Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

23. Świętokrzyskie Dożynki Wojewódzkie w Parku Etnograficznym w Tokarni. Wspaniałe Święto Plonów już w niedzielę, 10 września. Oto program

Aleksandra Boruch
Aleksandra Boruch
Wideo
od 16 lat
W niedzielę, 10 września w Muzeum Wsi Kieleckiej - Parku Etnograficznym w Tokarni odbędzie się jedno z najważniejszych świąt dedykowanych rolnikom - 23. Świętokrzyskie Dożynki Wojewódzkie. Po raz pierwszy, to właśnie Tokarnia użyczy swych wyjątkowych terenów, by w szczególny sposób celebrować tegoroczne Święto Plonów. Koniecznie sprawdź szczegóły.

23. Dożynki Świętokrzyskie. Po raz pierwszy spotkamy się w Parku Etnograficznym w Tokarni

Przed nami jedno z najpiękniejszych i najważniejszych świąt podczas których rolnicy i hodowcy z całego województwa podziękuję za tegoroczne plony. Już w niedzielę, 10 września w Parku Etnograficznym w Tokarni odbędą się 23. Dożynki Świętokrzyskie. O tym, co czeka nas podczas święta plonów, zdradzili gospodarze konferencji przeddożynkowej, która w środę, 30 sierpnia odbyła się w Muzeum Wsi Kieleckiej w Kielcach.

- Po trudnym okresie pandemii, gdy spotykaliśmy się na skromniejszych dożynkach wojewódzkich, bez licznych stoisk i prezentacji dorobku twórców ludowych, wracamy do pokazywania wszystkiego, co piękne w świętokrzyskiej wsi, w folklorze, tradycji i obrzędowości – powiedział marszałek województwa Andrzej Bętkowski. – Tym bardziej gorąco zachęcam do wspólnego świętowania zakończenia żniw w miejscu kultywującym kulturę wiejską w regionie, w Parku Etnograficznym w Tokarni, gdzie dożynki wojewódzkie odbędą się po raz pierwszy.

- Będziemy razem cieszyć się świętokrzyskim chlebem i zbiorami w miejscu, w którym doskonale widać historię polskiej wsi, przemiany, gdzie wciąż kultywowane jest pokazywanie świętokrzyskiej obrzędowości wiejskiej

– dodał członek Zarządu Województwa Marek Jońca.

Zobaczcie, wyjątkowe zaproszenie na tegoroczne dożynki wojewódzkie do Tokarni.

23. Świętokrzyskie Dożynki Wojewódzkie - harmonogram

Tegoroczne uroczystości dożynkowe rozpocznie o godzinie 11 polowa msza święta przy zabytkowym kościele z Rogowa, koncelebrowana przez księdza kanonika Łukasza Zygmunta, dyrektora Duszpasterstwa Diecezji Kieleckiej oraz księdza Jacka Dąbka, proboszcza parafii świętego Maksymiliana Kolbego w Wolicy – Tokarni.

Po nabożeństwie wszystkie wieńce zostaną poświęcone, a barwny korowód z uczestnikami dożynek przejdzie pod scenę na terenie Parku Etnograficznego w Tokarni, gdzie będzie miał miejsce obrzęd dożynkowy. Zaprezentowane będą piękne dożynkowe wieńce, które ośpiewają i obtańczą zespoły ludowe.

Konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy
Rozstrzygnięty zostanie także konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy XXIII Świętokrzyskich Dożynek Wojewódzkich. Jego celem jest kultywowanie oraz popularyzacja najbardziej wartościowych, kulturowych tradycji regionalnych oraz najciekawszych dziedzin plastyki ludowej, popularyzacja wiedzy o dawnych zwyczajach dożynkowych oraz o roli wieńca, jako głównego rekwizytu obchodów, prezentacja bogactwa plonów wkomponowanych w wieniec dożynkowy i promocja dorobku kulturowego polskiej wsi. Każdy powiat z województwa świętokrzyskiego prezentować będzie jeden wieniec. Najpiękniejszy będzie reprezentować nasze województwo podczas Dożynek Prezydenckich w Warszawie w niedzielę, 24 września.

Od godziny 15 uczestnicy dożynek mogą liczyć na koncerty ulubionych zespołów śpiewaczych i kapel ludowych z terenu województwa świętokrzyskiego. W tym roku zaśpiewa między innymi: Zespół "Echa Łysicy", kapela Jędrusie, Zespół "Domaszowianie", czy kapela "Działoszacy". Zatańczy i zaśpiewa Zespół Pieśni i Tańca "Wierna Rzeka".

Dożynkom tradycyjnie towarzyszyć będzie wystawa maszyn i sprzętu rolniczego, stoiska jednostek samorządowych, stoiska z rękodziełem i produktami regionalnymi.

Starości dożynek województwa świętokrzyskiego 2023

Starostami tegorocznych dożynek są Bożena Zapała z miejscowości Serbinów w gminie Mniów oraz Dariusz Przemyski z miejscowości Stara Słupia w gminie Nowa Słupia.

Tegoroczna starościna dożynek wojewódzkich Bożena Zapała wraz z mężem prowadzi gospodarstwo o powierzchni 86 hektarów. Głównie są to łąki, które w większości koszą na własny użytek. Głównym źródłem dochodu jest ferma drobiu. Rocznie produkują/chowają - 400 tysięcy sztuk brojlerów. Ponadto, posiadają pasiekę liczącą 25 uli, a także ptactwo ozdobne. W swoim gospodarstwie stawiają na ekologię i odnawialne źródła energii.

Dla niej pełnienie funkcji starościny dożynek wojewódzkich to ogromny zaszczyt i wyróżnienie:

- To bardzo miłe dla mnie jako dla rolnika, że zostałam wyróżniona za ten trud. Bardzo się z tego powodu cieszę. Myślę, że jest to również swego rodzaju promocja naszej wioski, naszej gminy. Jestem bardzo zadowolona

- przyznała starościna Bożena Zapała.

Dariusz Przemyski - starosta 23. Świętokrzyskich Dożynek Wojewódzkich także czuje się zaszczycony z możliwości pełnienia tej funkcji.

- Na tych dożynkach będę reprezentował wszystkich rolników z naszego pięknego województwa świętokrzyskiego. Czuję się zaszczycony i dumny, że mogę pełnić taką funkcję

- przyznał z uśmiechem starosta dożynek Dariusz Przemyski.

Pan Dariusz wraz z żoną Małgorzatą gospodarzy ziemią o areale 70 hektarów (wraz z dzierżawami). Zajmują się produkcją roślinną: zboża, mieszanki zbożowe, kukurydza i groch. Część z tego sprzedają, a część pozostawiają dla zabezpieczenia wyżywienia swego stada - krów mięsnych. Do ubiegłego roku wraz z żoną prowadził produkcję mleka. Obecnie w gospodarstwie mają około 80 sztuk krów.

Poznajcie starostów 23. Świętokrzyskich Dożynek Wojewódzkich na filmie:

od 16 lat

Do udziału w regionalnym święcie plonów, podczas spotkania w Muzeum Wsi Kieleckiej zapraszali: marszałek województwa Andrzej Bętkowski i członek Zarządu Województwa Marek Jońca, Sławomir Neugebauer dyrektor Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego, Mirosław Gębski starosta kielecki, burmistrz Chęcin Robert Jaworski, Stanisław Stanik prezes Świętokrzyskiej Izby Rolniczej, dyrektor Muzeum Wsi Kieleckiej Tadeusz Sikora i wicedyrektor Jarosław Karyś oraz starostowie dożynek Bożena Zapała i Dariusz Przemyski.

Organizatorem uroczystości jest marszałek województwa świętokrzyskiego i prezes Świętokrzyskiej Izby Rolniczej wspólnie z Powiatem Kieleckim i Gminą i Miastem Chęciny. Ponadto w realizacji tego przedsięwzięcia aktywnie uczestniczy Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach. Dożynki przygotuje Muzeum Wsi Kieleckiej.

Zobaczcie zdjęcia z konferencji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie