najbliższe trzy lata szkoła działałaby nadal, tak aby uczniowie mogli ją skończyć. Nie byłoby za to naboru nowych wychowanków.

Takie rozwiązanie zaakceptowała speckomisja. Poparł prezydent Andrzej Kosztowniak. Projekt uchwały w tej sprawie trafił do zaopiniowania przez związki zawodowe. Ma być też głosowany podczas lutowej sesji Rady Miejskiej.

- Ten nowy pomysł to światełko dla gimnazjum numer 9 - mówi Jakub Kowalski, szef klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości, inicjator spotkania prezydenta i pracowników szkoły. - Nie mogę mówić o szczegółach dopóki w urzędzie nie zostanie ustalone, że pomysł ma szansę realizacji. Pracują nad tym między innymi prawnicy.

Ryszard Fałek informuje, że przynajmniej od strony prawnej nie ma problemów i ośrodek można utworzyć. Wcześniej trzeba by jednak wygasić Zespół Szkół Gimnazjalnych numer 9.

- Przygotowujemy projekt uchwały w sprawie ośrodka. Ostateczną decyzję będzie oczywiście podejmował pan prezydent - mówi Ryszard Fałek.

Po drodze jest jednak kilka problemów. Do gimnazjum numer 9 trafiają teraz uczniowie z problemami. Zanim zostaną odesłani ze szkoły rejonowej dostają opinię poradni psychologiczno - pedagogicznej.

Podopieczni Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapeutycznego musza mieć orzeczenie poradni. Zanim dokument zostanie wystawiony uczeń przechodzi między innymi specjalne testy.
- Orzeczenie to jednak dokument wyższej rangi niż opinia - tłumaczy Ryszard Fałek.

Teraz na przykład w gimnazjum numer 9 tylko troje uczniów ma takie orzeczenia. - Dwoje nauczycieli ma z kolei uprawnienia, żeby pracować w takim ośrodku socjoterapeutycznym - dodaje Ryszard Fałek.

Z drugiej strony Młodzieżowe Ośrodki Socjoterapeutyczne dostają wyższą subwencję oświatową. Co więc dalej ze szkołą przy ulicy Wierzbickiej? W poniedziałek mają się odbyć dwie sesje nadzwyczajne, których tematem ma być oświata.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie