MKTG SR - pasek na kartach artykułów

100 lat parafii w Balicach. Piękna msza święta, procesja i poczęstunek. Zobacz zdjęcia

Michał Kolera
Michał Kolera
100-lecie parafii w Balicach w gminie Gnojno. 7 maja 2023.
100-lecie parafii w Balicach w gminie Gnojno. 7 maja 2023. Łukasz Chodór
W niedzielę, 7 maja, parafia pod wezwaniem świętego Stanisława w Balicach w gminie Gnojno obchodziła 100-lecie istnienia. Na obchody przyjechał biskup, przedstawiciele samorządu, księża z okolicznych parafii. Mieszkańcy uczestniczyli w uroczystej procesji.

Uroczystości rozpoczął przewodniczący rady gminy Gnojno Stanisław Wcisło. Przedstawił historię kościoła. Potem była uroczysta msza święta. Biskup ordynariusz diecezji kieleckiej ksiądz Jan Piotrowski namaścił ołtarz w świątyni. Mieszkańcy przynieśli dary i kwiaty. Później wokół kościoła przeszła procesja, przemaszerowano również ulicami Balic.

Dalsza część obchodów odbyła się w remizie Ochotniczej Straży Pożarnej w Balicach. Tam na zaproszonych gości czekał poczęstunek przygotowany przez panie kucharki ze szkoły w Raczycach. Ksiądz proboszcz Stanisław Idziak otrzymał upominki.

Razem z mieszkańcami Balic świętowali wójt Gnojna Zbigniew Janik, burmistrz Chmielnika Paweł Wójcik, burmistrz Buska Waldemar Sikora, wicestarosta buski Stanisław Klimczak. Wśród zaproszonych gości byli przedstawiciele duchowieństwa - prócz biskupa Jana Piotrowskiego także księża z zaprzyjaźnionych parafii i siostry zakonne.

Kościół Parafialny pod wezwaniem świętego Stanisława w Balicach

- Kościół został wzniesiony w 1923 r. 19 marca tegoż roku parafię w Balicach erygował bp Augustyn Łosiński. Świątynia była dwukrotnie: w 1931 r. i 1933 r. trawiona przez pożary. W 1935 r. bp Łosiński konsekrował kościół. Świątynia powstała w wyniku przebudowy pałacu dworskiego, który wybudował hrabia Lubieniecki w XIX w. ówczesny właściciel Balic. Jak podaje ksiądz Jan Wiśniewski w „Historycznym opisie kościołów, miast, zabytków i pamiątek w Stopnickiem” wydanym w 1929 r., „jeden z Lubienieckich, spokrewniony z Sobieskimi, otrzymał za żoną w posagu obraz Koronowania NMP malowany na desce, kształt mający tryptyka”. Według tradycji obraz ten miał służyć do modlitwy podczas wyprawy wiedeńskiej. Prawdopodobnie dla tego wizerunku Maryi w klasycystycznym pałacu zbudowano kaplicę. Odbywały się w niej nabożeństwa, ponieważ we wsi nie było wówczas kościoła - czytamy na stronie diecezji kieleckiej.

od 7 lat
Wideo

Ukraina rozpocznie oficjalne rozmowy o przystąpieniu do UE

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie