Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Zajezierzu oddano cześć poległym w walkach pod Dęblinem i Puławami

KamZap
W Zajezierzu w gminie Sieciechów oddano cześć poległym w walkach pod Dęblinem i Puławami.
W Zajezierzu w gminie Sieciechów oddano cześć poległym w walkach pod Dęblinem i Puławami. Kamil Zapora / A©Arpass
W niedzielę, 29 lipca w Zajezierzu (gmina Sieciechów) odbyły się uroczystości upamiętniające walki o przyczółki pod Dęblinem i Puławami, jakie latem 1944 stoczyła 1 Armia Wojska Polskiego. Podczas tych krwawych zdarzeń zginęło, poniosło rany lub zaginęło 1367 żołnierzy. Żeby oddać im cześć do Zajezierza przybyło wiele osób, przedstawicieli różnych organizacji i delegacji.

W niedzielę 29 lipca w Zajezierzu (gm. Sieciechów) odbył się piknik historyczny upamiętniający walki I Armii Wojska Polskiego pod Dęblinem i Puławami z uczczeniem 1367 żołnierzy poległych, rannych i zaginionych podczas forsowania Wisły. Żeby oddać cześć poległym do Zajezierza przybyło wiele osób, a wśród nich znaleźli się: poczty sztandarowe, przedstawiciele władz samorządowych Ryk, Kozienic i Dęblina, w tym burmistrz tego miasta Beata Siedlecka, związki kombatantów i rezerwistów z wielu miast Polski, a także grupy rekonstrukcyjne.

Uroczystości rozpoczęły się od odsłuchania hymnu państwowego. Później wójt gminy Sieciechów Zbigniew Marian Czerski oraz ppłk dr Janusz Zajdzik przywitali zaproszonych gości. – Jestem pod wielkim wrażeniem, ponieważ widzę po obecności tak wielu organizacji i związków, że więcej nas łączy niż dzieli, a łączy przede wszystkim pamięć o ludziach, dla których tutaj się zebraliśmy – mówił Janusz Zajdzik.

Po przemówieniach zaproszonych gości i delegacji ppłk dr Janusz Zajdzik przedstawił rys historyczny działań wojskowych na tym terenie w sierpniu 1944 roku. Walki o przyczółki pod Dęblinem i Puławami były częścią operacji Bagration wojsk radzieckich i polskich na froncie wschodnim. Walki w tym rejonie trwały 8 dni. Przyczółków nie udało się zdobyć, ale związanie Niemców walką pozwoliło na rozszerzenie 69 Armii i 8 Armii Gwardii przyczółków pod Kazimierzem Dolnym i Magnuszewem.

Ważną częścią uroczystości było także przyznanie odznaczeń dla zasłużonych osób w szerzeniu wiedzy historycznej i postaw patriotycznych. Mieczysław Grobel został odznaczony przez Związek Weteranów i Rezerwistów Wojska Polskiego, natomiast Ryszard Mikulski za wybitne zasługi otrzymał odznaczenie od Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych.

Uroczystość jak co roku miała miejsce pod Kopcem kpr. Michała Okurzałego w Zajezierzu, który w tym miejscu, jako łącznościowiec w baterii dział 76mm 2. Pułku Piechoty 1.Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki, zginął bohaterską śmiercią 2 sierpnia 1944r wraz z innymi żołnierzami I Armii WP. W latach 70 – tych ub. wieku, żołnierze jednostek Garnizonu Dęblin usypali kopiec, jako symboliczną mogiłę bohaterskiego kaprala (ciała nigdy nie odnaleziono) oraz ufundowali symboliczny monument z tablicą pamiątkową.

Właśnie pod tym pomnikiem poczty sztandarowe i przybyłe delegacje złożyły wiązanki kwiatów i zapaliły znicze tym samym kończąc oficjalną część uroczystości.

Uroczystość została zorganizowana przez urząd gminy Sieciechów oraz Zarząd Koła Wojskowego nr 17 z Dęblina.

MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA [email protected] lub Facebook.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie