reklama

13. emerytura będzie niższa niż zapowiadano? Zobacz, ile będzie wynosić [20.11.2019 r.]

Justyna Juszczyńska
Justyna Juszczyńska
Zaktualizowano 

Wideo

Zobacz galerię (1 zdjęcie)
13. emerytura po raz pierwszy została wypłacona w 2019 roku. Jak zapowiadali rządzący w kampanii będzie ona wypłacana co roku. Ile będzie wynosić i kiedy trafi na konta seniorów? Zobaczcie.

Jak podaje "Gazeta Wyborcza", dodatkowe świadczenie dla emerytów stanęło pod znakiem zapytania. A w zasadzie jego wysokość.

W maju tego roku po raz pierwszy emeryci otrzymali 1100 zł brutto, czyli 888 zł na rękę. To tyle, ile obecnie wynosi najniższe świadczenie dla osób z wypracowanym stażem. Nie było to jednak świadczenie, które miało trafiać na konta Polaków co roku. Przyznano je jednorazowo.

W kampanii wyborczej jednak PiS obiecał wprowadzić 13. emeryturę na stałe.

W maju 2019 r. ok. 9,72 miliona osób pobierających emerytury i renty otrzymało tzw. Emeryturę+. Świadczenie było przyznane wszystkim emerytom, nie trzeba było składać wniosków.

Na słynnej konwencji w Lublinie Jarosław Kaczyński zapewniał, że jeśli PiS wygra świadczenie będzie podwyższone o 100 zł, bo o tyle też wzrośnie emerytura minimalna.

W tej chwili świadczenie nie jest objęte w budżecie na przyszły rok. Projekt ma zostać przyjęty w 100 dni od powołania nowego rządu.

Czytaj także

Jak podaje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wysokość przyszłorocznej waloryzacji zostanie określona w przyszłym roku, na podstawie wskaźników makroekonomicznych, mając na względzie wysokość świadczeń emerytów i rencistów. Z prognozowanych wielkości makroekonomicznych na rok 2019 w zakresie inflacji i wzrostu wynagrodzeń wynika, że wskaźnik waloryzacji emerytur i rent od marca 2020 r. wyniesie nie mniej niż 103,24%. Taka też wielkość została zapisana w projekcie ustawy budżetowej na rok 2020. Ostateczna wielkość wskaźnika waloryzacji będzie znana w lutym 2020 r., kiedy GUS poda stosowne wskaźniki makroekonomiczne za 2019 rok.

Jak pisze "Wyborcza", to oznacza że najniższa emerytura nie wzrośnie o 100 zł, ale o ok. 36 zł. Świadczenie wyniesie zatem nie obiecane 1200, lecz 1136 zł brutto.

W tej chwili ustawa o emeryturach i rentach zakłada waloryzację procentową. Zależy ona od wzrostu cen (czyli inflacji) i wzrostu płac. Przy projektowaniu budżetu brane są pod uwagę prognozy – ostateczne dane o inflacji w 2019 r. i wzroście płac znane będą dopiero na początku 2020 r.

Z informacji Fakt wynika, że wypłata ruszyłaby w kwietniu i trafiłaby do seniorów wraz z kwietniową rentą lub emeryturą.

Materiał oryginalny: 13. emerytura będzie niższa niż zapowiadano? Zobacz, ile będzie wynosić [20.11.2019 r.] - Gazeta Pomorska

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 214

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

K
Klaud
19 listopada, 16:45, Gość:

Gazeta Wyborcza i prawda. To nie może do siebie pasować. Jak zwykle łżą jak pies.

A Mateuszek nie łże jak dzika świnia.

J
Jana
13 listopada, 17:44, Kk:

Głosowałam na PIS i to było ostatni raz są tacy sami jak opozycja - to była ostatnia wasza kadencja. Widzę że wasze pozytywne wizje są do d..y.

14 listopada, 13:23, Gość:

Dałeś się wydymac cztery lata temu i.... pomimo tego znów glosowales na oszustów . Jajecznica zamiast mozgu...

18 listopada, 20:57, Gość:

zagłosuj na PO to podniosą ci wiek emerytalny i obniżą to co masz, co za ciemnota peowska

Po co sie odzywasz pizdziarski typku.

J
Ja emeryt
20 listopada, 6:43, Gość:

13 emerytura powinna wynosic tyle ile co miesiac dostaje a nie ochlapy to nie 13 amerytura

Nie podoba Ci się nazewnictwo w przenośni to oddaj kase

G
Gość

13 emerytura powinna wynosic tyle ile co miesiac dostaje a nie ochlapy to nie 13 amerytura

G
Gość

Gazeta Wyborcza i prawda. To nie może do siebie pasować. Jak zwykle łżą jak pies.

G
Gość
13 listopada, 17:44, Kk:

Głosowałam na PIS i to było ostatni raz są tacy sami jak opozycja - to była ostatnia wasza kadencja. Widzę że wasze pozytywne wizje są do d..y.

14 listopada, 13:23, Gość:

Dałeś się wydymac cztery lata temu i.... pomimo tego znów glosowales na oszustów . Jajecznica zamiast mozgu...

zagłosuj na PO to podniosą ci wiek emerytalny i obniżą to co masz, co za ciemnota peowska

G
Gość

To nie powinno nazywać się 13 emerytura,ale jednorazowe wsparcie, bo jeżeli by to była emerytura, powinna wpływać na konta emerytów każdego miesiąca ,taka jest prawda,ale tego nikt nie prostuje, a pisdz...m pasuje,EMERYCI ŻĄDAJA EMERYTURY BEZ PODATKU, już dość sie napłacili

G
Gość

Wyborcza zawsze sieje ferment

r
renc
14 listopada, 05:35, Ja:

Precz z dodatkami.!

Emerytura bez podatku.!

Nieroby do roboty.!

Jestem za.

G
Gość
11 listopada, 10:35, Gość:

Kawaler/panna nie ma żadnych dodatków żadnego 500 300 plus a tym starym dziadom waloryzacji co chwilę 13 stki, dozyja setki 2 emerytura za nic a młodzi muszą je. AC na nich

11 listopada, 10:51, realista:

Najpierw sobie zapracuje na tą emeryturę, seniorzy to robili przez wiele lat, im się to należy bo to są ich pieniądze które włożyli do systemu ZUS, i nie flustruj się smarku, tylko do roboty.

11 listopada, 13:15, Gość:

Oni pracowali za grosze a teraz chcą całe życie w tysiącach i podwyżki powinni utylizowac takich z wiekiem 65 lat

11 listopada, 13:32, Ja emeryt:

To my swoją pracą budowaliśmy ten kraj i demokrację jakakolwiek ona jest teraz dla wszystkich nawet dla takich gnid jakTy bo gnidy też mają prawo życia.

Ale taką gnidę jak Ty to sam chętnie utylizuję nawet przed ukończeniem 65 lat

11 listopada, 16:08, Gość:

Zdechniesz dziadu a ZUS się będzie cieszyć że nie będzie musiał żywic darmozjada

11 listopada, 16:14, Gość:

Pracuje bucu żeby Ci ZUS wypłacal ta marna emeryturę bo pracowałeś parę lat a teraz stary cepie masz emeryturę do końca życia to co niby wpłaciłem na te składki to ci już dawno wypłacił a teraz bierzesz kasę co młodym ściągają.

11 listopada, 19:03, Gość:

Przestań obrażać ludzi młokosie gów....wiesz jak sie tyrało na zmiany szkoła dzieci po 14 godz równiez soboty do pracy wstawalam o 4 drabinastym wozem ojciec wiózł mnie 4 km do autobusu by zdażyc na 6 nie mielismy nic by dostac mieszkanie pracowaliśmy z mężem na budowie po godzinach .Przepracowałam uczciwie 40 lat bez zwolnień zabierano mi pieniadze na ZUS moj zmarły maż przepracował 38 lat gdy zmarł dostałam tylko 4 tys niech odda mi państwo ponad 450 tys zgromadzonych składek zmarłego sama wyksztalciłam dzieci bez 500 pracujac i stojac w gigantycznych kolejkach po wszystko .Ty młokos...masz wszystko w sklepach podane na tacy tylko bozia rozumu ci poskapiła a rodzice nie wpoili elementarnych zasad dobrego wychowania.9

12 listopada, 00:29, Gość:

A ty sama przestań innych obrażać paniusiu. Tyle pracowała a tępa, wyszczekana tylko. Wiesz gdzie są twoje pieniążki z ZUS? Poszły na emerytury twoich rodziców. To nie wiesz w jaki sposób działa ZUS? Nie wiesz ze składek się nie dziedziczy tylko idą na tych którzy żyją dłużej niż przewidzial ZUS? To ja jestem ze wsi i wiem lepiej. Wyksztalcilas dzieci... W Polsce edukacja jest darmowa:) popracowała trochę za komuny i myślisz że się wszystko należy. I żeby nie bylo, mieszkam na wsi, dzisiaj mamy 11 listopada, dokładnie to 12. Wstalem o 5. Godzinę temu skończyłem pracę mimo że święto. Tak się dzisiaj pracuje. Mój ojciec tak przeoracowal 50 lat i dostał niecały tysiąc na rękę a nie jak wy, miastowi po 2 albo i więcej

12 listopada, 10:34, Gość:

Czego obrażasz. Też pochodzę ze wsi.Moi rodzice to byli chlopo- robotnicy.Rano , jeszcze przed wschodem praca w gospodarstwie, potem praca na etacie w mieście. Faktem jest, że my - dzieci , też mieliśmy przechlapane, bo nikt nas nie oszczędzał.Za to mieliśmy własne jajka, mięso mleko, warzywa i owoce.Mimo wszystko na wsi żyje się lepiej, szczególnie teraz gdy są dotacje. Nie zapominaj, że składki na KRUS też są bardzo niskie, są dotacje na modernizację i możesz mieć własne produkty.

12 listopada, 13:41, Gość:

A ja ci życzę żebyś tyrał 40-lat a miesiąc przed emeryturą się zawinął z tego świata.

13 listopada, 08:31, Gość:

I tak właśnie dzieli się naród. Duskusja powyżej jest najlepszym przykładem jak pis podzielił społeczeństwo. Wszak skłóconym narodem lepiej się rządzi.

14 listopada, 1:46, Gość:

Ty zapracowany rolnik znaczy zajmujesz się hodowlą, bo jeżeli samą uprawą, to nie przeginaj twój ojciec napewno ciężko przepracowal ale nie porównuj jego do swojej pracy, i pamiętaj 90 %emerytury rolników płaci państwo, znaczy podatnicy, więc nie narzekaj że ma 1 tys zł

Ooo Ludzie !! Opanujcie się!!! Nie wygrażajcie sobie na wzajem bo każemu, ciężko pracującemu należy się godna emerytura, do tego PIS doprowadził

G
Gregor

Za co ta 13 emerytura, za co 13 dla oświaty, za co urzędnikom skoro budżet jest na minusie. Trzynastka były płacone z zysku a nie ze straty. Te pieniądze się tym grupom zawodowym nie należą.

G
Gość

Der echo cytuje der przebiórczą,bardzo interesujące.A tym idiotom co im krzywda, niech zrezygnują z 13-tki i 14 -stki i niech idą do der echa po zasiłek.

A
Antek

Jednak polityka to rozbybrane gnojowisko obsiadłe muchami gnojnymi i innym robactwem żrącym ile się da

J
J75

obudziliśmy rękoma w nocniku i tyle zpowiedzi

G
Gość
13 listopada, 17:44, Kk:

Głosowałam na PIS i to było ostatni raz są tacy sami jak opozycja - to była ostatnia wasza kadencja. Widzę że wasze pozytywne wizje są do d..y.

Dałeś się wydymac cztery lata temu i.... pomimo tego znów glosowales na oszustów . Jajecznica zamiast mozgu...

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3