Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wyjątkowy film pokazuje wojenny Radom

Tomasz DYBALSKI, [email protected]
- Film jest wyjątkowy, bo do tej pory nie posiadaliśmy żadnych materiałów z wojennego Radomia – mówi Przemysław Bednarczyk.
- Film jest wyjątkowy, bo do tej pory nie posiadaliśmy żadnych materiałów z wojennego Radomia – mówi Przemysław Bednarczyk. Tomasz Dybalski
Przemysław Bednarczyk dotarł do filmu nagrywanego przez niemieckiego oficera w 1939 roku. Znaczna część produkcji została sfilmowana w Radomiu. Nie jest znane żadne inne nagranie z Radomia z czasów wojny.

19 minut trwa film "Polenfeldzug 1939" odnaleziony przez Przemysława Bednarczyka. W filmie widać ujęcia nie tylko z Radomia, ale także z Dęblina: między inni tamtejsze lotnisko i zniszczoną twierdzę. Nagrany jest także lot z Radomia do Dęblina nad linią kolejową. Widać też zbombardowane lotnisko na warszawskim Okęciu. Na końcu filmu obrazy ze zniszczonej Polski zestawione są z nagraniami z terenów III Rzeszy, z okolic rodzinnych autora filmu, Klausa Eismanna.

Film pokazuje Radom podczas kampanii wrześniowej 1939 roku bardzo dokładnie. Autor, niemiecki oficer, prawdopodobnie przylatywał do Radomia wielokrotnie. Nagranie pochodzi z pierwszej jego wizyty.

- Lotnisko w Radomiu było pierwszym, na które przylatywali Niemcy między innymi z prowiantem dla swoich żołnierzy - opowiada Przemysław Bednarczyk. - Radom został zajęty przez Niemców 8 września i pierwszy lot wystartował prawdopodobnie jeszcze tego samego dnia.

NAGRANE CAŁE CENTRUM

Nagranie rozpoczyna się na radomskim Rynku, ujęciem na stojący tam pomnik legionisty. Następnie autor podąża dzisiejszymi ulicami Rwańską i Żeromskiego aż do skrzyżowania z ulicą Czachowskiego. Nagrane są także ulice: Wałowa, Traugutta i Focha. Nagrane jest także lotnisko na Sadkowie.

- Widać, że było ono bombardowane. Część bomb spadła na ulicę Lubelską, sfilmowane są zniszczone chałupy wzdłuż tej ulicy - opowiada Przemysław Bednarczyk. - Na samym lotnisku widać także wykopki. Okazuje się, że na jego terenie, tuż obok pasa startowego, były pola uprawne.

ZNALAZŁ PRZYPADKOWO

Do filmu Bednarczyk dotarł przez przypadek. - Telewizja BBC emitowała cykl amatorskich filmów z czasów II wojny światowej. W jednym z nich zauważyłem krótki kadr z charakterystyczną wieżą kościoła farnego w Radomiu.

Historykowi udało się skontaktować z autorem cyklu Jonathana Andersona. Dzięki pomocy reżysera Bednarczyk dotarł do niemieckiego historyka Diethelma Knaufa, który posiadał film i prawa do niego. Mejlowa korespondencja zakończyła się sukcesem, Bednarczyk dostał nagranie z prawem do jego dowolnego wykorzystania.

BĘDZIE POKAZ

Film "Polenfeldzug 1939" (z niemieckiego: Kampania w Polsce 1939) już niedługo będą mogli obejrzeć wszyscy. Pierwszy pokaz planowany jest na 8 października, na godzinę 17:30 na radomskim deptaku. Oprócz samego pokazu planowana jest mała rekonstrukcja - do Radomia wejdzie niemiecki oddział, a także emisja drugiego filmu. - Nagraliśmy podobne ujęcia we współczesnym Radomiu. Pokażemy, jak zmieniło się nasze miasto - zdradza Przemysław Bednarczyk.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie