Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Za kilka dni rozpoczyna się Tydzień Kultury Chrześcijańskiej - Radom 2021 - będzie wiele interesujących wydarzeń

Barbara Koś
Podczas Tygodnia odbędzie się koncert Marcina Stycznia z zespołem „Święci."
Podczas Tygodnia odbędzie się koncert Marcina Stycznia z zespołem „Święci." Stowarzyszenia „Młyńska” Verum Bonum Pulchrum Facebook
Koncerty, panele dyskusyjne, promocja książki oraz pokazy filmowe i spektakle...od 4 do 10 października odbędzie się w Radomiu Tydzień Kultury Chrześcijańskiej.

Tydzień Kultury Chrześcijańskiej rozpocznie się w poniedziałek, 4 października, o godzinie 18.00 mszą świętą w kościele Marki Bożej Królowej Świata w Radomiu, a po niej Teatr "Nie Teraz" z Tarnowa zaprosi na spektakl „O krasnoludkach i o sierotce Marysi” Marii Konopnickiej w Oratorium św. Filipa Neri, ul. Grzybowska 22.

Bohaterami baśni jest gromada krasnoludków, którymi rządzi król Błystek. Krasnoludki, które zimę spędziły pod ziemią, wychodzą wiosną na powierzchnię i spotykają ludzi. Pomagają ubogiej gęsiarce, sierotce Marysi, odnaleźć jej zagubione gąski. Udaje im się też wyciągnąć rodzinę ubogiego chłopa, Skrobka, z biedy. Jesienią powracają znowu pod ziemię.

Ale też w tej baśni z 1895 roku autorka ukryła swoje i Polaków oczekiwania na niepodległą Ojczyznę. Krasnoludki (zwane pięknie po polsku Bożętami), czekały w zimnej jaskini na prawdziwą Wiosnę, czyli Niepodległość. Czekali, jak legendarni rycerze pod Giewontem. Alegoria podpowiada, że czekamy na czas, w którym naprawdę wróci dobro, piękno i prawda. Bo tak, jak w baśni Królowa Tatr obiecała to Marysi, tak nam podczas objawień wiele razy obiecała Królowa Aniołów.

Wtorek, -5 października - o godzinie 18.30 - spotkanie poświęcone kompozytorowi i długoletniemu organiście kościoła Mariackiego w Radomiu Stefanowi Wrocławskiemu - wspomnienie i koncert jego utworów.-kościół pw. Świętej Rodziny w Radomiu, ul. Kelles-Krauza 19.

Stefan Wrocławski, długoletni organista kościoła mariackiego w Radomiu. Ukończył konserwatorium w Warszawie i został zaliczony do organistów I klasy. W 1926 roku rozpoczął pracę w parafii mariackiej w Radomiu i był tu organistą nieprzerwanie przez 46 lat. Kierował także powstałym przy kościele Chórem Cecyliańskim oraz nauczał w szkole muzycznej i komponował.

Środa – 6 października - 18.00 - Msza św. w intencji zmarłego wydawcy i regionalisty księdza prałata Edwarda Poniewierskiego.
Po Mszy św. wieczór wspomnień w sali Klubu Inteligencji Katolickiej.Katedra pw. Opieki Najświętszej Maryi Panny w Radomiu,potem
Sala Klubu - ulica Sienkiewicza 13.

Ks. Edward Poniewierski urodził się 9 września 1953 roku w Radomiu. Przez kilka lat pełnił posługę ojca duchownego alumnów Wyższego Seminarium Duchownego. Był proboszczem parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Radomiu, a potem proboszczem parafii katedralnej pw. Opieki NMP. Był Kanclerzem Kurii Diecezji Radomskiej.

Czwartek- 7 października

18.30 - „Muszę się modlić o miłość” – wieczornica o Czcigodnym Słudze Bożym księdzu Franciszku Blachnickim – Diakonia Ruchu Światło-Życie - parafia Chrystusa Króla w Radomiu (Gołębiów) ulica Orląt Lwowskich 9.

24 marca 2021 roku minęła 100. rocznica urodzin księdza Franciszka Blachnickiego – założyciela wspólnot życia konsekrowanego i ruchów formacyjnych, w tym Ruchu Światło-Życie, inicjatora Krucjaty Wyzwolenia Człowieka. W latach II wojny światowej ks. Blachnicki angażował się w działalność konspiracyjną, a następnie był więziony w niemieckim obozie Auschwitz. Po wojnie prześladowany przez Służbę Bezpieczeństwa PRL. Ksiądz Franciszek Blachnicki to Sługa Boży.

Piatek – 8 października

18.00 - spotkanie autorskie z Pawłem Zuchniewiczem autorem beletryzowanej biografii bł. Kardynała Stefana Wyszyńskiego pt.: „Ojciec wolnych ludzi”. Centrum Młodzieży „Arka” w Radomiu, ul. Kelles-Krauza 19

Paweł Zuchniewicz – dziennikarz, autor książek, dźwiękowych reportaży i słuchowisk poświęconych m.in. papieżowi Janowi Pawłowi II. W 2006 roku ukazała się jego książka „Cuda Jana Pawła II”. Również autor książki „Ojciec wolnych ludzi”. To beletryzowana biografia kardynała Wyszyńskiego. Wydawnictwo Stacja7 opracowało wznowienie tej publikacji w nowoczesnej szacie graficznej, atrakcyjnej dla młodego czytelnika.

Sobota – 9 października

12.30 - film: „Wyszyński - zemsta czy przebaczenie” – reżyseria Tadeusz Syka, (sens biletowany, cena biletów grupowych, min. 10 osób - 12 złotych), kino Helios w Radomiu.

19.00 - koncert Marcina Stycznia z zespołem „Święci”- Oratorium św. Filipa Neri w Radomiu, Grzybowska 22

Marcin Styczeń to wokalista, kompozytor, autor tekstów. Artysta niezależny od wielkich wytwórni, za to zależny od swoich słuchaczy, jak sam mówi. To dla nich tworzy. Z wykształcenia dziennikarz. Od ponad 20 lat śpiewa, komponuje, pisze teksty. Koncertuje w kraju i zagranicą. Jego artystyczny dorobek to dziesięć płyt, pięć z nich stworzył wspólnie z poetą, Ernestem Bryllem, z którym współpracuje od 2009 roku.

Niedziela,– 10 października

Katedra pw. Opieki Najświętszej Maryi Panny w Radomiu - XXI Dzień Papieski.

18.00 – Msza św. i koncert chóru parafii Najświętszego Serca Jezusowego w Radomiu oraz kwartetu smyczkowego Filharmonii Świętokrzyskiej z okazji 100-lecia istnienia parafii katedralnej i parafii Najświętszego Serca Jezusowego w Radomiu.

Tydzień Kultury Chrześcijańskiej organizuje Wydział Duszpasterski Kurii Diecezji Radomskie oraz Stowarzyszenia „Młyńska” Verum Bonum Pulchrum.

Partnerem Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej jest ENEA Wytwarzanie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Giganci zatruwają świat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie