MKTG SR - pasek na kartach artykułów

20. Marsz Szlakiem Puławiaków Powstańców Styczniowych Dwikozy - Słupcza - Sandomierz. Przeszło ponad 250 piechurów. Zobacz zdjęcia

Klaudia Tajs
Klaudia Tajs
20. Marsz Szlakiem Puławiaków Powstańców Styczniowych Dwikozy - Słupcza - Sandomierz.
20. Marsz Szlakiem Puławiaków Powstańców Styczniowych Dwikozy - Słupcza - Sandomierz. Alicja Wiśniowska, Szkoła Podstawowa w Dwikozach
Ponad 250 osób wzięło udział w 20. Marszu Szlakiem Puławiaków Powstańców Styczniowych 1863 roku na trasie Słupcza-Dwikozy-Sandomierz. Uczestnicy marszu wyruszyli ze Słupczy. Na trasie maszerujący zapalali znicze w miejscach pamięci, a wieczorem dotarli do Sandomierza.

20. Marsz Szlakiem Puławiaków Powstańców Styczniowych

Wydarzenie upamiętnia bitwę pod Słupczą z dnia 8 lutego 1863 roku. Zginęło wówczas 28 powstańców, głównie studentów Instytutu Politechnicznego w Puławach. Pomysłodawcą marszu był nieżyjący już brygadier Adam Bidas z Jednostki Strzeleckiej 2018 im. 2 Pułku Piechoty Legionów AK w Sandomierzu.

Tomasz Jamróz-Piłsudski, komendant Marszu Szlakiem Puławiaków, zastępca komendanta Jednostki Strzeleckiej 2018 w Sandomierzu, powiedział, że marsz odbywa się śladami powstańców styczniowych działających na terenie Sandomierszczyzny. - Pragniemy przypomnieć tych, którzy potrafili przeciwstawić się zaborcy i walczyli o wolną Polskę – wyjaśnił. - Chodzi o upamiętnienie tych, którzy nie bali się i podnieśli rękę na cara. Jednocześnie to przypomnienie o najważniejszym haśle, które każdy Polak powinien mieć w sercu. To Bóg, Honor, Ojczyzna.

Piechurzy, samorządowcy, młodzież szkolna z gminy Dwikozy i Sandomierza, liczna grupa terytorialsów oraz dorośli mieszkańcy gminy Dwikozy, przeszli trasą naznaczoną miejscami zrywów patriotycznych, ze Słupczy w gminie Dwikozy do Sandomierza. Liczną grupę stanowiła społeczność Szkoły Podstawowej im. Powstańców Styczniowych w Dwikozach. Najmłodszy piechur Wojtuś w maju skończy roczek.

Piechurzy wyszli sprzed Szkoły Podstawowej w Słupczy. Przed wymarszem do uczestników zwrócił się Marek Łukaszek, wójt gminy Dwikozy, który przypomniał najważniejsze wydarzenia historyczne, jakie wydarzyły się na wyznaczonej trasie i życzył wszystkim bezpiecznej drogi.

Maszerujący odwiedzili wszystkie miejsca, gdzie walczyli i pochowani zostali bohaterowie z 1863 roku: w Słupczy, na cmentarzu w Górach Wysokich, gdzie pochowano 28 powstańców, oraz w Dwikozach, gdzie we wspólnej mogile spoczywa 36 powstańców.

Na trasie marszu zapalano znicze i odmawiano modlitwę. Piechurzy do pokonania mieli ponad 20 kilometrów.

Tomasz Huk, przewodniczący Rady Powiatu Sandomierskiego, powiedział, że Marsz Szlakiem Puławiaków-Powstańców Styczniowych ma za zadanie przypomnieć naszą lokalną historię. - Te zdarzenia są bliskie tym bardziej, że odbywają się tutaj, na terenie naszej gminy - powiedział Tomasz Huk. - Cieszymy się, że możemy odwiedzać mogiły naszych bohaterów. Czasami zadajemy sobie pytanie, jak my byśmy się zachowali, gdybyśmy się znaleźli w podobnej sytuacji. Ta ofiara nie poszła na marne.

Marsz zakończył się przed Bramą Opatowską w Sandomierzu.

Marsz zorganizowała Jednostka Strzelecka 2018, wójt gminy Dwikozy oraz Rada Gminy w Dwikozach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie