MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tony stali na budowie wiaduktu na ulicy Żeromskiego w Radomiu. Wkrótce betonowanie części nad torami. Padła data otwarcia

Izabela Kozakiewicz
Izabela Kozakiewicz
Na budowie wiaduktu w ciągu ulic Żeromskiego i Lubelskiej trwają roboty konstrukcyjne.
Na budowie wiaduktu w ciągu ulic Żeromskiego i Lubelskiej trwają roboty konstrukcyjne. Urząd Miejski/Łukasz Wójcik
Trwa szykowanie zbrojenia płyty drugiej części wiaduktu w ciągu ulic Żeromskiego i Lubelskiej w Radomiu. Na to zostanie wylany beton. Takie rozwiązanie nie wymaga ustawiania rusztowań, a to oznacza, że torami pod konstrukcją mogą bezpiecznie jeździć pociągi. Prace na budowie postępują i jest szansa, że za kilka miesięcy jedna jezdnia przeprawy będzie otwarta dla samochodów. Miasto podaje nawet konkretną datę częściowego otwarcia wiaduktu.

Tony stali na budowie wiaduktu na ulicy Żeromskiego w Radomiu. Padła data otwarcia

Budowa wiaduktu, a w zasadzie dwóch wiaduktów w ciągu ulic Żeromskiego i Lubelskiej trwa od miesięcy. Bardziej zaawansowane są prace na przeprawie południowej. Wykonawca już zamontował elementy konstrukcyjne nad samymi torami. Między stalowymi belkami trwa wykonywanie zbrojenia. Są tam układane specjalne płyty. Po ich połączeniu ruszy betonowanie płyty głównej wiaduktu w tej jej części. Takie rozwiązanie nie wymaga ustawiania rusztowań. Dzięki temu ruch na linii kolejowej odbywa się zgodnie z rozkładem. Równocześnie trwają prace przy północnej nitce przeprawy. Tam też wkrótce będą wykonywane prace nad torami.

Równolegle trwają roboty związane z budową przystanku kolejowego pod wiaduktem.

Wszystko wskazuje na to, że jedną jezdnią przejedziemy nad torami już pod koniec tego roku. Cała inwestycja zakończy się natomiast pod koniec kwietnia przyszłego roku

- zapowiada Radosław Witkowski, prezydent Radomia.

Nowy wiadukt w Radomiu za ponad 130 milionów złotych

Prace przy budowie wiaduktów w ciągu ulic Żeromskiego i Lubelskiej rozpoczęły się jesienią 2023 roku. Są dwa równoległe do siebie, bo takie rozwiązanie od strony technicznej jest korzystniejsze. Ale po zakończeniu prac będą tworzyły całość. Takie rozwiązanie w Radomiu było stosowane na przykład przy ulicy Żółkiewskiego czy Wojska Polskiego. Całe zadanie będzie kosztowało ponad 178,8 miliona złotych. Część finansowana z budżetu miasta (wiadukt) to koszt około 131 milionów złotych, natomiast część kolejowa (peron przystanku Radom Wschodni) to niemal 48 milionów złotych.

Po sąsiedzku powstaje też trzeci odcinek trasy N-S, która połączy ulicę Żeromskiego z osiedlem Gołębiów I. Tu prace również przebiegają sprawnie. Na niektórych fragmentach widać już wylany asfalt. Zakończenie inwestycji jest planowane na koniec marca 2025 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

STUDIO EURO 2024 ODC. 6

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie