MKTG SR - pasek na kartach artykułów

160. rocznica wybuchu powstania styczniowego. W Nowej Słupi odbył się 15. Rajd Szlakiem Powstańców 1863 roku

OPRAC.:
Aleksandra Boruch
Aleksandra Boruch
15. Rajd Szlakiem Powstańców 1863 w gminie Nowa Słupia.
15. Rajd Szlakiem Powstańców 1863 w gminie Nowa Słupia. Miasto i Gmina Nowa Słupia
Już po raz piętnasty w gminie Nowa Słupia odbył się Rajd Szlakiem Powstańców 1863. Rajd stanowi stały element szkolnych obchodów rocznicowych. Szkoła Podstawowa imienia Bohaterów Powstania Styczniowego w Nowej Słupi Nasza była jednym z jego inicjatorów wraz ze Stowarzyszeniem Ziemia Świętokrzyska. Organizację rajdu wspiera Miasto i Gmina Nowa Słupia, Świętokrzyski Park Narodowy oraz Starostwo Powiatowe.

Społeczność uczniowska czci swoich patronów szkoły. W gminie Nowa Słupia przeszedł 15. Rajd Szlakiem Powstańców 1863

Już po raz 15. w gminie Nowa Słupia odbył się Rajd Szlakiem Powstańców 1863. Uczniowie Szkoły Podstawowej w Nowej Słupi szlakami powstańczymi powędrowali wspólnie z uczniami z Zespołu Szkół w Rudkach, Publicznej Szkoły Podstawowej w Jeziorku, Publicznej Szkoły Podstawowej numer 12 w Kielcach, Technikum numer 6 w Nowej Słupi, Niepublicznej Szkoły Branżowej ZDZ w Kielcach, Liceum imienia Cypriana Kamila Norwida w Kielcach oraz słuchaczami Uniwersytetu III Wieku.

W tym roku, uczestnicy mieli do wyboru dwie trasy: pieszą i pieszo – autokarową. W pierwszej grupie opiekunami byli pani Izabela Gawlik oraz pan Adam Dwojewski. Trasa wiodła traktem "Drogi Królewskiej" na Święty Krzyż, gdzie w zimowej scenerii Puszczy Świętokrzyskiej uczestnicy zatrzymywali się w miejscach szczególnie istotnych dla 160. rocznicy wybuchu powstania styczniowego. Były to miejsca zgrupowań i bitew powstańczych. Dzięki przewodnikowi, prezesowi Lokalnej Organizacji Turystycznej panu Piotrowi Sepioło, uczestnikom zostały przybliżone wydarzenia, które pozwoliły poznać bohaterstwo powstańców biorących udział w bitwach.

Uczestnicząc w rajdzie każdy mógł uczcić pamięć i oddać hołd wszystkim poległym powstańcom. W trasie uczniom towarzyszyli: przewodniczący Rady Miejskiej Rafał Piasecki, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Bartosz Dutkiewicz, radni Miasta i Gminy Nowa Słupia: Ewa Pastuszyńska oraz Robert Klefas.

Druga grupa - z przewodnikiem Jackiem Skrzypczakiem i nauczycielami: Agnieszką Pawlik-Osuch i Robertem Domańskim - zwiedzała jedną z najstarszych świątyni w Polsce, kościół pod wezwaniem Świętego Idziego w Tarczku, zaś na miejscowym cmentarzu oddała hołd weteranowi powstania styczniowego Pawłowi Kozieła, zmarłemu w 1931 roku. Następnie udała się na krótki, lecz intensywny spacer na Górę Sieradowicką, skąd mogła podziwiać piękny i rozległy widok na Pasmo Łysogór. Odwiedziła również miejsca upamiętniające walki o naszą wolność. Kolejnym punktem historycznej wyprawy był Bodzentyn jako jedno z miejsc, gdzie w nocy z 22 na 23 stycznia 1863 roku rozpoczęło się powstanie styczniowe.

Po powrocie do szkoły na wszystkich uczestników rajdu czekała gorąca, tradycyjna zalewajka przygotowana przez panie kucharki oraz słodki poczęstunek zapewniony przez rodziców uczniów. Po krótkim odpoczynku przyszedł czas na podsumowanie tegorocznego rajdu, na które przybyli: burmistrz Miasta i Gminy Nowa Słupia Andrzej Gąsior, radni uczestniczący w rajdzie, prezes Stowarzyszenia Ziemia Świętokrzyska Ryszard Garus, prezes Towarzystwa Przyjaciół Nowej Słupi Anna Zyzman, dyrektor Muzeum Starożytnego Hutnictwa Świętokrzyskiego w Nowej Słupi Włodzimierz Szczałuba, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Turystyki w Rudkach Katarzyna Cedro oraz emerytowana nauczycielka szkoły, jedna z inicjatorek rajdu, Krystyna Kurkowska.

O chwilę refleksji i zadumy nad tragicznym losem powstańców zadbali uczniowie z klasy VIIIb oraz klasy V prezentując patriotyczny program "Gloria victis" przygotowany pod kierunkiem pani Justyny Gąsior, pani Renaty Jadwidzic oraz pana Jacka Góry. Natomiast pan Włodzimierz Szczałuba wygłosił prelekcję dotyczącą profesora Kazimierza Bielenina, podkreślając rangę tego naukowca dla turystyki Nowej Słupi, przedstawiając również ciekawostki i anegdoty z jego życia. Do uczestników rajdu zwrócił się także burmistrz Miasta i Gminy Nowa Słupia Andrzej Gąsior.

Rajd Szlakiem Powstańców 1863 ma nie tylko walor turystyczny, ale też edukacyjny. Uczniowie zdobywając wiadomości na szlakach, wykorzystują je później w organizowanych konkursach. Przedstawiciele wszystkich szkół uczestniczą w dwóch konkursach. Konkurs plastyczny w tym roku prowadziły pani Izabela Pańtak i pani Izabela Gawlik. Uczniowie mieli za zadanie przygotować plakat upamiętniający 160. rocznicę wybuchu powstania styczniowego. Komisja konkursowa oceniła, iż najlepszą pracą był plakat uczniów z Zespołu Szkół w Rudkach (Julia Klefas i Piotr Pustuła), drugie miejsce zdobyli uczniowie Szkoły Podstawowej w Nowej Słupi (Dominika Świetlik, Maja Bzymek, Zuzanna Ulińska, Kajetan Pawlik), trzecie miejsce zajęły uczennice ZDZ w Kielcach (Wiktoria Błaszkiewicz, Karolina Kwas). Wyniki konkursu z wiedzy historycznej przeprowadzonego przez pana Jacka Skrzypczaka przedstawiają się następująco: pierwsze miejsce osiągnął Krystian Mroczkowski, uczeń Szkoły Podstawowej w Nowej Słupi, drugie miejsce zajęła Julia Bafia z III Liceum Ogólnokształcącego w Kielcach, zaś trzecie miejsce Kacper Boroń z Zespołu Szkół w Rudkach. Wręczono pamiątkowe dyplomy oraz książki.

Zobaczcie zdjęcia z rajdu i uroczystości w szkole.

(źr. MiG Nowa Słupia)

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie