MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wybory samorządowe 2018. Zakończyła się rejestracja komitetów wyborczych. Tysiące osób chcą walczyć o mandaty w samorządach

Janusz Petz
archiwum
238 komitetów wyborczych, które będą zabiegały o przychylność wyborców zarejestrowano w radomskiej delegaturze Krajowego Biura Wyborczego. W poniedziałek minął termin rejestracji komitetów.

Ze statystyk dotyczących regionu radomskiego wynika, że zainteresowanie tegorocznymi wyborami samorządowymi jest mniejsze niż przed czterema laty, kiedy to w Radomiu zarejestrowano ponad 280 komitetów.

Województwo, powiaty, gminy

W tym roku 47 komitetów uzyskało uprawnienia do zgłaszania list kandydatów do dowolnego samorządu na terenie Mazowsza, w tym do rad powiatowych. Ponadto 26 komitetów zarejestrowała Państwowa Komisja Wyborcza na szczeblu centralnym. Te z kolei komitety mogą rejestrować listy kandydatów w całej Polsce.

Obowiązująca obecnie ordynacja zezwala, aby komitety mogły zgłaszać zarówno partie polityczne, grupy wyborców, ale też organizacje. Ten ostatni przypadek to siedem komitetów wyborczych: Samorządowe Stowarzyszenie „Nasz Region Kozienicki” Praworządny Powiat Miasto i Gmina, Stowarzyszenie Lepsza Gmina Gniewoszów, Bezpartyjni Radomianie, Forum Samorządowe, Ochotnicza Straż Pożarna Skaryszew, Wspólnota Ziemi Szydłowieckiej.

Aktywność lokalnych środowisk w kwestii wyborów jest bardzo różna w różnych gminach. W takich gminach jak Chotcza, Solec nad Wisłą, Ciepielów, Szydłowiec zarejestrowano po jednym komitecie wyborców, a takich gminach jak Przytyk, Wolanów i miasto Pionki o przychylność wyborców będzie zabiegało po siedem komitetów. Większość dużych partii politycznych ma już niemal gotowe listy kandydatów, ale w niektórych przypadkach kwestia wystawienia takiego lub innego kandydata będzie się wahała do końca rejestracji list. A listy kandydatów z nazwiskami można składać do północy 17 września.

Dylematy kandydatów

W tym roku wybieramy włodarzy miast i gmin, a także radnych gminnych, powiatowych oraz wojewódzkich według zmienionej niedawno ordynacji wyborczej. Kadencję samorządową wydłużono z czterech do pięciu lat. Poza tym wprowadzono ograniczenia w kandydowaniu. Jeśli ktoś ubiega się o mandat wójta, nie może startować do rady powiatu.

To ograniczenie może doprowadzić do zmiany układu sił we władzach powiatowych. Wielu popularnych samorządowców startowało powiem wcześniej zarówna na wójta, burmistrza, ale także do powiatu. „Nabijali” w ten sposób głosy swojej partii, a w sytuacji wygrania rywalizacji o fotel burmistrza lub wójta, rezygnowali z funkcji radnego powiatowego. Obecnie takie osoby muszą już wybierać - powiat, albo gmina. Dla wielu może to być trudny dylemat. W powiecie radomskim z kandydowania do powiatu radomskiego zrezygnował wicestarosta Leszek Margas , który we wcześniejszych wyborach dostał się do rady z listy Forum Samorządowego. Forum wraz z Polskim Stronnictwem Ludowym utworzyło wyraźną rządzącą większość w radzie powiatu radomskiego. Teraz Leszek Margas ma startować na wójta Zakrzewa, ale z listy Prawa i Sprawiedliwości.

Takie wolty i roszady podparte ograniczeniami wynikającymi z ordynacji mogą wywrócić układ sił w licznych samorządach.

MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA [email protected] lub Facebook.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie