Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W gminie Rzeczniów powstała ekologiczna inwestycja. Budynek Urzędu Gminy ogrzewa ciepło ziemi, produkuje on też prąd na własne potrzeby

Marcin Genca
Marcin Genca
Zmodernizowany budynek Urzędu Gminy w Rzeczniowie.
Zmodernizowany budynek Urzędu Gminy w Rzeczniowie. Gmina Rzeczniów
Budynek Urzędu Gminy w Rzeczniowie całkowicie zmienił swój wygląd, podobnie jak jego otoczenie. Na przełomie kwietnia i maja trwały prace przy zagospodarowaniu terenu. To końcowe prace w ramach projektu z funduszy europejskich, w ramach którego została zainstalowana pompa ciepła i panele fotowoltaiczne.

Niedawno przed wejściem do zmodernizowanego Urzędu Gminy stanęły dwa maszty flagowe i tablica informacyjna, zamontowano nowy napis nad głównym wejściem oraz ciekawy stojak rowerowy w kształcie jednośladu.

Ogrzewany pompą ciepła

- W ubiegłym roku została wykonana kompleksowa termomodernizacja budynku z uwzględnieniem odnawialnych źródeł energii. W ostatnim sezonie grzewczym Urząd Gminy był już ogrzewany za pomocą pompy ciepła, a od 1 stycznia pracuje również instalacja fotowoltaiczna, która produkuje energię na potrzeby urzędu. Dzięki zastosowaniu tych nowoczesnych systemów już widzimy duże oszczędności w utrzymaniu budynku. Teraz nadszedł czas na zagospodarowanie terenu, montaż odpowiednich urządzeń i nasadzenie zieleni – mówi Karol Burek, wójt gminy Rzeczniów.

Priorytetem ekologia

Głównym celem projektu, którego realizacja rozpoczęła się w ubiegłym roku, było zmniejszenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery i zwiększenie efektywności energetycznej w gminie Rzeczniów, ale także obniżenie kosztów użytkowania budynku Urzędu Gminy oraz poprawy jego funkcjonalności dla mieszkańców.

Ciepło z głębi ziemi

Obiekt został całkowicie ocieplony, wymieniono też jego pokrycie dachowe. Przebudowano system centralnego ogrzewania, aby przystosować go do zamontowanej pompy ciepła. Jest ona zasilana energią ciepła ziemi. W tym celu wykonano 16 odwiertów o głębokości 100 metrów każdy. Oprócz tego na południowej części dachu powstała instalacja systemu fotowoltaicznego.

W ramach inwestycji zostało również zmodernizowane wejście główne do urzędu, przy którym powstał podjazd dla osób niepełnosprawnych. Zbudowano też parkingi oraz nowe chodniki.

- Jest to jeden z nielicznych w regionie budynków użyteczności publicznej, które posiadają instalacje produkujące energię na własne potrzeby – dodaje wójt Karol Burek.

Z funduszy europejskich

Umowa na realizację projektu została podpisana 23 maja ubiegłego roku, a wykonawcą prac była firma SGW Budownictwo Waldemara Stelmacha z Radomia. Wartość projektu wraz z dofinansowaniem z funduszy europejskich, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego, wyniosła 1 milion 97,5 tysiąca złotych.

MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA [email protected] lub Facebook.

ZOBACZ TEŻ: Koncert charytatywny w Lipsku

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie