MKTG SR - pasek na kartach artykułów

3. Hambawenah

Redakcja

Sandomierski zespół Hambawenah należy do oryginalniejszych przedstawicieli "wodnej piosenki". Rozpoczął działalność w 1996 roku od "zwykłych" szant. Sandomierscy muzycy szybko zrozumieli, że na zatłoczonej scenie szantowej liczy się oryginalność.

Sięgnęli zatem do folkloru flisackiego. Było to tym bardziej usprawiedliwione, że kilkadziesiąt kilometrów od Sandomierza, nad Sanem, leży dawna flisacka stolica - Ulanów. Stąd wywodzili się najlepsi polscy retmani. Ulanów i okolice stały się dla członków zespołu kopalnią flisackiego folkloru. W poszukiwaniu oryginalnych utworów dotarli również do Oskara Kolberga i innych wydawnictw ludoznawczych.

Muzycy z Hambawanah wzbudzili ogromne zainteresowanie na Festiwalu Piosenki Żeglarskiej "BEZAN '97" w Tarnowie. Otrzymali tam wyróżnienie, premiujące zespół występem na "Shanties '98". Kolejny sukces to III miejsce na Festiwalu Piosenki Żeglarskiej "Mikołajki '97".

Na krakowskim Międzynarodowym Festiwalu Piosenki Żeglarskiej "Shanties '98" Hambawenah dostał Nagrodę Publiczności. Renomę sandomierskiej grupy potwierdziło zdobycie Grand Prix na Spotkaniu z Piosenką Żeglarską i Muzyką Folk "Szanty we Wrocławiu" (1998). Zespół brał udział w nagraniach radiowych i telewizyjnych, był między innymi gościem programu "Kawa czy herbata" (I Program TVP), a także występował podczas realizowanego przez program II TVP jednego z najważniejszych wydarzeń szantowych w kraju - benefisu Marka Siurawskiego w Teatrze STU.
W 2007 roku ukazała się płyta zespołu zatytułowana "Turururu".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie