MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wielkie obchody Dnia Patrona będą w Szkole Podstawowej imienia Bohaterów Monte Cassino w Rembieszycach. Zobaczcie zdjęcia

Marek Piórecki
Marek Piórecki
Gra terenowa "Czerwone maki na Monte Cassino" stanowiła część przygotowań do Dnia Patrona szkoły w Rembieszycach. Zakończyła się wspólnym pieczeniem kiełbasek przy ognisku. Więcej na następnych zdjęciach >>>
Gra terenowa "Czerwone maki na Monte Cassino" stanowiła część przygotowań do Dnia Patrona szkoły w Rembieszycach. Zakończyła się wspólnym pieczeniem kiełbasek przy ognisku. Więcej na następnych zdjęciach >>>SP Rembieszyce
Niezwykłe obchody Dnia Patrona organizuje Szkoła Podstawowa imienia Bohaterów Monte Cassino w Rembieszycach w gminie Małogoszcz. W tym roku przypada 80. rocznica Bitwy o Monte Cassino. Szkolna społeczność od dłuższego czasu mocno przygotowuje się do tego wydarzenia.

Uroczystości odbędą się w piątek, 17 maja. Początek o godzinie 10. Będzie akademia szkolna z okazji 80. rocznicy Bitwy o Monte Cassino - montaż słowno-muzyczny zatytułowany "Są bitwy, na które nie pada pył zapomnienia". Przewidziane są również okolicznościowe przemówienia oraz zapalenie zniczy i złożenie kwiatów na grobie Franciszka Suchanowskiego, uczestnika walk o Monte Cassino. Wydarzenie będzie odbywał się pod auspicjami Anny Marii Anders, córki generała Władysława Andersa.

W tym roku przypada 80. rocznica Bitwy o Monte Cassino. To historyczne wydarzenie stanowi nie tylko istotny epizod w historii II wojny światowej, lecz także wyznacznik niezłomnej postawy polskich żołnierzy w obronie wolności i suwerenności.

- Fakt, że nasz szkoła nosi imię Bohaterów Monte Cassino i jednym z żołnierzy II Korpusu był mieszkaniec pobliskiej wsi Karsznice pan Franciszek Suchanowski napawa nas dumą. Męstwo żołnierza polskiego, jego przywiązanie do kraju na trwałe wpisały się w działania wychowawcze naszej szkoły - podkreśla Olga Muszyńska, dyrektor szkoły w Rembieszycach.

W hołdzie tym, którzy poświęcili swoje życie w obronie wolności w piątek, 17 maja 2024 roku, w szkole w Rembieszycach odbędą się uroczyste obchody Dnia Patrona. Obchody zostały poprzedzone wieloma przygotowaniami. Uczniowie brali udział w licznych działaniach edukacyjnych, projektach, konkursach, warsztatach historycznych, grach terenowych. Wykonywali prace plastyczne związane z bitwą, zrobili też makietę 3D "Bitwa o Monte Cassino". Powstał również wyjątkowy mural. Wszystko okazujemy w galerii.

Zobaczcie zdjęcia z przygotowań do Święta Patrona w Rembieszycach

Szkoła Podstawowa w Rembieszycach szczyci się wieloletnią tradycją. Powstała pod koniec XIX wieku. Doniosłym momentem były obchody 70. rocznicy Bitwy o Monte Cassino i 100. rocznica urodzin Franciszka Suchanowskiego, mieszkańca wsi Karsznice, uczestnika walk o Monte Cassino. W 2016 roku szkoła świętowała swoje 150-lecie. Jubileusz ten postanowiła uhonorować uroczystością nadania szkole imienia "Bohaterów Monte Cassino" i przekazania sztandaru.

Jednym z elementów przygotowań do Dnia Patrona były gry terenowe, w których brali udział uczniowie. We wtorek, 14 maja, uczestniczyli w grze "Czerwone maki na Monte Cassino". - Każda klasa miała pokonać tor składający się z sześciu różnych stacji. Żołnierze na Monte Cassino zdolni byli do największych poświeceń. Musieli wspinać się po stromym wzgórzu, znosić rannych towarzyszy broni, przenosić ciężką amunicję oraz kanistry z wodą. Takie zadania również czekały na naszych uczniów, którzy wykazali się kreatywnością oraz wytrzymałością - mówią nauczyciele wychowana fizycznego Szkoły Podstawowej w Rembieszycach, którzy przygotowali grę terenową.

Dzięki współpracy ze Szkolną Grupa Przysposobienia Obronnego Orlęta Poland Commando LOK Survival-Military Małogoszcz, prowadzoną przez Jacka Szymańskiego, uczniowie zostali zapoznani z rodzajami broni oraz zachowaniami w sytuacjach trudnych.
Zakończeniem gry było wspólne pieczenie kiełbasek przy ognisku.

Przypomnijmy, Dzień Patrona rozpoczyna się w piątek, 17 maja. o godzinie 10 w Szkole Podstawowej w Rembieszycach.

Zobaczcie zdjęcia z przygotowań do Święta Patrona w Rembieszycach

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Studio Euro odc.4 - PO AUSTRII

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie