MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Trasa S7 Grójec - Warszawa. Długie procedury przetargowe

Janusz Petz
Trasa S7 kończy się dziś na obwodnicy Grójca.
Trasa S7 kończy się dziś na obwodnicy Grójca. archiwum
Wszyscy, którzy spodziewali się, że już niedługo mieszkańcy Grójca będą podróżowali do stolicy ekspresówką muszą jeszcze uzbroić się w cierpliwość.

Dziś trasa S-7 kończy się na obwodnicy Grójca. W ubiegłych latach mieszkańcy północnym rejonów byłego województwa radomskiego z niecierpliwością czekali na informację za zatwierdzeniu planów budowy siódemki po nowym śladzie - z Grójca do Warszawy.

Decyzja zapadła

Decyzja w końcu zapadła, ale trudno przygotowania do realizacji inwestycji uznać za ekspresowe. Nowa trasa ma prowadzić do Warszawy ma dochodzić do południowej obwodnicy Warszawy. Całość 29-kilometrowej inwestycji została podzielona na trzy odcinki: odcinek A od węzła Lotnisko do węzła Lesznowola (6,64 kilometrów), odcinek B od węzła Lesznowola do węzła Tarczyn (14,8 kilometrów) oraz 7,9-kilometrowy odcinek C od węzła Tarczyn Północ do do istniejącej trasy S7 na obwodnicy Grójca.

Jeszcze w marcu Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ogłosiła listę wykonawców, którzy zostali zakwalifikowani do drugiego etapu przetargu na wykonanie dwóch odcinków tej trasy. Podała też listę firm, zaproszonych do składania ofert na realizację odcinka C, czyli od węzła Tarczyn Północ do obwodnicy Grójca. Podobnie jak w przypadku fragmentu B, wszystkich 20 wykonawców spełniło warunku udziału w postępowaniu przetargowym. Mimo tego, że upłynęło już prawie pół roku drugi etap przetargu nie ruszył.

Obszerna dokumentacja

Małgorzata Tarnowska z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad wyjaśnia, że dla wszystkich zadań przygotowane zostały i są uzgadniane dokumenty do II etapu przetargu, czyli do przekazania wykonawcom wraz z zaproszeniem do składania ofert.

- Planujemy wysłać zaproszenia do wykonawców na przełomie sierpnia i września bieżącego roku - mówi Małgorzata Tarnowska.

Wyjaśnia, że do ogłoszenia II etapu przetargu niezbędne jest przygotowanie obszernej dokumentacji (między innymi program funkcjonalno-użytkowy, ponad 100 sztuk specyfikacji warunków wykonania i odbioru robót (ponad 100 sztuk) oraz warunki kontraktu.

- Wszystkie te dokumenty należy precyzyjnie przygotować tak, by wykonawcy na ich podstawie mogli przygotować oferty, które przyczynią się do sprawnej i bezproblemowej realizacji kontraktów - mówi Małgorzata Tarnowska. Zapewnia jednak, że zgodnie z założonym harmonogramem. Umowy z wykonawcami zostaną podpisane wiosną 2017 roku, natomiast realizacja robót budowlanych przewidziana jest w latach 2018-2020.

Zobacz też: Zapłon gazu w Las Vegas. Koparka uderzyła w gazociąg (STORYFUL/x-news)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie