Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Znamy książki nominowane do Nagrody Gombrowicza

Barbara Koś
4 czerwca Kapituła Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza wybrała pięcioro nominowanych do Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza, przyznawanej za debiut prozatorski definiowany jako opublikowanie pierwszej lub drugiej książki. Laureata tego wyróżnienia poznamy 10 września.

Do tegorocznej Nagrody zgłoszono 90 pozycji. Kapituła obradowała w składzie: Ewa Graczyk, Jerzy Jarzębski (przewodniczący), Anna Kałuża, Zofia Król, Zbigniew Kruszyński, Józef Olejniczak, Justyna Sobolewska.

Uznała, że nominacje do Nagrody otrzymają: Anna Cieplak, „Ma być czysto” (Stowarzyszenie im. Stanisława Brzozowskiego/Wydawnictwo Krytyki Politycznej), Salcia Hałas „Pieczeń dla Amfy” (Muza),Natalia Fiedorczuk-Cieślak „Jak pokochać centra handlowe” (Wielka Litera), Aleksander Wenglasz, „Zdjęcie inaczej zabić” (Fundacja na rzecz Kultury i Edukacji im. Tymoteusza Karpowicza) i Aleksandra Zielińska, „Bura i szał”. (W.A.B.)

„Ma być czysto” Anny Cieplak to opowieść o dwóch piętnastolatkach. Oliwka i Julka są przeciętnymi nastolatkami z Dąbrowy Górniczej. Pochodzą z rozbitych rodzin, toczą normalne życie gimnazjalistek, chodzą na balangi, nie wychodzą z Internetu. Autorka kreśli jednak smutny obraz Polski codziennej: biednej, bez perspektyw, na co nakładają się problemy wychowawcze młodzieży.

Salcia Hałas w powieści „Pieczeń dla Amfy” zaprasza do gdańskiego falowca, najdłuższego bloku mieszkalnego w tej części Europy, miejsca objawionego cudu Matki Boskiej Falowcowej i niespełnionych miłości, do świata bolesnego realizmu i cudownej magii. Gdy portowe miasto okrywa śnieg, a anioły rozdają ludziom opłatki, smutna dziewczyna przytula psa i wierzy, że ludzie stają się lepsi. Samotna matka czeka na wielką miłość, kwiaciarka z cmentarza opowiada młodemu budowlańcowi najpiękniejsze historie świata a małe dziecko milczy, bo wszystko już zostało powiedziane.

Bohaterką powieści „Jak pokochać centra handlowe” Natalii Fiedorczuk-Cieślak jest mieszkanka przedmieść Warszawy, przedstawicielka pokolenia umów śmieciowych. Bywalczyni supermarketów. Młoda żona i – niedługo – matka, bo mimo braku stałego zatrudnienia i prawa do urlopu macierzyńskiego decyduje się na dziecko. I odkrywa, że na to, co przychodzi po porodzie, nikt jej nie przygotował.

„Zdjęcie inaczej zabić” Aleksandra Wenglosza to powieść, w której bohaterowie próbują odgadywać wzajemne intencje jak hasła krzyżówkowe, lecz żadne z haseł nie pasuje do odpowiedzi na pytania o to, czym jest prawda, a czym kłamstwo. Liczba kratek się nie zgadza. Nie takie słowa. I nie ma rozwiązania.

„Bura i szał” to mroczna i piękna historia szaleństwa, opowiedziana przez Aleksandrę Zielińską. Małą wioską wstrząsa burza, jakiej nie było od lat. W strugach deszczu idzie Bura, dziewczyna, o której wszyscy zapomnieli: niebezpieczna, chora i nadwrażliwa. Bura niesie ze sobą tajemnicę, cały czas żyje w lęku i niespodziewanie wraca do domu rodzinnego, by rozliczyć się z przeszłością.

Jurorzy podkreślali różnorodność tematyczną i formalną wyróżnionych książek, a także fakt, że nominowane książki opublikowane zostały zarówno przez duże firmy wydawnicze, jak i małe wydawnictwa.

Nagrodę Literacką im. Witolda Gombrowicza ustanowił samorząd Radomia. Organizatorami Nagrody są: Prezydent Radomia oraz Muzeum Witolda Gombrowicza, oddział Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza.
Nagroda, której patronuje Rita Gombrowicz, przyznawana jest za debiut, rozumiany jako pierwsza albo druga książka autora napisana prozą artystyczną, w języku polskim. Jej wartość wynosi 40 000 zł. Mecenasem Nagrody jest Jarosław Krzyżanowski.
Laureat Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza zostanie wybrany i ogłoszony 10 września 2017 r.

Wybór zwycięzcy poprzedzi festiwal literacki z udziałem m.in. Rity Gombrowicz, członków kapituły, nominowanych autorów, wydawców, pisarzy, aktorów i muzyków. Szczegółowy program festiwalu podany zostanie pod koniec czerwca.
Pierwsza edycja Nagrody odbyła się w 2016 roku, wówczas kapituła wskazała dwoje laureatów: Macieja Hena za powieść „Solfatara” (W.A.B) oraz Weronikę Murek za zbiór opowiadań: „Uprawa roślin południowych metodą Miczurina” (Czarne).

Zobacz także: Nagroda Literacka im. Witolda Gombrowicza w Radomiu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie