Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

160 lat Czachowa. Była jubileuszowa msza święta i festyn rodzinny. Zobacz zdjęcia

Sandra Krakowiak
Sandra Krakowiak
Czachów świętował 160 lat istnienia.
Czachów świętował 160 lat istnienia. Urząd Miasta i Gminy Ożarów
W Czachowie, w gminie Ożarów zorganizowano festyn rodzinny z okazji 160-lecia wsi. W intencji mieszkańców odprawiona została msza święta, a po niej odbyła się zabawa.

Jubileusz 160 lat Czachowa

Festyn rodzinny z okazji 160-lecia zorganizowali mieszkańcy Czachowa. Mszę świętą polową odprawił proboszcz Jan Ziętarski.
Radna miejska i sołtys Czachowa, Beata Kwiecińska mówiła, że wieś to miejsce ciche a życie płynie tu spokojnie.

- Wśród pól i lasów, gdzie wiatr od 160 lat gra w zbożach, wiele rodzinnych tradycji się skrywa. Dziś mowa o Czachowie. Życie tu płynie spokojnie i cicho. A tradycja tkwi w sercach mieszkańców

– mówiła radna Beata Kwiecińska podczas uroczystości.

Pani sołtys przypomniała, że Czachów świętuje umowną rocznicę powstania. Swoją nazwę wieś zawdzięcza Dionizemu Czachowskiemu, słynnemu dowódcy z czasów powstania styczniowego, który stacjonował w okolicy.

Czachów, wioska położona pomiędzy Ożarowem, a Tarłowem, w której więzi społeczne są fundamentem do budowania pięknych inicjatyw. To właśnie dzięki dobrze działającej wspólnocie mieszkańców powstała szkoła, wodociąg i gazociąg. Jak podkreśla sołtys wsi Beata Kwiecińska dzięki powstawaniu kolejnych komitetów udało się wybudować wiele ważnych inwestycji oraz zelektryfikować wieś, założyć telefony. Od 2010 roku we wsi jest kanalizacja, bezpiecznie można iść chodnikiem do Ożarowa. W 2018 roku uroczyście otwarto świetlicę wiejską, plac zabaw, siłownię zewnętrzną. Czachów z roku na rok zmienia się nie do poznania.
- Wieś jest pełna dumy. Każdy mieszkaniec zapisuje karty historii miejscowości. Wspólnota jest tutaj silna i mocna. Ważne są więzi, zgoda i wzajemna troska. Piękne jest sołectwo. Otaczający las, góry piaskowe i pola pełne są piękna i tajemniczego uroku. Ciężka praca i jedność mieszkańców sprawiły, że Czachów zawsze potrafił się pojednać i osiągnąć sukces – dodaje sołtyska.

Zastępca burmistrza Paweł Rędziak wyraził zadowolenie, że mieszkańcy są zgodni w swoich działaniach, połączeni wspólną więzią.
- Jeśli dalej uda nam się wspólnie funkcjonować, to będziemy realizować kolejne niezbędne potrzeby. Zawsze dobrze czuję się w Czachowie. Pamiętam, jak wspólnie świętowaliśmy 150. rocznicę powstania Czachowa. Czas szybko idzie do przodu – mówił Paweł Rędziak.

Podczas pikniku wystąpiły także seniorki, które wykonywały znane przeboje, między innymi: Używaj dziewczyno, Lipka.

Był także wielki urodzinowy tort. Zabawa w Czachowie trwała do późnych godzin nocnych trwała wspólna zabawa. 

Na piknik nie dotarł prawnuk założyciela wioski, Jan Chryzostom Czachowski, którego radna i sołtys Beata Kwiecińska poznała podczas uroczystości zorganizowanej przez Nadleśnictwo Ostrowiec Świętokrzyski na polanie w Jeziórku, gmina Bodzechów, gdzie rozegrała się bitwa podczas powstania styczniowego. Prawnuk mieszka w Dobieszynie niedaleko Radomia.

Zobacz zdjęcia z zabawy

Trochę historii

Czachów ożarowski położony na Wyżynie Iłżeckiej na terenach polodowcowych, pokrytych piaskami eolicznymi i niewielkimi wydmami powstał w XIX wieku. Zamieszkiwało tu około 150 osób w 23 drewnianych domach, a w sto lat później około 240. Miejscowość tę zamieszkiwali koloniści z różnych stron powiatu opatowskiego.

Czachów wyróżniał się aktywnością społeczną. Z latami wieś dorobiła się infrastruktury technicznej. w 20-leciu międzywojennym była tu szkoła, a nawet mała biblioteka, działały też organizacje społeczne. w czasie okupacji niemieckiej czachowianie brali udział w ruchu oporu - przynależeli do różnych ugrupowań. Lesistość okolicy sprzyjała częstej tu obecności partyzantów. W II-ej połowie 1944 roku Czachów stał się zapleczem frontowym dla niemieckich oddziałów. Tu urządzano kuchnie polowe, tu zwożono rannych i zabitych nad Wisłą żołnierzy. Później grzebano zabitych na cmentarzu polowym w sąsiednich Karsach.

Powojenny czas mieszkańcy Czachowa wykorzystali na budowanie coraz lepszej infrastruktury miasteczka. Zasoby dobrego piachu pozwoliły na szybszą budowę szkoły, linii energetycznej, drogi, gazociągu. Na dawnym wyrobisku piasku powstało boisko sportowe. Obecnie Czachów położony blisko Ożarowa, staje się atrakcyjnym miejscem osadniczym - choć ubywa typowych rolników. Powstają tu jednak pozarolnicze podmioty gospodarcze - firmy usługowe. Dawny budynek szkoły przekształcił się w siedzibę Domu Opieki Społecznej, a otoczona lasami wioska, połączona z siedzibą gminy wygodną szosą, okazuje się przyjazną dla jej mieszkańców miejscowością.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie