Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

158. rocznica Bitwy pod Małogoszczem. Piękne uroczystości pamięci poległych powstańców. Był apel i msza święta (ZDJĘCIA, WIDEO)

Aleksandra Boruch
Aleksandra Boruch
158. rocznica Bitwy pod Małogoszczem. Piękne uroczystości pamięci poległych powstańców.
158. rocznica Bitwy pod Małogoszczem. Piękne uroczystości pamięci poległych powstańców. Aleksandra Boruch
W niedzielę, 21 lutego odbyła się uroczystość związana ze 158. rocznicą Bitwy pod Małogoszczem - jedną z najkrwawszych bitew postania styczniowego. Wydarzenie rozpoczęło się od wciągnięcia na maszt flagi państwowej oraz odśpiewaniem hymnu na małogoskim rynku. Następnie delegacje i oddziały przeszły do kościoła parafialnego na uroczystą mszę świętą. Uroczystości zakończyły się apelem poległych na cmentarzu.

Tuż przed południem na Placu Tadeusza Kościuszki w Małogoszczu rozpoczęły się, skromniejsze niż każdego roku, obchody 158. rocznicy Bitwy pod Małogoszczem.

Zebrani na małogoskim rynku przedstawiciele władz, grupa rekonstrukcyjna, Szkolna Grupa Przysposobienia Obronnego „Orlęta Poland Commando Lok Survival – Military”, a także młodzież i mieszkańcy odsłuchali hymnu państwowego, zaraz potem głos zabrał burmistrz Małogoszcza Mariusz Piotrowski. W kilku słowach zwrócił się do zebranych:

- Szanowni państwo, pamięć o powstaniu styczniowym jest wciąż żywa. My w Małogoszczu mamy wiele pamiątek tych wydarzeń. To nazwy ulic: ulica Henryki Pustowójtówny, ulica kapitana Stanisława Jaszowskiego, generała Mariana Langiewicza. To mogiły powstańcze na małogoskim cmentarzu, zarówno z bitwy lutowej - z 24 lutego, jak i z bitwy wrześniowej - z 16 września. To również imiona szkół: Szkoła Podstawowa imienia 24 lutego 1863 roku i Liceum Ogólnokształcące imienia Bohaterów Powstania Styczniowego w Małogoszczu. Ten rok jest rokiem jubileuszowym. Szkoła Podstawowa obchodzi 75-lecie nadania imienia, a liceum 30-lecie powstania. Szanowni państwo powstanie styczniowe utorowało drogę do niepodległości. Cześć i chwała bohaterom! Gloria victis - Chwała zwyciężonym - zaznaczył włodarz gminy.

O tym, jak ważna w drodze do niepodległej Polski była bitwa pod Małogoszczem, w swoich przemówieniach przypomnieli także
wicemarszałek województwa świętokrzyskiego Marek Bogusławski oraz starosta jędrzejowski Paweł Faryna.

Po apelu na małogoskim rynku, odbyła się msza święta w kościele parafialnym w intencji poległych powstańców i bohaterów.

Po mszy świętej, wiązanki kwiatów oraz znicze złożono na mogiłach powstańczych, które znajdują się na cmentarzu parafialnym w Małogoszczu. Podczas apelu poległych, Małogoski Oddział Powstańczy 1863 roku oddał salwę honorową.

O godzinie 14, na stronie Miasta i Gminy w Małogoszczu oraz Domu Kultury w Małogoszczu, mieszkańcy mogli zobaczyć Apel poległych w wykonaniu Małogoskiego Oddziału Powstańczego, online:

Jeszcze o godzinie 18 odbędzie się premiera filmu pod tytułem: "Rodzinne wędrówki szlakiem powstańczym-małogoskie 1863/64" - on-line.

od 12 lat
Wideo

Gazeta Lubuska. Winiarze liczą straty po przymrozkach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie