Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

36. rocznica podpisania Porozumień Sierpniowych. Uroczystości w Kielcach

Tomasz Trepka
W środę, 31 sierpnia w Kielcach odbędą się uroczystości z okazji 36. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych. Około 17.40 delegacje złożą kwiaty przed tablicą upamiętniającą powstanie "Solidarności" na Skwerze imienia Stefana Żeromskiego. O 18 w Bazylice Katedralnej odprawiona zostanie msza święta w intencji Ojczyzny i "Solidarności". Około 19 uczestnicy uroczystości złożą kwiaty przed pomnikiem błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki na Placu Najświętszej Maryi Panny.

Podpisanie porozumień w sierpniu 1980 roku kończyło okres strajków, w które zaangażowane było wiele zakładów pracy w całym kraju. Początkowo odrzucano wszelkie żądania protestujących. Dotyczyły one między innymi podwyżki zarobków oraz zalegalizowania niezależnych od Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej – związków zawodowych. Jednak w obliczu olbrzymiego kryzysu społeczno-politycznego oraz fatalnej sytuacji gospodarczej kraju, już 30 sierpnia 1980 roku komisja rządowa pod przewodnictwem Kazimierza Barcikowskiego podpisała porozumienie z Międzyzakładowym Komitetem Strajkowym w Szczecinie. Zgodzono się w nim między innymi na utworzenie „samorządnych związków zawodowych”. Czyniono to jednak w sposób bardzo ogólnikowy, który umożliwiał stronie komunistycznej dokonywanie w nim wielu manipulacji.

Następnego dnia, 31 sierpnia 1980 roku, postanowiono podpisać podobne porozumienie, nazywane tak zwanymi „porozumieniami gdańskimi”, tym razem z załogą Stoczni imienia Lenina w Gdańsku, gdzie od kilkunastu dni trwał strajk okupacyjny. Dojście do kompromisu oznaczało uszczegółowienie 21 postulatów zgłaszanych przez stronę robotniczą w rozmową z przedstawicielami rządu. Obejmowały one przede wszystkim powstanie Wolnych Związków Zawodowych, podwyżki płac, przywrócenie do pracy robotników zwolnionych za udział w strajkach oraz zobowiązanie władzy do poprawy życia społeczno-gospodarczego w kraju.

1 września podjęto kolejne negocjacje, które zakończyły strajk w kopalni „Manifest Lipcowy” w Jastrzębiu na Górny Śląsku. Zwycięstwo strajkujących oraz olbrzymie poparcie jakie udzieliło im całe społeczeństwo, doprowadziło do zmian na stanowisku I sekretarza Komitetu Centralnego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Funkcję pełnioną dotychczas przez Edwarda Gierka przejął Stanisław Kania. Okres ten doprowadził w ostateczności do powstania „Solidarności” i legalnego jej działania przez następne 16 miesięcy, aż do wprowadzenia stanu wojennego, 13 grudnia 1981 roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie