Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Zmień się na zdrowie" - odcinek 17. Używasz vegety? Zawiera szkodliwy składnik

/LB/
Dominika Mijas-Musiał: - Pani Dominika piecze swój domowy chleb, z pewnością pyszny i zdrowy, ale pieczywo należy ograniczyć – zauważa doktor Katarzyna Krekora-Wollny. Chwali uczestniczkę programu za sporą ilość surowych warzyw, które znajdują się w jej codziennym jadłospisie, przestrzega jednak, by nie zapominać także o owocach. Według piramidy żywieniowej dziennie w posiłkach powinno znajdować się pięć porcji świeżych warzyw i owoców.
Dominika Mijas-Musiał: - Pani Dominika piecze swój domowy chleb, z pewnością pyszny i zdrowy, ale pieczywo należy ograniczyć – zauważa doktor Katarzyna Krekora-Wollny. Chwali uczestniczkę programu za sporą ilość surowych warzyw, które znajdują się w jej codziennym jadłospisie, przestrzega jednak, by nie zapominać także o owocach. Według piramidy żywieniowej dziennie w posiłkach powinno znajdować się pięć porcji świeżych warzyw i owoców. Łukasz Zarzycki
Używany często w chemii spożywczej glutaminian sodu zalegalizowany pod nazwą kodową E-621 budzi coraz więcej wątpliwości co do swojego działania. Z pewnością wzmacnia i wydobywa smak produktów żywnościowych, coraz częściej mówi się jednak o jego złym wpływie na zdrowie.
Dorota Porębiak: Błąd, jaki ekspertkom rzucił się od razu w oczy w dzienniczku Doroty Porębiak jest jedzenie zbyt dużej ilości żółtego sera. – Nie trzeba
Dorota Porębiak: Błąd, jaki ekspertkom rzucił się od razu w oczy w dzienniczku Doroty Porębiak jest jedzenie zbyt dużej ilości żółtego sera. – Nie trzeba z niego rezygnować, ale lepiej ograniczyć, gdyż jest tłusty, zastępując na przykład chudą wędliną lub białym serem – radzi doktor Katarzyna Krekora-Wollny. Przestrzega także, by soki owocowe wyeliminować z wieczornych posiłków. – Można je pić na podwieczorek, a najlepiej do śniadania – wyjaśnia.

Dorota Porębiak: Błąd, jaki ekspertkom rzucił się od razu w oczy w dzienniczku Doroty Porębiak jest jedzenie zbyt dużej ilości żółtego sera. - Nie trzeba z niego rezygnować, ale lepiej ograniczyć, gdyż jest tłusty, zastępując na przykład chudą wędliną lub białym serem - radzi doktor Katarzyna Krekora-Wollny. Przestrzega także, by soki owocowe wyeliminować z wieczornych posiłków. - Można je pić na podwieczorek, a najlepiej do śniadania - wyjaśnia.

Popularny ulepszacz możemy już dziś znaleźć niemal we wszystkim, co jemy - w zupach instant, sosach, przyprawach (na przykład curry), kostkach bulionowych, pasztetach i konserwach, wielu wędlinach. Amerykańscy chemicy ostrzegają, że ma on wpływ na powstawanie nadwagi lub otyłości. Z ich badań wynika, że osoby, które regularnie jedzą produkty, w jakich skład wchodzi E-621, niezależnie od kaloryczności dań cierpią z powodu otyłości trzy razy częściej niż ci, którzy glutaminianu sodu unikają. Pojawiają się także głosy, że jego nadmiar w diecie może wpływać na uszkodzenie siatkówki, a co za tym idzie, powodować utratę wzroku.

Monika Siewielec: Jak wynika z prowadzonego dzienniczka, w codziennej diecie Moniki Siewielec znajduje się zbyt dużo pieczywa, zwłaszcza jasnego. Uczestniczka
Monika Siewielec: Jak wynika z prowadzonego dzienniczka, w codziennej diecie Moniki Siewielec znajduje się zbyt dużo pieczywa, zwłaszcza jasnego. Uczestniczka za późno jada śniadania, które są dodatkowo zbyt obfite. Uwagę zwraca też znikoma ilość warzyw i owoców w jadłospisie. Te drugie można zastąpić pijąc świeże soki. Będąc na diecie lepiej zrezygnować ze słodzenia herbaty – to zbędne, ukryte, a zdradliwe kalorie.

Monika Siewielec: Jak wynika z prowadzonego dzienniczka, w codziennej diecie Moniki Siewielec znajduje się zbyt dużo pieczywa, zwłaszcza jasnego. Uczestniczka za późno jada śniadania, które są dodatkowo zbyt obfite. Uwagę zwraca też znikoma ilość warzyw i owoców w jadłospisie. Te drugie można zastąpić pijąc świeże soki. Będąc na diecie lepiej zrezygnować ze słodzenia herbaty - to zbędne, ukryte, a zdradliwe kalorie.

Udowodniono również, że glutaminian sodu ma niekorzystny wpływ na przewodnictwo nerwowo-mięśniowe. Substancja ta uznawana jest za przyczynę tak zwanego "syndromu chińskiej restauracji" (z uwagi na to, że to właśnie w Azji ten polepszacz jest masowo używany), którego objawy to zawroty głowy, palpitacje serca, nadmierna potliwość, uczucie niepokoju. Choć wszystkie zarzuty pod adresem glutaminianu sodu nie zostały do końca potwierdzone i wciąż jest on dopuszczany do użytku, podczas zakupów warto zwrócić baczniejszą uwagę na to, czy znajduje się on w składzie produktu. Z drugiej jednak strony z przymrużeniem oka należy traktować reklamy produktów "bez glutaminianu sodu", gdyż prawdopodobnie w zamian zawierają one dużą ilość soli, która też nie jest zalecana.

Justyna Subocz: - Pani Justyna powinna zwiększyć ilość posiłków jedzonych w ciągu dnia. Często opuszcza drugie śniadanie, którego znaczenia w codziennej
Justyna Subocz: - Pani Justyna powinna zwiększyć ilość posiłków jedzonych w ciągu dnia. Często opuszcza drugie śniadanie, którego znaczenia w codziennej diecie nie wolno marginalizować – zauważa doktor Katarzyna Krekora-Wollny. Optymalna ilość posiłków to pięć, dobrze jednak, aby porcje nie były za duże. Kolejna uwaga ekspertek dotyczyła owoców, które pani Justyna niepotrzebnie jada na kolację. Nie powinno się dostarczać organizmowi cukrów prostych na noc.

Justyna Subocz: - Pani Justyna powinna zwiększyć ilość posiłków jedzonych w ciągu dnia. Często opuszcza drugie śniadanie, którego znaczenia w codziennej diecie nie wolno marginalizować - zauważa doktor Katarzyna Krekora-Wollny. Optymalna ilość posiłków to pięć, dobrze jednak, aby porcje nie były za duże. Kolejna uwaga ekspertek dotyczyła owoców, które pani Justyna niepotrzebnie jada na kolację. Nie powinno się dostarczać organizmowi cukrów prostych na noc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: "Zmień się na zdrowie" - odcinek 17. Używasz vegety? Zawiera szkodliwy składnik - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie