MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Włoszczowa uczciła rocznicę zbrodni katyńskiej i katastrofy smoleńskiej. Piękne uroczystości. Zobaczcie zdjęcia i wideo

Marek Piórecki
Marek Piórecki
Włoszczowskie uroczystości 84. rocznicy Zbrodni Katyńskiej i 14. rocznicy katastrofy smoleńskiej. Więcej na następnych zdjęciach >>>
Włoszczowskie uroczystości 84. rocznicy Zbrodni Katyńskiej i 14. rocznicy katastrofy smoleńskiej. Więcej na następnych zdjęciach >>>UG Włoszczowa
Patriotyczną część obchodów rozpoczęła w środę, 10 kwietnia, Msza Święta w intencji pomordowanych na Wschodzie i ofiary katastrofy smoleńskiej, której w kaplicy błogosławionego Józefa Pawłowskiego we Włoszczowie przewodniczył proboszcz tej parafii, ksiądz kanonik Leszek Dziwosz. Zobaczcie zdjęcia i wideo z uroczystości.

Kapłan przypomniał dramat katyński i smoleński. W 1940 roku na nieludzkiej ziemi bezlitośnie mordowano najlepszych polskich synów: generałów, oficerów, policję, inteligencję polską. A po 70 latach od tych wydarzeń nastąpiła kolejna hekatomba: unicestwienie całej delegacji z głową państwa na czele. Zaznaczył, że tragedia smoleńska wydobyła zbrodnię w Katyniu i przypomniała o niej światu.

Podkreślił, że pamięci Polaków zamordowanych w Katyniu i tragedia 96 ofiar katastrofy samolotu prezydenckiego w Smoleńsku, połączyły Polaków. - A czy potrafimy być solidarni tylko nad zimnymi grobami? - pytał o narodową zgodę, współpracę ponad podziałami i wspólną służbę dla Ojczyzny.

Odwołał się do twórczości Paulo Coelho, który pisał, że "umiera się nie dlatego, by przestać żyć, lecz po to, by żyć inaczej. Kiedy świat zacieśnia się do rozmiaru pułapki, śmierć zdaje się być jedynym ratunkiem, ostatnią kartą, na którą stawia się własne życie." Ksiądz kanonik cytował Paulo Coelho: "Każdy koniec daje szansę na nowy początek".

Po wspólnej modlitwie uczestnicy przeszli ulicami miasta na cmentarz parafialny. Pochód (w tym 10 pocztów sztandarowych) prowadziła włoszczowska Młodzieżowa Orkiestra Dęta pod batutą Michała Dudkiewicza.

Zobaczcie zdjęcia z uroczystości we Włoszczowie

Na nekropoli wszyscy zgromadzili się tradycyjnie przy symbolicznej mogile katyńskiej. Orkiestra odegrała hymn państwowy. Modlitwę poprowadził ksiądz prałat Zygmunt Pawlik, dziekan włoszczowski. Delegacje złożyły wiązanki kwiatów i zapaliły znicze. Uroczystość zakończyła „Rota”.

W wydarzeniu udział wzięły władze samorządowe powiatu i gminy Włoszczowa, przedstawiciele szkół, jednostek organizacyjnych gminy i służb mundurowych oraz mieszkańcy. Dowódcą uroczystości był druh Zbigniew Kozieł.

- Według badań historycznych, wśród ofiar Zbrodni Katyńskiej znalazło się ponad 2300 osób związanych z przedwojennym województwem kieleckim. Było wśród nich 736 funkcjonariuszy Policji Państwowej i Służby Więziennej, 700 urzędników, 314 żołnierzy i zawodowych oficerów Wojska Polskiego, 313 nauczycieli, 118 inżynierów oraz 88 lekarzy. Ale też: ziemianie, prawnicy, leśnicy, technicy, kupcy, przedsiębiorcy, rolnicy, artyści, robotnicy, księża, farmaceuci, dziennikarze oraz studenci, uczniowie i harcerze. W Katyniu zginęło ponad 600 osób z regionu świętokrzyskiego, w Kalininie (Twerze) – ponad 700, a Charkowie blisko 400. Na terenie dzisiejszej Białorusi oraz Ukrainy – ponad 650 osób - przypomina Iwona Boratyn, historyk, rzecznik prasowy Urzędu Gminy Włoszczowa.

W katastrofie prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 roku zginął honorowy obywatel Włoszczowy Przemysław Gosiewski.

Zobaczcie zdjęcia z uroczystości we Włoszczowie

Zobaczcie też wideo

Wideo dzięki uprzejmości TV Włoszczowa

Zobaczcie zdjęcia z uroczystości we Włoszczowie

Zobaczcie zdjęcia z uroczystości we Włoszczowie

Zobaczcie też:

Zobaczcie zdjęcia z uroczystości we Włoszczowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie